یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

احضار مفتی عبدالرحمن عمرزهی به اداره اطلاعات شهرستان ایرانشهر

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، مفتی عبدالرحمن عمرزهی، شهروند اهل سنت، جهت بازجویی به اداره اطلاعات شهرستان ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان احضار شد.  

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، مفتی عبدالرحمن عمرزهی، فعال مذهبی اهل سنت، ساکن ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان بصورت تلفنی به اداره اطلاعات آن شهرستان احضار شد. 

براساس این گزارش، در تماسی که از اداره اطلاعات شهرستان ایرانشهر با مفتی عبدالرحمن عمرزهی گرفته شده مقرر شده بود تا این شهروند اهل سنت امروز به آن ارگان امنیتی مراجعه کند. 

تا لحظه تنظیم این خبر از علت دقیق احضار مفتی عبدالرحمن عمرزهی، به اداره اطلاعات ایرانشهر اطلاعی در دسترس نیست اما این فعال مذهبی اهل سنت، اخیرا در سخنانی ضمن حمایت از اعتراضات سراسری در ایران، اعمال فشارهای امنیتی بر شهروندان را محکوم کرده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ و  ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هااحضار و بازجوییاحضار تلفنیاحضاروبازجوئیاحضاروبازجوییشهروندان بلوچ سنی مذهبایرانشهر سیستان و بلوچستانمفتیحقوق بشر در ایرانپیروان اهل سنتسرکوب شهروندان بلوچسرکوب آزادی اندیشه در ایرانشهروندان بلوچ اهل تسننبازداشت شهروندان بلوچ ایراناهل تسنن ایرانشهربازجوییحقوق شهروندی در ایرانپیروان اهل تسننشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ اهل سنت ایرانفشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچاداره اطلاعات ایرانشهرحقوق بشرپیروان سایر ادیانسرکوب آزادی بیانحقوق بشر ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتاحضاربازجوییجامعه اهل سنتشهرستان ایرانشهر استان سیستان و بلوچستاناقلیتهای مذهبیبازجوئیاحضارتلفنیاحضاربازجوئیجامعه اهل تسننجامعه ادیان در ایراناهل تسنناداره اطلاعاتشهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانبازجویی کردنمفتی عبدالرحمن عمرزهیاهل سنتاحضار و بازجوئیاهل سنت ایرانشهرسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانبازداشت شهروندان بلوچنقض حقوق بشر ایرانعبدالرحمن عمرزهیاحضارپرونده سازیشهرستان ایرانشهراقلتیهای مذهبی در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ،عمرزهی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.