•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

جلسه دادگاه تجدیدنظر ۳ شهروند اهل سنندج برگزار خواهد شد

0
53

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان با صدور احضاریه ای، سه شهروند ساکن سنندج را به جلسه دادرسی فراخواند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز سه شنبه ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، آرمان سلیمی، امید شیخی و امید اسدی، سه شهروند ساکن سنندج مرکز استان کردستان، با دریافت ابلاغیه های کتبی برای ارائه دفاع از خود به شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان احضار شدند.‌

براساس این گزارش، اتهام این شهروندان در این جلسه دادرسی (فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌ها یا سازمان‌ها مخالف نظام) و در اعتراض دادستان سنندج به تبرئه دادگاه بدوی که پیشتر برای اين افراد صادر شده بود عنوان شده است.

لازم به ذکر است، آرمان سلیمی، امید شیخی و امید اسدی، در تاریخ ۷ خردادماه ۱۴۰۱، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهام (همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام) تبرئه و قرار منع تعقیب آنها صادر شده بود. 

امید اسدی، امید شیخی در تاریخ ۳ فروردین ماه ۱۴۰۱، به اداره اطلاعات سپاه سنندج احضار و جهت طی مراحل بازجوئی بازداشت شدند.

همچنین، آرمان سلیمی، در تاریخ ۱ فروردین ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه به همراه امید شیخی آزاد شد.‌

همچنین، امید اسدی دیگر متهم این پرونده هم در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد.

جملگی این شهروندان، با دریافت ابلاغیه های کتبی برای حضور در این جلسه دادرسی احضار شده بودند.

همزمان با آغاز سال ۱۴۰۱ و شروع جشن های سنتی نوروز در شهرهای استان کُردستان، تعدادی از شهروندان توسط ارگانهای امنیتی احضار و یا بازداشت و بازجویی شدند.

پرونده سازی برای افراد به علت عضویت و یا وابستگی او به گروه و یا حزب خاص، به مثابه تبعیض و ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی، سیاسی و اجتماعی است.

پرونده سازی بر علیه فعالان مدنی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده