•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

گزارشی از وضعیت حسین طیوری، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
81

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، حسین طیوری، از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، دوران حبس خود را در زندان اوین سپری می کند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، حسین طیوری، متولد: ۱۳۷۵، ساکن رباط کریم، از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، دوران حبس تعزیری ۵ سال و ۳ ماه خود را در بند کارگری(۳۵۰)زندان اوین تحمل می کند.‌

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت حسین طیوری به حقوق بشر در ایران گفت:”در حالی حکم حبس وی اجرایی شد که حسین تنها نان آور خانواده و سرپرست یک برادر و خواهر کوچک خود پس از فوت پدرش است و تا پیش از بازداشت در یک مغازه سرویس خودرو کار می کرد و از این طریق هزینه زندگی را تامین می کرد.”

لازم به ذکر است، حسین طیوری، در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۳۹۸، همزمان با بازداشتهای گسترده به بهانه اعتراضات گسترده به توروم و گرانی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در رباط کریم بازداشت و پس از انتقال به بند۱ الف و طی مراحل بازجوئی به بند ۲ الف این‌ ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شد و پس از ۲ ماه همزمان با اتمام مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام پس از ۱۵ ماه با تودیع وثیقه آزاد شد.

با آغاز مراحل دادرسی، در بهار سال ۱۳۹۹، پرونده حسین طیور، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری بررسی و با اتهام (اجتماع و تبانی) به تحمل ۵ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از اعلام اعتراض در شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد.‌

پس از ارجاع پرونده حسین طیوری به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین، وی اخیرا با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای سپری کردن دوران حبس خود بازداشت و به بند کارگری(۳۵۰ پیشین) منتقل شد.‌

اعتراضات موسوم به آبان ۱۳۹۸، از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸، با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه همان سال ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته، زخمی و تعداد بسیاری نیز بازداشت و به احکام‌ حبس تعزیری و یا اعدام محکوم شدند.

پرونده سازی بر علیه فعالان مدنی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده