پنج شنبه , ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 1

احضار مهراب قاسم خانی، بازیگر طنزپرداز به دادسرای زندان اوین

0
202

حقوق بشر در ایران ـ امروز یکشنبه ۲۷ فروردین ماه  ۱۴۰۲، بازپرس شعبه دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین، مهراب قاسم خانی را جهت تفهیم اتهام احضار کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۶ فروردین ماه ۱۴۰۱، مهراب قاسم خانی، نویسنده و بازیگر طنز پرداز، ساکن تهران، با دریافت ابلاغیه ای کتبی، به شعبه بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین احضار شد. 

براساس ابلاغیه ای که مهراب قاسم خانی در صفحه شخصی خود منتشر کرده اتهام این هنرمند در جلسه بازپرسی پیشِ رو (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و شاکی پرونده وی معاون دادستان تهران عنوان شده است. 

مهراب قاسم خانی، در تشریح احضار خود به دادسرای ناحیه ۳۳ تهران در صفحه شخصی اش نوشت:”این که از یک طرف بالاترین مقام حاکمیت میگن نقد کردن خیلی هم کار خوبیه، ولی از اون طرف یه سری جرم مثل (اقدام علیه امنیت ملی) و (تبلیغ علیه نظام) و (تشویق اذهان عمومی) تعریف میکنن که آدم هر نقدی میکنه به یکی از این جرمها متهم میشه، واقعا آدم رو گیج می‌کنه.” 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: