•                  
چهارشنبه , ۲۶ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 18

بیانیه زندانیان سیاسی اندرزگاه ۸ زندان اوین در اعتراض به تداوم محرومیتها در این زندان

0
845

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۹، در ادامه اعتراضات مدنی زندانیان سیاسی این بار زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین با تنظیم بیانیه ای اعتراضی نسبت به نقض گسترده حقوق شهروندی زندانیان و همچنین تداوم محرومیت آنها از حق درمان هشدار دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۹، زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین با تنظیم بیانیه ای نسبت به تداوم تبعات شیوع کرونا در این زندان هشدار دادند. این زندانیان سیاسی همچنین تاکید کردند که ادامه این روند می تواند زمینه فاجعه انسانی فاجعه باری را به بار آورد و مسئولیت مستقیم آن با مسئولان قضائی و سازمان زندانها است. 

این زندانیان سیاسی در بخشی از بیانیه صادره خود تاکید کردند: “آنچه از وضعیت زندانیان در شرایط کرونایی برشمردیم، هشداری است به مسئولان! از این پس هر زندانی که به بیماری کرونا مبتلا شود، مصداق آزار و شکنجه، و چنانچه به همین بیماری جان خود را از دست دهد، مرگش قتل عمد محسوب خواهد شد. زندانیان سیاسی امضا کننده‌ این بیانیه خواهان آزادی بی قید و شرط زندانیان؛ بدون تحمیل توبه ‌نامه، تعهدنامه و … و یا به مرخصی فرستادن آنها شدند.”

متن بیانیه زندانیان سیاسی اندرزگاه ۸ زندان اوین به نقل از کانون نویسندگان ایران در ادامه می آید:

“چنانکه پیش‌بینی می‌شد، ویروس کرونا در پاییز سال جاری اوجی تازه و بلندتر گرفته است و هر روز شماری بیشتر از انسان‌ها را به کام مرگ می‌کشد.

از دلایل این اوج دوباره و کشتار روز افزون، یکی هم پنهان‌کاری، سهل‌انگاری و انفعال دست‌اندرکاران در آغاز جریان شیوع ویروس بوده است. در نتیجه‌ی بی اعتنایی به سلامت و جان مردم اکنون، بنا بر آمار رسمیِ آشکارا تقلیل‌گرایانه، در هر سه دقیقه یک انسان براثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهد، و خانواده‌هایی عزادار می‌شوند. ای بسا که درهفته‌های آتی این بازه‌ی زمانی مرگ به کمتر از یک دقیقه کاهش یابد. اگر عدالتی در کار می‌بود هم اکنون عاملان این مرگ عمومی به جای تکیه داشتن بر مسند ریاست و مسئولیت باید بر صندلی محاکمه می‌نشستند و پاسخگوی وضعیت دهشتناکی می‌شدند که ساخته‌اند.

اینک خطر به همه‌ی شهرهای ایران گسترش یافته است و جان میلیون‌ها تن را به طور جدی تهدید می‌کند. زندان و زندانیان به عنوان بخشی از جامعه از این همه مستثناء نیستند، بسا که در وضعیتی تهدیدآمیزتر و درسایه‌ی خطری جدی‌تربه سر می‌برند. با نگاهی به شرایط زندان‌ها و چگونگی زیست زندانیان در ایران، به روشنی می‌توان به میزان مرگ‌آوری ویروس کرونا در چنین مکانی پی برد: فضایی محدود و انبوهی زندانیان؛ بی آنکه از امکانات بهداشتی پیشگیرانه و رعایت فاصله‌ی اجتماعی یرخوردار باشند؛ بی هیچ اختیاری برای مراقبت از خود؛ زیر فشارهای گوناگون روانی ازجمله نگرانی از سلامت عزیزانشان در بیرون زندان و …. با وجود این شرایط، شیوع جدی‌تر ویروس کرونا در زندان سونامی مرگ پدید خواهد آورد.

اما پیداست نهادهای حاکمیت چشمان خود را بر فاجعه‌ای که در راه است بسته‌اند و به فریب افکار عمومی به دست گزارشگران و رسانه‌های دروغ‌پرداز دل خوش داشته‌اند.

حقیقت امر اما بزرگتر و دردناک‌تر از آنست که بتوان پنهانش کرد. آنچه از وضعیت زندانیان در شرایط کرونایی برشمردیم، هشداری است به مسئولان! از این پس هر زندانی که به بیماری کرونا مبتلا شود، مصداق آزار و شکنجه، و چنانچه به همین بیماری جان خود را از دست دهد، مرگش قتل عمد محسوب خواهد شد.

ما زندانیان سیاسی امضاءکننده‌ی این بیانیه برای جلوگیری از فاجعه‌ی مرگ ناشی از کرونا در زندان، خواهان آزادی بی قید و شرط (توبه‌نامه، تعهدنامه…) زندانیان و یا دستکم به مرخصی فرستادن آنها هستیم و تا رسیدن به این خواسته صدای اعتراض‌مان بلند خواهد بود.

زندانیان سیاسی اندرزگاه ۸ زندان اوین 

امضا کنندگان: بکتاش آبتین/ محمد ابوالحسنی/ مهدی اصترزایی/ کیوان باژن/ سینا بهشتی/ آتبین جعفریان/ یاسین جمالی/ علی اصغر حسنی راد/ روح‌الله خزلی/ رضا خندان (مهابادی)/ محمدجواد خلاصی/ مهدی دارینی/ امیرسالار داوودی/ فرزین رضایی روشن/ سینا سالک/ سجاد شکری/ میلاد شهدی/ اصغر شیری/ خسرو صادقی بروجنی/ کوروش عباسی/ اسماعیل عبدی/ قاسم عبدی/ محمود علی نقی/ ابوالفضل غسالی/ محمد غفاری/ احمد فارسی/ حسن فتحی/ محسن قربانی/ محسن قنبری/ میثم گلشنی/ جواد لاری/ نصرالله لشنی/ امین لقایی/ بهنام محجوبی/ امید محمدی/ حسین محمودی/ عبدالرسول مرتضوی/ سید ابوالحسن منتظر/ سینا منیرزاد/ امیرحسین میرخلیلی/ احمد نادری/ رحیم نوروزی/ رمضان همتی.”

برچسب هازندان اویننقض حقوق بشر در ایرانبند زنان زندان اوینبیانیه فعالان مدنیحق مرخصی زندانیقوه قضائیه در ایرانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانزنداننقض حقوق بشرسخنگوی قوه قضائیهحق درمان زندانیانحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایراناندرزگاه8زندان اوینزندانی سیاسیزندانیان سیاسیکمیسیون پزشکی قوه قضائیهاندرزگاه۸ زندان اوینمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایراناندرزگاه 8 سالن 21حق درمان زندانیان سیاسیزندانی عقیدتیرئیس قوه قضائیهاندرزگاه ۸ زندان اویناندرزگاه هشت زندان اوینزندانیان سیاسی زندان اوینحق مرخصی زندانی سیاسیحق درمان بیماری زندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق مرخصیاندرزگاه 8 زندان اوینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیحق درمان بیماری زندانیانبیانیه زندانیان سیاسیبیانیه ها / گزارشاتحق مرخصینقض حقوق شهروندی در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانحق درمان زندانیزندانیان محروم از حق درمانحق درمان بیماریبیانیه زندانیان سیاسی در زندان اوینبیانیهمحرومیت از حق درمان زندانیحق درمانحق درمان زندانیان در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایراناندرزگاه۸ در زندان اوینزندانینقض حقوق شهروندیقوه قضائیهحفاظت اطلاعات قوه قضائیهاندرزگاه 8 سالن 10حق درمان شهروندانحق درمان زندانبیانیه زندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: