•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

خودکشی یک کودک ۱۳ ساله در سنندج

0
56

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۱شهریور ماه ۱۴۰۱، یک کودک خردسال ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان در پی اقدام به خودکشی جان باخت.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز سه شنبه ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، شهداد نعمتی، متولد: ۱۳۸۸، فرزند: محمدنجیب، اهل روستای تخته از توابع بخش مرکزی شهر سنندج مرکز استان کردستان، در می محرومیت از حق امید به زندگی و خودکشی جان باخت.

براساس این گزارش، شهردار نعمتی از بیماری افسردگی در رنج بوده است.‌

همچنین، وی به هنگام خودکشی خود را حلق آویز کرده بود.‌

افزایش فقر، نبود امید به زندگی، نبود بازار اشتغال و فعالیتهای سازنده اجتماعی برای شهروندان، سرکوب های امنیتی و اجتماعی، محرومیتهای گسترده بر اثر سوءمدیریت در کشور، از جمله دلایل افزایش خودکشی در ایران است.

محرومیت از حق امید به زندگی و عدم برخورداری از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بر حق افراد در برخورداری از تامین اجتماعی مناسب تاکید شده است.

همچنین در اهداف سند ۲۰۳۰ یونسکو، به حق افراد در برخورداری از محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از مخالفت علی خامنه ای با اجرای سند برای استاندارد سازی زندگی اجتماعی شهروندان اجرای آن به کلی از دستور کار خارج شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.