•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

خودکشی سه تَن از شهروندان در روانسر، قروه و اهواز

0
62

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۸شهریور ماه ۱۴۰۱، سه شهروند ساکن در شهرستان‌های روانسر، قروه و شهر اهواز، پس از اقدام به خودکشی جان باختند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۴ شهریور ماه ۱۴۰۱، سجاد الباجی، متولد: ۱۳۷۵، متاهل، دارای ۳ فرزند، اهل کوی زویه از توابع اهواز مرکز استان خوزستان در پی افزایش فشار روحی پس از اقدام به خودکشی جان باخت. همچنین، طی روزهای اخیر، طاها شیرمحمدی، متولد: ۱۳۸۶، اهل شهرستان قروه از توابع استان کردستان، پس از مصرف قرص برنج و اقدام به خودکشی جان‌باخت. از سوی دیگر روز پنجشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، آرمان ملکی، متولد: ۱۳۸۴، اهل شهرستان روانسر، پس از حلق آویز کردن خود و اقدام به خودکشی جان خود را از دست داد.

براساس این گزارش، خودکشی رامین ملکی، به دلایل نامشخصی صورت گرفته و این شهروند نوجوان پس از حلق آویز کردن خود به زندگی اش پایان داد.‌

همچنین، سجاد الباجی، در پی ناتوانی در تامین هزینه های اقتصادی و فقر و محرومیت از حق تامین اجتماعی در منزل مادر خود در شهرستان شوش واقع در استان خوزستان پس اقدام به خودکشی جان خود را از دست داد.

طاها شیرمحمدی، نوجوان ۱۵ ساله ساکن شهرستان قروه از توابع استان کردستان، در پی بروز مشکلات خانوادگی و درگیری و افزایش فشارهای روحی پس از مصرف قرص برنج اقدام به خودکشی کرد و پس از انتقال وی به بیمارستان تلاش کادر درمانی برای احیای او بی نتیجه ماند و جان خود را از دست داد.‌

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۷شهریور ماه ۱۴۰۱، اکبر علیوردی نیا، استاد جامعه شناسی دانشگاه مازندران، از افزایش آمار خودکشی شهروندان در ۱۰ استان کشور خبر داد و تاکید کرد که آمار ارائه شده در خصوص خودکشی فقط شامل مواردی است که فرد خودکشی کرده و جانش را از دست داده اما نکته مهم چرایی اقدام به خودکشی شهروندان است.‌

افزایش فقر، نبود امید به زندگی، نبود بازار اشتغال و فعالیتهای سازنده اجتماعی برای شهروندان، سرکوب های امنیتی و اجتماعی، محرومیتهای گسترده بر اثر سوءمدیریت در کشور، از جمله دلایل افزایش خودکشی در ایران است.

محرومیت از حق امید به زندگی و عدم برخورداری از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بر حق افراد در برخورداری از تامین اجتماعی مناسب تاکید شده است.

همچنین در اهداف سند ۲۰۳۰ یونسکو، به حق افراد در برخورداری از محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از مخالفت علی خامنه ای با اجرای سند برای استاندارد سازی زندگی اجتماعی شهروندان اجرای آن به کلی از دستور کار خارج شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.