چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

احضار حسین رضایی، شهروند ساکن توابع ایرانشهر به دادسرا

0
647

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ایرانشهر حسین رضائی، شهروند ساکن این شهرستان را برای حضور در جلسه بازپرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱ دی ماه ۱۳۹۹، حسین رضائی – فرزند: اسلام – اهل: دلگان از توابع شهرستان ایرانشهر جهت حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام بصورت تلفنی احضار شد. 

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به کمپین فعالین بلوچ گفت: “دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ایرانشهر از طریق تماس تلفنی به حسین اطلاع داده که خود را به دادسرا معرفی کند. ماموران قضایی به او فرصت ۱۰ روزه داده که خود را معرفی کند و در صورت عدم حضور در وقت معین، حکم جلب او صادر خواهد شد.”

از دلایل احضار و اتهامات منتسب شده به این شهروند در این جلسه بازپرسی اطلاعی در دسترس نیست. 

 سرکوب شهروندان و طرح اتهامات سیاسی و امنیتی بر علیه آنها ناقض اصل آزادی بیان و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی از لحظه بازداشت یک متهم، ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاسیستان و بلوچستاننقض حقوق بشرنقض حقوق بشرد ر ایرانحسین رضائیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراناحضار و بازداشت فعالان مدنیاحضار و بازجوییاحضاریهنقض سیستماتیک حقوق بشر در ایرانحسین رضاییاحضاروبازجوییاحضار به جلسه بازپرسی در دادسراحقوق بشر در ایراناحضار تلفنیحقوق بشر درایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهرستان دلگاناستان سیستان و بلوچستاننقض حقوق شهروندان در ایراناحضار به دادگاهاحضار و محاکمهاحضار و بازپرسیدلگان ایرانشهردادگاه انقلابنقض حقوق شهروندی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراندادگاه انقلاب ایرانشهراحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتشهرستان ایرانشهراحضار به جلسه بازپرسیحقوق نقض حقوق بشر در ایراناحضار حسین رضائی به دادسراحقوق بشرنقض حقوق شهروندیاهل سنت سیستان و بلوچستاناحضاروبازجوئیسیستان و یلوچستاناحضار و بازجویی از شهرونداناحضار حسین رضایی به دادسرااحضارنقض حقوق بشر در ایراناحضاریه دادگاهحقوق بشر در جمهوری اسلامیاستان سیستان و یلوچستاناحضاروبازداشت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: