•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, سپتامبر 23

افزایش ترک تحصیل و بی کیفیت تر شدن آموزش در مدارس دولتی از جمله هشدارهای گزارش مرکز آمار ایران

0
255

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۹، براساس اعلام مرکز آمار ایران، تعداد دانش آموزان ترک تحصیل کرده در مقاطع راهنمایی در حال افزایش است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، امروز سه شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۹، الهیار ترکمن، معاون وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری از روند کاهشی نیروی انسانی شاغل در آموزش و پرورش در مقابل ۱۳ میلیون جمعیت دانش آموزی حال حاضر کشور خبر داد. همچنین مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی از افزایش تعداد دانش آموزان ترک تحصیل کرده در مقطع تحصیلی راهنمایی در شهرهای کشور خبر داد. این گزارش که بصورت نموداری از سوی این مرکز تهیه شده به تشریح آخرین وضعیت آموزشی و سطح سواد تا پایان بهار۱۳۹۹ در ایران بصورت اطلاعات و آمار سالانه و شاخص های جمعیت، آموزش، سلامت و … را مورد تشریح قرار داده است.  یکی دیگر از نکات برجسته در این گزارش اعلام این نکته به لحاظ آمار و ارقام در بی کیفیت شدن روند آموزشی در مدارس دولتی و حضور دانش آموزان در مدارس غیرانتفاعی و خصوصی است. 

در فصل آموزش این گزارش به مواردی چون آخرین آمار باسوادی، ترک تحصیل، نسبت معلم به دانش آموز، نرخ پوشش تحصیلی در مقاطع تحصیلی مختلف و سرانه فضای آموزشی پرداخته شده است.

براساس این گزارش، درباره نسبت دانش آموزان در مقاطع و مدارس مختلف باید گفت که دانش آموزان مقطع ابتدایی طی سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ دارای بیشترین سهم در بین مقاطع تحصیلی بودند. 

نرخ توزیع دانش آموزان در مقاطع تحصیلی مختلف در سال تحصیلی ۱۳۹۷- ۱۳۹۸ در مقطع ابتدایی ۵۷.۶۵ درصد، در متوسطه اول ۲۳.۶۵ درصد و در متوسطه دوم ۱۸.۷۰ درصد بوده است.

اگر بخواهیم نسبت توزیع دانش آموزان را در مدارس دولتی و غیردولتی تفکیک کنیم می توان گفت که این نرخ در بخش دولتی در مقطع ابتدایی ۵۶.۴ درصد، در متوسطه اول ۲۴.۵ درصد و در متوسطه دوم ۱۹.۲ درصد است و در بخش غیردولتی نیز در مقطع ابتدایی ۵۵.۴ درصد، در متوسطه اول ۱۸.۱ درصد و در متوسطه دوم ۱۵.۵ درصد است.

همچنین طی سالهای ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ نسبت دانش آموزان مدارس غیردولتی به کل دانش آموزان در همه مقاطع دارای روندی افزایشی بوده است به طوری که این نسبت از ۱۰.۷ درصد در سال ۱۳۹۴ به ۱۲.۹ درصد در پایان سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است. این افزایش بیشتر در مقطع ابتدایی بوده است که از رقم ۱۱.۱ درصد در سال ۱۳۹۴ به ۱۴.۸ درصد در سال ۱۳۹۸ رسیده است. این نکته بیانگر آن است که کیفیت آموزشی در مدارس دولتی روندی رو به پائین و بدتر شدن به خود گرفته است. 

این نسبت در مقطع متوسطه اول از ۷.۹ درصد به ۹.۸ درصد و در مقطع متوسطه دوم از ۱۰ درصد به ۱۰.۷ درصد در دوره مذکور رسیده است.

در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ نسبت دانش آموز به معلم در مدارس دولتی در هر ۳ مقطع تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم دارای روند افزایشی بوده است.

این رقم در مقطع ابتدایی از ۲۲.۹ درصد به ۲۶.۵ درصد ، مقطع متوسطه اول از ۱۴.۷ درصد به ۲۱ درصد و مقطع متوسطه دوم از ۱۵ درصد به ۱۶.۶ درصد تغییر یافته است.

همچنین، الهیار ترکمن، معاون وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری اخیرش که ۱۹ آذرماه ۱۳۹۹ برگزار شد وضعیت نیروی انسانی در سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد و گفت: “براساس برآوردها در حوزه آموزش دولتی ۱۳ میلیون نفر دانش‌آموز داریم. تعداد نیروهای رسمی و پیمانی ما برای این تعداد دانش آموز، ۸۸۰ هزار و ۵۱۴ نفر است که ۸۳ درصد در حوزه معلمی و مابقی در سایر بخش‌ها هستند. بر اساس مستندات موجود با پدیده ریزش منفی تا سال ۱۴۰۳ مواجهیم که به معنای کاهش نیروی انسانی در مقابل جمعیت دانش آموزی است.”

بر این اساس نرخ پوشش ظاهری در مقطع ابتدایی در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ ، به لحاظ آماری ۱۰۴ درصد و نرخ پوشش واقعی ۹۸.۲ درصد بوده است. این آمار در مقطع متوسطه اول نیز به این قرار است که نرخ پوشش ظاهری ۹۹.۸ و نرخ پوشش واقعی ۹۳.۷ درصد بوده است. همچنین نرخ پوشش ظاهری در متوسطه دوم ۸۵.۶ درصد و نرخ پوشش واقعی ۸۱.۴ درصد است و در مجموع هرچه به سمت مقاطع تحصیلی بالاتر می رویم نرخ پوشش تحصیلی دانش آموزان کاهش می یابد.

طبق تعریف، ترک تحصیل کرده، دانش آموزی است که حین تحصیل، بعد از قبولی یا مردودی، به هر دلیلی نظام آموزشی را ترک کرده باشد. نرخ ترک تحصیل در دوره ابتدایی در سال تحصیلی ۱۳۹۴-۱۳۹۳ ، عدد ۱.۲۳ درصد بوده که در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ به ۰.۹ درصد رسیده و رقم کاهشی را نشان می دهد.

این نرخ در متوسطه اول نیز ۲.۷۸ درصد بوده که به ۴.۴ درصد رسیده و روند افزایشی را نشان می دهد. در متوسطه دوم نیز نرخ ترک تحصیل از ۶.۰۶ درصد به ۲.۷۰ درصد رسیده و روند کاهشی دارد.

نسبت تعداد دانش آموزان مشغول به تحصیل به تعداد کلاس دایر، آموزشگاه و دوره تحصیلی را به ترتیب تراکم دانش آموز در کلاس، آموزشگاه و دوره تحصیلی می گویند.

بر این اساس تراکم دانش آموزی در سال تحصیلی ۱۳۹۴-۱۳۹۳ در مدارس دولتی در مقطع ابتدایی ۲۳.۸ نفر به ازای هر کلاس بوده که در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ به ۲۵.۱ رسیده است. این نرخ در متوسطه اول از ۲۴ نفر به ۲۶ و در متوسطه دوم از ۲۲.۶ به ۲۱.۳ رسیده است.

این در حالیست که طبق اعلام الهیار ترکمن، معاون وزیر آموزش و پرورش: “۱۳ درصد کلاس های آموزش و پرورش یعنی۶۵ هزار و ۳۱۶ کلاس خارج از روند و دارای تراکم بالای ۳۵ نفر هستند و شمار کلاس های زیر نرم ۵ نفر، حدود ۳ هزار و ۲۰۹ مورد می شود.

در حالی این آمار از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده که در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۹،حمیدرضا درخشانی، مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان از محرومیت دستکم ۱۴۱ هزار کودک ساکن این استان از حق دسترسی به خدمات آموزشی و تحصیل خبر داد و علت این محرومیت گسترده را مشکلات اقتصادی ذکر کرد. 

همچنین گزارشات متعددی از محرومیت دانش آموزان مناطق مختلف کشور از دسترسی به حداقل های امکانات آموزشی به دفعات در رسانه های ایران منتشر شده که وقتی در مقام مقایسه با این آمار و ارقام قرار می گیرد بیان کننده متضاد ادعاهای مسئولان وزارت آموزش و پرورش کشور است. 

دسترسی افراد به امکانات شهری,  پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود.

همچنین در اهداف مطروحه سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت به حق همه انسانها از برخورداری محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با شان و مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از تصویب این سند برای اجرا در پی مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد. 

برچسب هافرسودگی فضاهای آموزشی در ایرانفضاهای آموزشیفضاهای آموزشی تهرانفضاهای آموزشی در ایرانفضاهای آموزشی در استان سیستان و بلوچستانفضاهای آموزشی در سیستان و بلوچستانفعال حقوق کودکفعالان حقوق کودکمحرومیت از تحصیل کودکان در ایرانمحرومیت از حق تحصیلمدیر روابط عمومی آموزش و پرورشمدارس استان سیستان و بلوچستانمدارس دولتی در ایرانمدارس در ایرانمدارس غیرانتفاعی در ایرانمرکز آمار ایرانمعلم آموزش و پرورش در ایراننقض حقوق کودکنقض حقوق کودک در ایراننقض حقوق کودکاننقض حقوق کودکان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانوزیر آموزش و پرورشوزارت آموزش و پرورشوزارت آموزش و پروشکمیته آموزش و پژوهشکمبود فضاهای آموزشیکنوانیسون حقوق کودککنوانسیون حقوق کودککنوانسیون حقوق کودکانکیفیت فضاهای آموزشیکیفیت فضاهای آموزشی در ایرانکیفیت آموزشی در ایرانآموزش و پرورشآموزش و پرورش پارس آبادآموزش و پرورش ایرانآموزش و پرورش استان کرمانآموزش و پرورش استان تهرانآموزش و پرورش استتان گلستانآموزش و پرورش در ایرانآموزش و پرورش زنجانآموزش و پرورش شهرستان مراوه تپهآموزش و پروشآموزش و پروش خوزستانامکانات فضاهای آموزشی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناداره کل آموزش و پرورش ایلاماداره آموزش و پرورشبازداشت دانش آموزبازداشت دانش آموزانتنبیه بدنی دانش آموزانتنبیه بدنی دانش آموزان در ایرانترک تحصیلتغذیه دانش آموزان در ایرانحق تحصیلحق تحصیل مسیحیان در ایرانحق تحصیل کودکانحق تحصیل کودکان در ایرانحق تحصیل بهائیان در ایرانحق تحصیل جامعه بهاییان در ایرانحق تحصیل دانش آموزانحق تحصیل در ایرانحق تحصیل شهروندان بهایی در ایرانحق تحصیل شهروندان در ایرانحقوق کودکحقوق کودکانحقوق کودکان در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایراندانش آموزدانش آموز نخبهدانش آموز آبادانیدانش آموزاندانش آموزان بلوچدانش آموزان دختردانش آموزان در ایراندانش آموزان روستای کمرهدانش آموزان روستای کمره میشناندانش آموزان روستای پلم زنگودانش آموزان روستای بخش سوسندانش آموزان شین آبادشورای دفاع از حق تحصیلضرب و جرح دانش آموزضرب و شتم دانش آموز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: