•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

جلسه بازپرسی مریم حیدری و جمشید اشرفی برگزار شد

0
94

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۶آبان ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام مریم حیدری و جمشید اشرفی در شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب استان زنجان برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، مریم حیدری و جمشید اشرفی، زوج ساکن استان زنجان در پی احضار به شعبه بازپرسی دادسرای این شهر و طی مراحل بازپرسی تفهیم اتهام شدند.

براساس این گزارش، اتهام مطروحه بر علیه این زوج در مرحله بازپرسی(تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطالب در فضای مجازی) عنوان شده است.‌

همچنین، جمشید اشرفی و همسر وی مریم حیدری، پس از اتمام جلسه بازپرسی هر یک با تودیع قرار کفالت آزاد شدند.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.