•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

گزارشی از بلاتکلیفی پیام ولی، شهروند بهایی محبوس در زندان قزلحصار کرج

0
81

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۶آبان ماه ۱۴۰۱، پیام ولی، شهروند بهایی بطور بلاتکلیف در زندان قزلحصار کرج بسر می برد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۱، پیام ولی، شهروند بهایی، ساکن شهر کرج مرکز استان البرز و محبوس و بلاتکلیف در زندان قزلحصار از حقوق اولیه یک متهم برای تسریع روند تودیع وثیقه و حق درمان محروم و بطور بلاتکلیف نگهداری می شود.

یک‌ منبع نزدیک به پیام ولی در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”وی پس از بازداشت و انتقال و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان رجایی شهر کرج و طی مراحل بازجوئی در حالی که هنگام بازداشت به علت عدم رعایت اصول حقوقی برای ارائه حکم بازداشت در برابر ماموران امنیتی مقاومت کرد و به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود پس از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تا ۲ هفته اول دچار سردرد و سرگیجه بود و با همین شرایط در حالی که از حق درمان محروم بود از وی بازجوئی بعمل آمد و در نهایت با اتهامات(فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تبلیغ بهائیت)، (ارتباط با رسانه های معاند نظام همچون بی بی سی، ایران‌اینترنشنال از طریق مصاحبه و ارسال خبر) و (تحریک و تشویق مردم به اعتراض در فضای مجازی از طریق انتشار مطالب) تفهیم اتهام شده و چندی پیش هم به زندان قزلحصار کرج منتقل و در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برد.‌”

لازم به ذکر است، پیام ولی، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه کرج به منزل وی پس از تفتیش و توقیف برخی وسائل ارتباطی شخصی و ضرب و شتم پس از بازداشت به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در زندان رجایی شهر منتقل شده بود.

وی بعنوان یک شهروند با ملیت ایرانی اما فقط به خاطر باور وی به دیانت بهایی با محدودیتهای بسیاری از جمله ممانعت از کسب و کار و اخراج فرزندش از مدرسه به علت اعتقاد به دیانت بهایی مواجه شد.

پیام ولی، در پائیز ۱۳۹۵، در پی مراجعه به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر کرج، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۳۹۵، با تودیع وثیقه آزاد شد.
این شهروند بهایی، پیشتر هم در سال ۱۳۸۸ نیز به اتهام (اقدام علیه امنیت ملی) بازداشت و پس از ۲ ماه بازجویی با قرار وثیقه آزاد شده بود.
همچنین، افشین ولی، برادر این شهروند بهایی، سال ۱۳۶۹ در روستای حسین‌آباد از توابع شهرستان نظرآباد به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی به قتل رسید.
در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعالیت بهائیاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهایینقض حقوق شهروند بهاییان ایرانقزلحصارپیام ولی شهروندبهاییاقلیتهای مذهبینقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایرانفعالیت بهائیان ایرانسرکوب بهاییان کرجمدیران جامعه بهاییپیام ولی شهروندبهائیبهائیپیام ولیمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییانتفتیش منزل بهاییان ایرانزندان قزلحصار کرجبیانیه جامعه بهاییبازداشت بلاتکلیفپیام ولی شهروند بهائیفعالیت بهائیان در ایرانبازداشت بلاتکلیفیحقوقشهروندی بهاییان ایرانبازداشت بهائیاننمایندگان جامعه بهایی ایرانپیروان‌سایر ادیانپیروان سایر ادیانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهایی در ایرانمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانبازداشت بهاییانسرکوب بهائیان کرجپیام ولی شهروند بهاییزندان قزلحصاربهائیان کرجبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیقزلحصار کرجتفتیش منازل بهاییان ایرانبازداشت پیام ولیبهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییحقوق شهروند بهاییان ایرانماموران اطلاعات سپاهزندان قزلحصار در کرجپیام ولی بهاییبهاییان ایرانبهاییان کرجفعالیت بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانماموران اطلاعات سپاه پاسدارانبهاییان ایران،پیام ولی بهائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.