•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

احضار و بازجویی از مولانا موسی دژکام در اداره اطلاعات شهرستان جاسک

0
132

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷آذر ماه ۱۴۰۱، مولانا موسی دژکام، شهروند اهل سنت در شهرستان جاسک پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان بازجوئی شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز یکشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱‌، مولانا موسی دژکام، امام جمعه اهل سنت در شهرستان جاسک از توابع استان هرمزگان، پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات این شهرستان مورد بازجویی قرار گرفت.

براساس این گزارش، مبنی احضار مولانا موسی دژکام، همراهی وی با مواضع مولوی عبدالحمید، امام‌ جمعه اهل سنت زاهدان عنوان شده است.

همچنین، بازجوی مربوطه مولانا موسی دژکام را تهدید کرده که در صورت تداوم این روند پرونده ای قضایی برای این شهروند اهل سنت تشکیل و به دادگاه ویژه روحانیت ارجاع خواهد شد.

لازم به ذکر است، مولانا دژکام، پیشتر هم در تاریخ ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۰، پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان جاسک در خصوص مواضعی که در اعتراض به وضعیت معیشتی و اقتصادی شهروندان در نمازجمعه جاسک ابراز کرده بود مورد بازجویی قرار گرفته بود.

پس از شکل گیری اعتراضات مردمی که در واکنش به جان باختن مهسا امینی در شهرهای مختلف ایران گسترش پیدا کرد در ادامه نیز شهروندان ساکن استان سیستان و بلوچستان اعتراضاتی را در همراهی با سایر شهروندان در سطح این استان برگزار کردند که نیروهای امنیتی با گشودن آتش و شلیک مستقیم بسیاری از شهروندان از جمله چندین کودک را در این استان به قتل رساندند.

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هااهل سنتنقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان ایر اناحضار و بازجویی از شهرونداناحضاربازجوئیمهر ماه ۱۴۰۱آبان ماه ۱۴۰۱مولانا موسی دژکاماحضارحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان سایر ادیاناحضار محاکمه۱۴۰۱آبانماه ۱۴۰۱امام جمعه جاسکاقلیتهای مذهبی در ایراناحضار مکررتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیشهرستان جاسکپیروان سایر ادیان ایراناعتراضات آبان۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱اهل سنت جاسکاحضار و بازجوییحقوق اقلیتهای مذهبی در ایراناحضاروبازجوئیاحضاروبازجویینقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیپیروان‌سایر ادیاناعتراضات آبان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱اهل تسنن جاسکپیروان سایر ادیان در ایراناهل سنت سیستان و بلوچستاننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاهل تسنن سیستان بلوچستاناعتراضات سراسری ۱۴۰۱کشته شدگان آبان ۱۴۰۱اقلیتهای مذهبی در ایران،پیروان سایر ادیاننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراناعتراضات سراسریپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاقلیتهای مذهبی،پیروان‌سایرادیانکشته شدگان آبان۱۴۰۱بازداشت اقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیتظاهرات سراسریپیروان سایر ادیان،مهرماه۱۴۰۱اعتراضات سراسری۱۴۰۱کشته شدگان اعتراضات ۱۴۰۱اهل تسنناحضار و بازجوئیاخبار پیروان سایر ادیانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایراناحضاربازجوییمهر ۱۴۰۱آبان ۱۴۰۱موسی دژکام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.