•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

محمد حسنی سعدی، روزنامه نگار به جلسه بازپرسی احضار شد

0
358

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرمان با ارسال ابلاغیه کتبی، محمد حسنی سعدی، روزنامه نگار و کارمند صدا و سیما مرکز کرمان را جهت حضور در جلسه بازپرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، محمد حسنی سعدی، مدیر مسئول هفته نامه هفتواد و کارمند صدا و سیما مرکز استان کرمان با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرمان در پی شکایت یکی از نمایندگان مجلس جهت حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام « نشر اکاذیب » فراخوانده شد. 

این فعال رسانه ای با انتشار بخشی از احضاریه دریافتی در غالب پستی در فضای مجازی که در آن علت احضار این روزنامه نگار را شکایت محمدمهدی زاهدی، نماینده کرمان در مجلس مبنی بر نشر اکاذیب عنوان شده اعلام کرد. حسنی سعدی، باید ظرف مدت ۵ روز کاری یعنی تا تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹ در این جلسه بازپرسی حاضر شود.

لازم به ذکر است، این فعال رسانه ای پیش از این هم به علت فعالیت در رسانه و فضای مجازی در پی شکایت دادستان کرمان با ادعای اینکه محمد حسنی سعدی گفته است « تمامی قضات دادگستری کرمان دزد هستند » پس از احضار در دادسرا و پرونده سازی در دادگاه مطبوعات به پرداخت ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم  شده بود. 

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران, ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

برچسب هامحمد حسنی سعدیمحمدحسنی سعدیمدیر مسئولمدیر مسئول هفته نامه هفتوادنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگاراننویسنده و روزنامه نگارهفته نامه هفتوادآزادی روزنامه نگاران در ایراناستان کرمانبازداشت و سرکوب آزادی بیانتفتیش منزل روزنامه نگارانتهدید روزنامه نگاران در ایرانروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگار دربندروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانسرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایارنسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیصدا و سیما مرکز کرمان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: