•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

محمد حسنی سعدی، روزنامه نگار به جلسه بازپرسی احضار شد

0
520

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرمان با ارسال ابلاغیه کتبی، محمد حسنی سعدی، روزنامه نگار و کارمند صدا و سیما مرکز کرمان را جهت حضور در جلسه بازپرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، محمد حسنی سعدی، مدیر مسئول هفته نامه هفتواد و کارمند صدا و سیما مرکز استان کرمان با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرمان در پی شکایت یکی از نمایندگان مجلس جهت حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام « نشر اکاذیب » فراخوانده شد. 

این فعال رسانه ای با انتشار بخشی از احضاریه دریافتی در غالب پستی در فضای مجازی که در آن علت احضار این روزنامه نگار را شکایت محمدمهدی زاهدی، نماینده کرمان در مجلس مبنی بر نشر اکاذیب عنوان شده اعلام کرد. حسنی سعدی، باید ظرف مدت ۵ روز کاری یعنی تا تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹ در این جلسه بازپرسی حاضر شود.

لازم به ذکر است، این فعال رسانه ای پیش از این هم به علت فعالیت در رسانه و فضای مجازی در پی شکایت دادستان کرمان با ادعای اینکه محمد حسنی سعدی گفته است « تمامی قضات دادگستری کرمان دزد هستند » پس از احضار در دادسرا و پرونده سازی در دادگاه مطبوعات به پرداخت ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم  شده بود. 

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران, ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

برچسب هاسرکوب آزادی بیان در ایرانروزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیروزنامه نگار آزادهفته نامه هفتوادسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایراننقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانروزنامه نگارانسرکوب آزادی بیان و اندیشهمدیر مسئول هفته نامه هفتوادسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی قلمتهدید روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیاستان کرمانسرکوب آزادی بیاننویسنده و روزنامه نگارسرکوب آزادی بیان در ایارنبازداشت و سرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانروزنامه نگارسرکوب آزادی بیان و قلمروزنامه نگاریسرکوب آزادیروزنامه نگاری در ایرانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانمدیر مسئولسرکوب مطبوعاتسرکوب روزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانمحمدحسنی سعدیسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب مطبوعات ایرانمحمد حسنی سعدیآزادی روزنامه نگاران در ایرانروزنامه نگار دربندتفتیش منزل روزنامه نگارانصدا و سیما مرکز کرمان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: