شنبه , ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲
شنبه, ژوئن 10

احضار ماموستا صابر خدامرادی به دادگاه روحانیت استان همدان

0
122

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، دادگاه ویژه روحانیت استان همدان، ماموستا صابر خدامرادی، شهروند اهل سنت را احضار کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، ماموستا صابر خدامرادی، فعال مذهبی اهل سنت و امام جمعه شهرک قَوَخ در شهرستان سقز از توابع استان کردستان، جهت طی مراحل قضایی به دادگاه ویژه روحانیت در استان همدان احضار شد. 

براساس ابلاغیه صادره توسط رئیس دفتر دادگاه ویژه روحانیت استان همدان مقرر شده تا ماموستا صابر خدامرادی، روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، در آن واحد قضایی حاضر شود. 

لازم به اشاره است، ماموستا صابر خدامرادی، پیش از این هم طی ۲ مرحله در تاریخ های ۱۳ آذر ماه و ۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، به دادگاه ویژه روحانیت استان همدان احضار شده بود. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ و ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هااهل سنتمحاکمهاستان همدانفعال مذهبی اهل سنتدادگاه ویژه روحانیت تبریزدادگاه ویژه روحانیت استان همدانامام جماعت اهل تسنناحضارنقض حقوق بشراحضار به دادگاهاهل تسنن کردستانصابرخدامرادیصابر خدا مرادیشهرک قَوَخ در شهرستان سقزدادگاهپیروان اهل سنتکیفرخواستاهل سنت در کردستانصابر خدامرادیماموستاصابر خدامرادیشهرک قوخ در شهرستان سقزفعال مذهبیامام جمعه اهل سنتمحاکمه شهروندانفعال مذهبی اهل تسننماموستاصابرخدامرادیدادگاه ویژه روحانیونشهرک قَوَخسقزدادگاهیپیروان اهل تسننمحکومیت کیفریماموستا صابرخدامرادیاهل سنت در کوردستانشهرک قوخحقوق بشردادگاه ویژه روحانیتدادگاه روحانیتحقوق بشر ایراندادگاه روحانیت همدانماموستا صابر خدامرادیاهل تسنن در کوردستانقوخاقلیتهای مذهبیشهرستان سقزاهل سنت کردستاندادگاه ویژه روحانیت همداندادگاه روحانیت استان همداننقض حقوق اقلیتهای مذهبیقوخ سقزاهل تسنننقض حقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایراناحضار دادگاهشهرستان سقز استان کردستاننقض حقوق پیروان سایر ادیانشهرستان سقز استان کوردستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: