•                  
سه شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, نوامبر 30

برگزاری دستکم ۷ تجمع اعتراضی

0
710

حقوق بشر در ایران – طی روزهای جمعه ۲۸ و امروز شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸, با توجه به گسترش نارضایتی شهروندان در شهرهای مختلف ایران از موارد مختلف نقض حقوق شهروندی در بسیاری از زمینه های اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی که در راستای مطالبات به حق این شهروندان, جمعی از کارگران پالایشگاه نفت آبادان, رانندگان اخراجی شرکت اتوبوسرانی تهران, شهروندان ساکن بندر ماهشهر, اهالی ۳ روستای زلزله زده از توابع سرپل ذهاب, کارکنان راه و شهرسازی قزوین, کارگران نیروگاه برق دماوند و جمعی از مشتریان خدورهای ثبت نامی شرکت سایپا با برگزاری تجمعات اعتراضی خواستار رسیدگی به مشکلاتشان شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایران ما, امروز شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸, در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, جمعی از کارگران واحد تعمیرات پالایشگاه نفت آبادان در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌ بندی مشاغل و همچنین اجرا نشدن کامل مصوبات قانونی کار در مورد کارگران پیمانکاری، مقابل ساختمان مرکزی پالایشگاه نفت آبادان، دست به تجمع اعتراضی زدند.
کارگران ادارات تعمیرات پالایشگاه آبادان با پهن کردن سفره خالی مقابل دفتر مرکزی پالایشگاه به تجمع خود ادامه دادند. روی یکی از بنرهایی که کارگران معترض در دست داشتند نوشته شده بود: “ما کارگران پالایشگاه نفت آبادان از تبعیض و بی عدالتی به ستوه آمده ایم”.
و بر یکی دیگر نوشته بود: اجرای صحیح قانون کار« طرح طبقه بندی مشاغل» حق مسلم ماست، کارگران پالایشگاه نفت آبادان
در این تجمع حدود ۲۰۰ نفر از کارگران قسمت های آب و برق و بخار شرکت ثنا اندیشه، تعمیرات واحدهای جنوب شرکت یگانه نورد و تعمیرات فاز۳ پالاشگاه آبادان شرکت مشتقاق آبادان حضور داشته و نسبت به تبدیل نشدن وضعیت قرار داد حجمی خود به سود هزینه مدیریتی و اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل اعتراض کردند.
یکی از تجمع کنندگان تعمیرات پالایشگاه نفت آبادان گفت: برخی از کارکنان پالایشکاه آبادان از سوی این شرکت تبدیل وضعیت شدند ولی کارکنان بخش های تاثیرگذار و سخت و زیان آور در این تبدیل وضعیت دیده نشدند.
وی گفت: تبدیل وضعیت شغلی تاثیر بسزایی بر حقوق و آینده بازنشستگی کارکنان پالایشگاه دارد.
یکی دیگر از کارکنان پالایشگاه آبادان نیز در این خصوص گفت: با توجه به درخواست قانونی و بحق کارکنان بخش تعمیرات دستکاه ثابت پالایشگاه آبادان هیچ مسئولی پاسخگوی مشکلات و درخواست ما نیست و این بیانگر بی توجهی مدیران نسبت به جامعه کارگری است.
وی افزود: تبدیل وضعیت کارگری باید شامل همه بخش های پالایشگاه شود و همه کارگران در شرایط سخت در حال خدمت به کشور و تولید ملی هستند و خواسته های آنها باید تامین شود.
یکی دیگر از کارکنان پالایشگاه آبادان قرارداد حجمی را نوعی برده داری از کارکنان توصیف کرد و گفت: در هیچ جایی از ایران این قانون اجرا نمی شود.

تجمع اعتراضی شهروندان ساکن بندر ماهشهر
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه خبر خوزستان، روز سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸، جمعی از مردم بندر ماهشهر مقابل فرمانداری در اعتراض به اقدام اخیر گل مرادی نماینده حوزه انتخابیه خود جهت محدود نمودن موقعیت جغرافیایی ماهشهر (سرحد پل فرودگاه ) تجمع کردند.

عصر سه‌شنبه ۲۵ تیرماه تعدادی از شهروندان بندر ماهشهر در واکنش به صحبت های التهاب‌آمیز نماینده حوزه انتخابیه و سرنوشت محدوده بندر ماهشهر پس از ارتقاء بخش بندر امام در مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان بندر ماهشهر تجمع و شعارهای علیه وی سر دادند.

دقایقی پس از شروع تجمع فرماندار بندر ماهشهر به میان تجمع کنندگان آمد و صحبت های نماینده حوزه انتخابیه در مورد ارتقاء بخش بندر امام قبل از انتخابات مجلس را تکذیب کرد.

تجمع اعتراضی رانندگان اخراجی اتوبوسرانی شرکت واحد تهران

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, امروز شنبه ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۸, برای هشتمین روز متوالی رانندگان اخراجی شرکت واحد با در دست داشتن بنر در مقابل وزارت کار خواهان بازگشت بکار شدند.

امروز نیز همچون روزهای گذشته نیروی انتظامی مستقر در وزارتخانه و عوامل حراست طی هماهنگی با کلانتری ۱۰۸ نواب از حضور این رانندگان اخراجی در مقابل وزارت کار جلو گیری کنند.ماموران کلانتری و لباس شخصی حاضر در مقابل وزارت کار دستور دادند تا یک دستگاه خودرو انتظامی و مامور زن جهت بازداشت خانم فرحناز شیری اولین راننده ی زن شرکت واحد و آقای حسین کریمی سبزوار به وزارت کار اعزام کنند که با دخالت مسئولانی از وزارت کار بازداشت صوررت نگرفت و معترضان را برای گفتگو به داخل وزارتخانه هدایت کردند.
رانندگان اخراجی حق طلب سالهاست از کار اخراج شده اند و در شرایط خیلی سخت زندگی می کنند و با وجود حکم بازگشت بکار از بالاترین مرجع قضایی و پیگیری ها متاسفانه هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است. مدیر عامل شرکت واحد با اقدام های فراقانونی و نفوذ در ادارات کار مانع از بازگشت بکار رانندگان شده است.

تجمع اهالی ۳ روستای زلزله زده از توابع سرپل ذهاب

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کلمه, روز شنبه ۲۹ تیر ۹۸؛ جمعی از زلزله زدگان در روستاهای قلمه، مله دزگه و یک روستای دیگر به نام بی بیانس، از توابع شهرستان سرپل ذهاب در اعتراض به لغو نشدن بازپس گیری وام هایی که دولت برای ساخت و تعمیر خانه های آنها پرداخت کرده است، تجمع کردند.
تجمع کنندگان تراکت هایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود:  زلزله زدگان را دریابید وام ها را از ما نگیرید،و « زلزله زدگان توان پرداخت وام ها را ندارن. 

لازم به ذکر است,  که زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتری کرمانشاه در ۲۱ آبان‌ ۱۳۹۶ بیش از ۶۰۰ کشته برجای گذاشت و خانه‌های ده‌ها هزار تن را ویران کرد.
خبرگزاری ایسنا, در تاریخ آذرماه ۱۳۹۶ ادعا کرده بود قرار شده بود که زلزله‌ زدگانی که در شهرهای استان کرمانشاه زندگی می‌کنند اگر واحدشان به طور کامل تخریب شده باشد بنا به شرایط ۳۵ میلیون تومان وام نوسازی، ۱۰ میلیون تومان وام لوازم خانگی، ۶ میلیون تومان کمک بلاعوض نوسازی، ۲ میلیون تومان بلاعوض برای لوازم خانگی و ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض برای اسکان موقت دریافت می‌کنند. سود تسهیلات شهری ۵ درصد است.

همچنین کسانی که در روستاها زندگی می‌کنند اگر واحدشان به طور کامل تخریب شده باشد بنا به شرایط ۲۵ میلیون تومان تسهیلات نوسازی، ۱۰ میلیون تومان وام لوازم خانگی، ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض برای نوسازی، ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض برای لوازم خانگی و ۳ میلیون تومان بلاعوض هم برای اسکان موقت دریافت خواهند کرد. سود تسهیلات روستایی ۴ درصد است.

خانواده‌های شهری نیز که واحد مسکونی آنها خسارت دیده ۱۲ میلیون تومان وام و ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض برای تعمیر دریافت خواهند کرد.به خانواده‌های روستایی که خانه‌شان نیازمند تعمیر است نیز ۱۲ میلیون تومان وام و ۲ میلیون تومان بلاعوض برای تعمیر پرداخت می‌شود.

تجمع اعتراضی کارکنان راه و شهرسازی قزوین مقابل استانداری 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز جمعه ۲۸ تیرماه ۱۳۹۸, جمعی از کارکنان عوارضی‌های استان قزوین در اعتراض به لغو شرایط کاری آن‌ها با الکترونیکی شدن پرداخت عوارض، در مقابل استانداری تجمع کردند.

بنا به گفته معترضین، ۱۳۵ نفر از کارکنان عوارضی های اداره کل راه و شهرسازی استان از اسفندماه سال گذشته با الکترونیکی شدن پرداخت عوارض بیکار شده اند. این در حالی است که مسئولین وعده کار مشخصی برای این کارکنان داده بودند که به وعده خود عمل نکردند و اکثر آنها با بیش از ۱۵سال سابقه کار هنوز بیکار هستند.

تجمع اعتراضی کارگران نیروگاه برق دماوند 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، صبح امروز شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸، شماری از کارگران نیروگاه دماوند در انتقاد به کاهش مزایای مزدی و رفاهی دست به تجمع اعتراضی زدند.

کارگران نیروگاه دماوند گفتند: ما انتظار داریم که برای مشکلات این نیروگاه به صورت ریشه‌ای چاره اندیشیده شود. از وقتی که نیروگاه دماوند در سال ۹۱ از سوی بنیاد شهید به یکی از بانک‌ها واگذار شد، علیرغم سود بدست آمده، کارگران دچار مشکل شده‌اند لذا ما می‌گوییم اگر نیروگاه سود ده است کارگران هم باید از آن سهم ناچیزی داشته باشند.

به گفته کارگران؛ مدیریت نیروگاه دماوند اخیرا اعلام کرده قصد دارد برخی از مزایای مزدی و رفاهی کارگران را با توجه به اعمال افزایش دستمزد سالانه، کاهش دهد.

این کارگران افزودند: بودجه نیروگاه برای پرداخت حقوق و سایر مزایای مزدی کارگران در سال جاری حدودا ۱۱۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که به نسبت سال قبل که ۱۰۰ میلیارد تومان بود، تغییری نکرده است به همین دلیل مدیریت نیروگاه قصد دارد برای جبران هزینه‌های افزایش سالانه دستمزد کارگران، از سایر مزایای مزدی و رفاهی آنها کسر کند.

آنها با تاکید بر اینکه خواسته ما دریافت مطالبات قانونی است، در ادامه افزودند: این واحد نیروگاهی حدود ۶۰۰ کارگر شاغل قرارداد دائم دارد که در حال حاضر یک ماه دستمزد آنها به تاخیر افتاده است. در عین حال انتقاد کارگران به کاهش مزایای مزدی و رفاهی همانند اضافه‌کاری، بیمه تکمیلی و سرویس‌های ایاب و ذهاب است که قرار است عملی شود.

لازم به ذکر است که نیروگاه حرارتی دماوند که هشت سال از شروع فعالیت آن می‌گذرد در سال ۹۱ از شرکت توانیر به بنیاد شهید واگذار شد.

تجمع اعتراضی مشتریان خودروهای ثبت نامی شرکت سایپا

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۸، تجمع اعتراضی مالباختگان خودورهای ثبت نامی سایپا در اعتراض به پاسخ ندادن به مطالبات شان در غرفه متعلق به خودروسازان این شرکت در نمایشگاه بین المللی تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: