•                  
سه شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, نوامبر 30

برگزاری دستکم ۲ تجمع اعتراضی

0
419

حقوق بشر در ایران – روز جاری, با توجه به گسترش نارضایتی شهروندان در شهرهای مختلف ایران از موارد مختلف نقض حقوق شهروندی در بسیاری از زمینه های اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی که در راستای مطالبات به حق این شهروندان, جمعی از ساکنان محله پردیس در اهواز، جمعی از پاکبانان شهرداری رشت مقابل ساختمان شهرداری این شهر، با برگزاری تجمعات اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات شهروندی خود شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تسنیم، امروز پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸؛ جمعی از ساکنان محله پردیس در اهواز در اعتراض به پروژه احداث ایستگاه پمپاژ فاضلاب، در محل احداث پروژه، دست به تجمع اعتراضی زدند.

براساس این گزارش, منطقه پردیس چندین سال است که درگیر مشکلات پس‌زدگی فاضلاب در خیابان های این منطقه است، اداره آب و فاضلاب در این راستا اقدام به احداث ایستگاه پمپاژ فاضلاب در این منطقه کرده است اما گویا این امر خارج از مشکل نیست چرا که ‌در پی مراسم کلنگ‌زنی پروژه عده‌ای از ساکنان این منطقه دست به اعتراض نسبت به محل احداث این پروژه زدند.

به گفته یکی از ساکنان، در محلی که قرار است پروژه احداث شود با هزینه شخصی مردم منطقه نهال کاشته شده و از طرفی با توجه به این که منازل مسکونی و مدارس در جوار این مکان هستند، اجرای چنین پروژه‌ای می‌تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد.

حقیقی پور مدیرکل اداره آب و فاضلاب خوزستان در این باره اظهار داشت: مردم این منطقه درخواست داشتند که ایستگاه منهل پمپ را از سمت راست خیابان به سمت چپ منتقل شود.

وی با اشاره به این که درحال حاضر هیچ آبی در خیابان‌های منطقه نیست افزود: این ایستگاه از نظر بهداشتی هیچگونه مشکلی برای ساکنان ایجاد نمی‌کند.

تجمع پاکبانان شهرداری رشت
به گزارش رکنا، امروز پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از پاکبانان شهرداری رشت در اعتراض عدم دریافت حق و حقوق خود، مقابل ساختمان شهرداری رشت، دست به تجمع اعتراضی زدندتعدادی از پاکبانان شهرداری رشت امروز به دلیل عدم دریافت حق و حقوق خود در مقابل ساختمان شهرداری رشت تجمع کرده و خواستار احقاق حق خود شدند، این پاکبانان تاکنون از ترس اخراج شدن تمام بیگاری‌هایی که به آنان تحمیل می‌شد را تحمل کردند.

یکی از این کارگران در رشت که به دلیل هراس از اخراج شدن تقاضا کرد نامی از او عنوان نشود درباره این تجمع اظهار کرد: قیمت مرغ، گوشت، برنج و سایر اقلام مورد نیاز معیشت گران شده و با این مبلغی که در ماه به عنوان حقوق دریافت می‌کنیم با سختی و شرمندگی در مقابل خانواده زندگیمان را سپری می‌کنیم.

وی با ابراز گلایه از عدم نظارت شهرداری رشت به نحوه برخورد شرکت‌های پیمانکار با کارگران شهرداری افزود: رفتار بسیار زننده‌ای با ما دارند و انجام هر کار سخت و طاقت فرسایی را از ما مطالبه می‌کنند اما در زمان پرداخت حقوق ماهیانه به بهانه‌های مختلف حقوقمان را کاهش می‌دهند.

این کارگر رنجدیده شهرداری رشت با اذعان به اینکه از پاکبانان شهرداری رشت بیگاری می‌کشند، گفت: به غیر از مسئوولیت‌هایی که پیرامون رفت و روب و نظافت شهر بر عهده داریم از ما برای نظافت ورزشگاه‌ها، منازل و ویلای برخی از بستگانشان نیز بیگاری می‌کشند و می‌گویند اگر اعتراض کنید اخراجتان می‌کنیم.

فعالیت کارگران شرکتی شهرداری رشت زیر نظر تعاونی شهرداری ساماندهی شود

عضو شورای اسلامی شهر رشت درباره تجمع کارگران شهرداری رشت مقابل ساختمان شهرداری اظهار کرد: بارها درباره به تأخیر افتادن حقوق کارگران شرکتی شهرداری رشت تذکر داده‌ام اما متأسفانه همچنان شاهد مبادرت به این مسئله هستیم.

بهراد ذاکری با تأکید بر پرداخت به موقع حقوق و مزایای کارگران شهرداری رشت افزود: سازمان بازرسی به دلایل قانونی با فعالیت کارگران شرکتی شهرداری رشت به عنوان زیر مجموعه شرکت تعاونی شهرداری مخالف بوده و متأسفانه به دلیل نقصی که در قانون وجود دارد کارگران شهرداری رشت در شرایط فعلی مجبور به تحمل مشکلات فراوانی شده‌اند.

وی به نقش شرکت‌های پیمانکاری در شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: شرکت‌های پیمانکار به عنوان واسطه مبالغ زیادی را دریافت می‌کنند که اگر به طور مستقیم به کارگران پرداخت می‌شد بسیاری از مشکلات موجود کاهش پیدا می‌کرد.

ذاکری با ابراز گلایه از عدم توجه متولیان امور به سلامت کارگران شهرداری رشت تصریح کرد: متأسفانه در اغلب موارد مباحثی که در زمان انعقاد قرارداد با کارگران از جمله ارائه آموزش‌های حین کار، ارائه لوازم مورد نیاز کار از جمله دستکش مطرح می‌شود توسط شرکت‌های پیمانکاری رعایت نمی‌شود و عدم توجه به این موضوع مشکلات فراوانی را برای کارگران رقم می‌زند.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با انتقاد از اقدامات نمایشی شهردار رشت افزود: شهردار رشت اعلام کرده که قصد دارد هر ماه در ابتدا حقوق کارگران را پرداخت و پس از آن نسبت به پرداخت حقوق دیگر کارکنان مجموعه شهرداری اقدام کند اما در شرایط فعلی عدم پرداخت به موقع حقوق و مزایای کارگران زحمتکش شهرداری رشت به مشکلی بزرگ تبدیل شده و شهردار رشت نیز در حال انجام برنامه‌های نمایشی در سطح شهر است.

ذاکری با تأکید بر اینکه حذف شرکت‌های پیمانکاری رضایتمندی کارگران شهرداری رشت را به همراه دارد، بیان کرد: باید فضا به سمتی هدایت شود که در نهایت کارگران شرکتی شهرداری رشت به طور مستقیم زیر نظر تعاونی شهرداری به فعالیت بپردازند و ماهیانه حقوق خود را مستقیما و بدون واسطه دریافت کنند.

وی با ابراز گلایه از برخی اقدامات سختگیرانه و غیر انسانی درباره کارگران شهرداری رشت گفت: بارها مشاهده شده که کارگر شهرداری رشت به علت پنج دقیقه تأخیر با یک روز کسری حقوق مواجه شده و یا مورد استفاده شخصی و غیر موظف قرار گرفته است.

ذاکری با بیان اینکه مخالف تجمع و تحصن است، افزود: امیدوارم بدون نیاز به انجام چنین اقداماتی شاهد احقاق حقوق کارگران شهرداری رشت و رفع مشکلات آنان باشیم.

بیگاری کشیدن از یک کارگر شهرداری رشت در منزل و ویلای بستگان برخی از افراد و عدم محاسبه تلاش‌های یک روز کاری که صراحتا در این گزارش توسط یکی از کارگران شهرداری و عضو شورای رشت بیان شده با کدامین منطق و حس انسان دوستانه مطابقت دارد؟

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: