•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

برگزاری دستکم ۶ تجمع اعتراضی

0
909

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری شاهین شهر اصفهان, اهالی شهرک زیتون منطقه سرخه حصار در مقابل ساختمان ریاست جمهوری در تهران, جمعی از پرسنل اخراجی بیمارستان جلیل واقع در شهرستان یاسوج, کارگران شرکت پاژن در نسیم شهر شهرستان شهریار, سها مرتضایی, دانشجوی محروم از تحصیل, کارگران حمل و نقل جاده‌ای خلیج فارس, در تجمعات اعتراضی جداگانه ای نسبت به نقض حقوق شهروندیشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از بویر نیوز، امروز چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، جمعی از پرسنل بیمارستان جلیل یاسوج در اعتراض به تصمیم دانشگاه علوم پزشکی استان در مقابل این مرکز درمانی تجمع کردند.

یکی از معترضین با بیان اینکه در حق آنها اجحاف شده و عمده دلیل اخراج آنها مسائل سیاسی بوده است، گفت: “تمامی بار اخراج نیروها بر دوش سازمان بازرسی افتاده است اما اگر واقعا سازمان بازرسی در پی احقاق حقوق ماست چرا به جذب نیرو در دیگر دستگاه‌ها واکنش نشان نمی‌دهد. بیش از یکسال است که در این بیمارستان مشغول به کار هستم و تمامی فرصت های شغلی که برایم وجود داشت را از دست داده‌ام. اگر واقعا ما را نمی خواستند همان زمان باید اعلام می‌کردند”.

مادر یکی از پرسنل این بیمارستان که در جمع معترضین حضور یافته بود، گفت: “دختر من ۱۵ ماه در این بیمارستان زحمت کشیده است. الان اعلام می کنم حقوق این ۱۵ ماه را نمی خواهد اما بگذارید به کار خود ادامه دهد” .

نماینده معترضین در خطاب به معاون دادستان کشور گفت: “اگر دانشگاه تصمیم به اخراج نیروها داشته است چرا نیروهای شرکتی که در ستاد دانشگاه مشغول به کار هستند به کار خود ادامه می‌دهند اما ما باید اخراج شویم. اگر مسئولین دانشگاه به دنبال عدالت هستند باید با همه نیروها به یک شکل برخورد شود”.

فرزند یکی از پرسنل اخراجی در این خصوص گفت: “ما یک خانواده ۹ نفره هستیم و پدر من در دهدشت کارگری می‌کرد. ما با وعده مدیران دانشگاه به یاسوج آمدیم و خانه خودمان را ۲۰ میلیون تومان رهن دادیم. الان از آن مبلغ فقط ۵ میلیون باقی مانده است در حالی که عمده غذای خانواده ما طی این یکسال در یاسوج نان و ماست و پیاز بوده است. ما از آنجا رانده و از اینجا مانده شده ‌ایم. اگر پدر من غیر قانونی سرکار آمده بود همان زمان اعلام می‌کردند تا از دهدشت آواره یاسوج نشویم. اگر با کسی تسویه حساب دارند چرا ما باید قربانی شویم اگر بحث عدالت است بیایید تا من بشمارم چند برابر این نیروها در همین دانشگاه علوم پزشکی غیر قانونی جذب شده‌اند” .

یکی دیگر از معترضین نیز گفت: ” از یک سال و ۳ ماه قبل بنا به ضرورت بیمارستان مشغول به کار شدم و بنا به قول و قرارهای داده شده و تکیه بر این شغل ازدواج کردم. اما تاکنون یک ریال دریافتی نداشته‌ام. عید امسال بنا به عدم توانایی مالی نتوانستم کرایه خانه دهم و مجبور شدم به خانه پدری نقل و مکان کنم و الان هم زنم به خانه پدرش رفته است و تقاضای طلاق کرده است” .

در پایان سعید جاودان سیرت، سرپرست بیمارستان، به همراه مدیر داخلی این مرکز درمانی در جمع معترضین حضور پیدا کردند و به آنان وعده دادند که معوقات مزدی آنان پرداخت خواهد شد.

تجمع اعتراضی اهالی شهرک زیتون منطقه سرخه حصار

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس، امروز چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، جمعی از اهالی شهرک زیتون منطقه سرخه حصار، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل نهاد ریاست جمهوری در تهران، دست به تجمع زدند.

معترضان در خصوص علت تجمع خود گفتند که سالهاست دارای سند املاک خود در شهرک زیتون منطقه سرخه حصار هستند، اما برخی به منظور بهره‌برداری خود اقدام به جلوگیری از صدور پروانه بهره برداری از این منطقه را می‌کنند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه باژن در نسیم شهر 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱ آبان ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شرکت لبنیاتی پاژن در نسیم شهر واقع در شهرستان شهریار از توابع استان تهران در اعتراض به پرداخت نشدن ۷ ماه حقوقشان اعتصاب کرده و در مقابل این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع اعتراضی سها مرتضائی, دانشجوی محروم از تحصیل

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۸، سها مرتضائی, دانشجوی محروم از تحصیل که با رتبه ۱۰ کنکور سراسری به دلیل فعالیتهای صنفی دانشجویی ستاره‌دار شد در مقابل دانشگاه تهران نهمین روز تحصن اعتراضی خود را برگزار کرد.

این فعال دانشجوئی در اواخر شهریورماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ماشالله احمدزاده” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد و در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸، از ادامه تحصیل وی در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل ممانعت بعمل آمد.

تجمع اعتراضی کارگران حمل و نقل جاده‌ای خلیج فارس

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از  ایلنا, امروز چهارشنبه ۱ آبان ماه ۱۳۹۸، تجمع اعتراضی کارگران حمل و نقل جاده‌ای خلیج فارس در مقابل ساختمان فرمانداری اسلامشهر و بی‌توجهی مسئولان شهرستانی به درخواست‌های آنها. بنا بر اعلام‌ کارگران تا وصول مطالبات خود به تجمعات صنفی خود ادامه خواهند داد.

برخی منابع کارگری در شهرستان اسلامشهر از تشدید اعتراضات صنفی کارگران شرکت حمل و نقل جاده‌ای خلیج فارس در مقابل ساختمان فرمانداری خبر می‌دهند.

 یکی از کارگران این شرکت گفت: دلیل تشدید اعتراض کارگران این شرکت که بیش از ۵۰ کارگر در آن حاضر بودند، بی‌توجهی مسئولان شهرستانی در خصوص مطالبه اصلی کارگران تعدیلی برای بازگشت به کار آنهاست. 

این کارگر معترض در ادامه همچنین گفت: سالهاست زیرنظر مستقیم شرکت حمل و نقل خلیج فارس در بخش‌های خدماتی، فضای سبز، اداری، ناوگان و سایر بخش‌ها با عناوین شغلی راننده، آبدارچی، نظافتچی، برنامه‌ریز و… به سختی کار کرده‌اند و اکنون بعد از سالها تلاش در مخالفت با پیمانی شدن کنار گذاشته شده‌ایم.

به گفته وی؛ تشدید اعتراضات کارگری در حالی ادامه دارد که طی چند روز اخیر و همزمان با آغاز اجتماع صنفی کارگران تعدیلی شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس هنوز هیچ مقام دولتی به‌ صورت جدی پیگیر مطالبات آنها نبوده است.

این کارگر با بیان اینکه تا وصول مطالبات خود به تجمعات صنفی خود ادامه خواهیم داد، افزود: طی روزهای گذشته که فرمانداری شهرستان اسلامشهر که از سوی استانداری متعهد به پیگیری مطالباتمان بود، هنوز اقدامی انجام نداده است.

او با تاکید بر اینکه تعدیل کارگرانی که دغدغه نان دارند درست نیست، در ادامه افزود: بیش از دو ماه است که منتظر تعیین تکلیف کارگران تعدیلی شرکت حمل و نقل خلیج فارس هستیم.

از ابتدای شهریور ماه سال جاری، بیش از ۵۰ نفر از کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس واقع در شهرستان اسلامشهر در مخالفت با وضعیت استخدامی خود از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری با دست‌کم ۱۰ سال سابقه کار با بهانه اتمام قرارداد کار تعدیل شده‌اند.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری شاهین شهر اصفهان

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز چهارشنبه ۱ آبانماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری شاهین شهر در اعتراض به برخی اتفاقات درباره وضعیت شغلی شان ، صبح امروز- چهارشنبه اول آبان ماه- مقابل شورای شهر شاهین شهر در استان اصفهان تجمع کردند.

این شهروندان معترض، از حذف ردیف‌های حقوق خود در قرارداد پیشنهادی شرکت پیمانکار و کاهش حدود یک میلیون تومانی حقوق خود نسبت به سال قبل گلایه دارند.

این در حالی است که روز گذشته خبری مبنی بر اعلام تخلف در لیست ارسالی سازمان مدیریت پسماند شهرداری شاهین شهر در باره شیوه تامین نیروی کار از سوی سازمان بازرسی لیست ارسالى در فضای مجازی منتشر شده بود.

گفته می‌شود این افراد از حذف ردیف‌های حقوق خود در قرارداد پیشنهادی شرکت پیمانکار و کاهش حدود یک میلیون تومانی حقوق خود نسبت به سال قبل گلایه دارند.

این در حالی است که روز گذشته خبری مبنی بر اعلام تخلف در لیست ارسالی سازمان مدیریت پسماند شهرداری شاهین شهر در باره شیوه تامین نیروی کار از سوی سازمان بازرسى لیست ارسالى در فضای مجازی منتشر شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: