•                  
جمعه , ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱
شنبه, آگوست 20

برگزاری تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

0
1017

حقوق بشر در ایران – در اولین ساعات روز جاری, در پی اعلام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران مبنی بر افزایش قیمت بنزین از  اولین ساعات امروز نرخ بنزین سهمیه ای افزایش ۵۰ درصدی را تجربه کرد و بنزین سهمیه ای از ۱۰۰۰تومان به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد از لیتری ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرد که این افزایش قیمت منجر به بروز نارضایتی گسترده ای در سطح جامعه و در میان شهروندان ایران شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, بنا بر اعلام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران و تائید آن توسط وزارت نفت از ساعت ۲۴ دیشب نرخ بنزین سهمیه ای افزایش ۵۰ درصدی را تجربه کرده و بنزین سهمیه ای از ۱۰۰۰تومان به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد از لیتری ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای اهواز, ماهشهر, زنجان, مشهد, گچساران, خرمشهر, سیرجان, شیراز, شهر هشتگرد, بهبهان, بیرجند و چند شهر دیگر ایران برگزار شد. قیمت سهمیه‌ای بنزین نیز ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. قیمت سهمیه‌بندی هر لیتر بنزین که قبلا ۱۰۰۰ تومان بوده اکنون به ۱۵۰۰ تومان رسیده است. بر طبق سهمیه هر شخصی که تنها یک خودرو دارد ماهانه ۶۰ لیتر دریافت خواهد کرد اما این سهمیه بندی شامل خودروهای دولتی نخواهد بود. اما نکته مهم بیان این نکته است که در شهرستان سیرجان و در جریان برگزاری تجمع اعتراضی ۱ نفر از شهروندان در این شهرستان توسط ماموران امنیتی کشته شد. 

براساس ویدئوهای منتشره در فضای رسانه ای این تجمعات اعتراضی از سوی شهروندان با هدف اعتراضات مدنی آنها برای مخالفت با این افزایش قیمت که به طور قطع تاثیر مستقیم و منفی بر روند اقتصادی زندگی آنها می گذارد برگزار شد. 

در فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته نیروهای انتظامی در اطراف پمپ بنزین‌ها مستقر شدند. بسیاری از افراد که بدون خودرو در اطراف پمپ‌بنزین ها در حال تردد و گشت هستند نیز نشان داده می‌شوند.

اما نکته حائز اهمیت انتشار فیلمهایی است که توسط خبرگزاری ایسنا منتشر شد که در آنها می‌توان مشاهده کرد بلافاصله پس از اعلام افزایش قیمت بنزین نیروی انتظامی در خیابان‌های مشرف به پمپ بنزین‌ها مستقر شد. بعد از افزایش قیمت بنزین صف‌های بی پایان و طولانی در مقابل پمپ بنزین‌ها و خیابان‌های اطراف تشکیل شد. 

اعلام افزایش قیمت بنزین در حالی صورت گرفت که پیش از آغاز سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین شایعات زیادی درباره نرخ تغییر قیمت بنزین پخش شده بود که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بارها آن را تکذیب کرد. شهرام رضایی، سخنگوی این شرکت حتی چند ساعت قبل از افزایش نرخ بنزین به خبرگزاری تسنیم گفته بود “تا این لحظه هیچ تصمیم و برنامه ای برای سهمیه بندی بنزین نداریم”.

همزمان با اعلام قیمتهای جدید بنزین که به ۲ صورت سهمیه بندی و آزاد بفروش می رسد موجی از نارضایتی در سطح جامعه بوجود آمد و پس از آن بود که با آغاز صبح امروز جمعه تجمعات اعتراضی در اهواز و سپس در شهرهای دیگر شکل گرفت؛ 

مشهد

در مشهد و در بلوار وکیل آباد این شهر شهروندان با برگزاری تجمعات اعتراضی گسترده در سطح شهر با مسدود کردن راه و مسیرها نسبت به این افزایش قیمت واکنش نشان داده و مخالفت خود را با آن نشان دادند. از سوی دیگر ورود نیروهای یگان ویژه و انتظامی برای سرکوب این شهروندان باعث شد تا این تجمع اعتراضی در مشهد خشونت کشیده شود. 

در تجمع اعتراضی شهروندان ساکن مشهد آنها با شعارهایی از قبیل “روحانی حیا کن مملکت و رها کن” نارضایتی خود را از وضع موجود نشان دادند. 

بیرجند

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, شهروندان ساکن در شهرستان بیرجند هم همانند سایر شهروندان ایران با برگزاری تجمع اعتراضی و تظاهرات در سطح این شهر نسبت به آنچه افزایش قیمت بنزین که منجر به گسترش بحرانهای اقتصادی در ایران می شود را مورد اعتراض قرار دادند. 

قیمت سهمیه‌ای بنزین نیز ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. قیمت سهمیه‌بندی هر لیتر بنزین که قبلا ۱۰۰۰ تومان بوده اکنون به ۱۵۰۰ تومان رسیده است. بر طبق سهمیه هر شخصی که تنها یک خودرو دارد ماهانه ۶۰ لیتر دریافت خواهد کرد.سهمیه‌بندی شامل خودروهای دولتی نخواهد بود.

اما قیمت بنزین آزاد که قبلا ۱۰۰۰ تومان بوده اکنون به سه هزار تومان رسیده و بدین ترتیب سه برابر شده است.

اهواز

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, شهروندان در اهواز, در اعتراض به افزایش قیمت بنزین تجمع اعتراضی گسترده ای را از ساعات اولیه امروز در سطح این شهر برگزار کردند. حضور نیروهای امنیتی و درگیریهای بعضا فیزیکی بین ماموران یگان ویژه و شهروندان معترض باعث بوجود آوردن محیطی از سرکوب و اختناق در این شهر شد. در جریان این تجمع اعتراضی یگان ویژه انتظامی با استفاده از موتورسیکلت و باتوم اقدام به متلاشی کردن تجمع اعتراضی شهروندان می کرد و در بسیاری از مواقع شهروندان معترض با باتوم مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. 

شهروندان ساکن اهواز با سردادن شعارهایی از قبیل ” اهوازی با غیرت ماشینت و خاموش کن” و یا “نترسید نترسید ماه همه با هم هستیم” نسبت به افزایش قیمت بنزین نارضایتی خود را ابراز کردند. این تجمع اعتراضی در اهواز در محیطی که دور تا دور این شهروندان را ماموران امنیتی و انتظامی محاصره کرده بودن برگزار شد. 

برای جلوگیری از گسترش این حرکت اعتراضی، موتورسواران ضد شورش در اهواز به جمعیت حمله ور شده و شماری از آنان را مورد ضرب ‌و شتم قرار داده و تعدادی را دستگیر کردند. از سوی دیگر نیروهای لباس شخصی و امنیتی با تیراندازی برای ایجاد رعب وحشت و سرکوب شهروندان معترض برای حقوق شهروندی شان استفاده کردند. 

ماهشهر

شهروندان ساکن شهرستان ماهشهر, در جریان برگزاری این تجمع اعتراضی اقدام به انسداد راههای ورودی و داخل شهری کردند و با به آتش کشیدن لاستیک سعی در انسداد راه ماموران و تجهیزات لجستیکی و نقلیه ماموران انتظامی و یگان ویژه داشتند. 

زنجان

امروز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸، همزمان با اعلام افزایش قیمت بنزین از ۱۵۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان، شهروندان به نشانه اعتراض در سطح ایران تجمعات اعتراضی را برگزار کردند. شهروندان استان زنجان ‌‌میدان مرکزی این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

شهروندان شعار می دادند؛ “می‌میریم، می‌میریم ایران را پس می‌گیریم”.

براساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از ساعت ۲۴ دیشب نرخ بنزین سهمیه ای افزایش ۵۰ درصدی را تجربه کرده و از ۱۰۰۰تومان به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد از لیتری ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان رسید.

بهبهان

امروز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸، همزمان با اعلام افزایش قیمت بنزین به ۳۰۰۰ تومان جمعی از شهروندان به نشانه اعتراض در خیابان‌های سطح شهرستان بهبهان دست به تجمع اعتراضی زدند.

شهروندان معترض با برگزاری تجمع اعتراضی در میدان بانک ملی این شهرستان با سر دادن شعارهایی از قبیل ما دیگه خسته شدیم نارضایتی خود را از وضع موجود نشان می دهند.

براساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از ساعت ۲۴ دیشب نرخ بنزین سهمیه ای از ساعت ۲۴ دیشب افزایش ۵۰ درصدی را تجربه کرده و از ۱۰۰۰تومان به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد از لیتری ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان رسید.

گچساران

امروز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, شهروندان ساکن شهرستان گچساران در اعتراض به گرانی قیمت بنزین به خیابان‌ها و مرکز اصلی شهر آمده و تجمع اعتراضی برگزار کردند. این شهروندان معترض اعلام کردند این بار زیر بار زور نخواهند رفت.

شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی قیمت بنزین شامگاه پنج‌شنبه در اقدامی ناگهان اعلام کرد که قیمت بنزین افزایش یافته است. بر این اساس قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه ای به ازای هر لیتر ۳ هزار تومان شده است. هر لیتر بنزین سوپر نیز ۳۵۰۰ تومان فروخته می‌شود.

این اقدام در همان ساعات شب به اعتراضاتی در برخی شهرها از جمله اهواز منجر شد. همچنین تصاویری نیز از صف‌های طولانی خودروها در پمپ‌های بنزین منتشر شد که تلاشی برای خرید سوخت ارزان‌تر بود.

هشتگرد

امروز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, شهروندان ساکن شهرستان هشتگرد, در اعتراض به افزایش قیمت بنزین به خیابانها آمدند و با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به وضع موجود معترض شدند. 

براساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از ساعت ۲۴ دیشب نرخ بنزین سهمیه ای افزایش ۵۰ درصدی را تجربه کرده و از ۱۰۰۰تومان به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد از لیتری ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان رسید.

خرمشهر

امروز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, شهروندان ساکن در خرمشهر از توابع استان خوزستان با برگزاری تجمع اعتراضی شعار می‌دادند “روحانی، استعفا، استعفا”.

همچنین شهروندان معترض با آتش زدن لاستیک برخی مسیرهای عبوری را مسدود کردند. در خرمشهر، جمع زیادی از مردم در فلکه الله این شهر دست به تجمع و اعتراض زدند و ماموران ضد شورش را به جاده اهواز- اندیمشک گسیل کرده بود.

براساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از ساعت ۲۴ دیشب نرخ بنزین سهمیه ای افزایش ۵۰ درصدی را تجربه کرده و از ۱۰۰۰تومان به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد از لیتری ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان رسید.

سیرجان

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, شهروندان ساکن شهرستان سیرجان در اعتراض به افزایش قیمت بنزین تجمعات اعتراضی را در سطح این شهر برگزار کردند. 

همزمان با اعلام افزایش قیمت بنزین از ۱۵۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان، شهروندان به نشانه اعتراض در خیابان‌های سیرجان با به آتش کشیدن پمپ بنزین پلیس راه این شهر نسبت به گرانی قیمت بنزین معترض شدند.

براساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از ساعت ۲۴ دیشب نرخ بنزین سهمیه ای افزایش ۵۰ درصدی را تجربه کرده و از ۱۰۰۰تومان به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد از لیتری ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان رسید.

زاهدان

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, شهروندان ساکن زاهدان با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به افزایش قیمت بنزین معترض شدند. 

با توجه به آنچه شهروندان معترض بر آن تاکید دارند افزایش قیمت بنزین باعث به راه افتادن موجی عظیم از گرانی کالا و‌ خدمات خواهد شد که تاثیر منفی بر روند زندگی آنها خواهد گذاشت.

 براساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از ساعت ۲۴ دیشب نرخ بنزین سهمیه ای افزایش ۵۰ درصدی را تجربه کرده و از ۱۰۰۰تومان به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد از لیتری ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان رسید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: