•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

برگزاری دستکم ۹ تجمع اعتراضی

0
634

حقوق بشر در ایران – طی روز گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسر کشور، کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه, کارگران کارخانه قند شوش واقع در استان خوزستان, سها مرتضایی, دانشجوی محروم از تحصیل, جمعی از بازنشستگان در مقابل ساختمان مجلس, کامیون داران ماشین های شهرداری و باربری در مشهد, جمعی از شهروندان کردآباد یزد, جمعی از دانشجویان دانشگاه یزد با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندی شان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸، جمعی از شهروندان کردآباد یزد همزمان با سفر حسن روحانی به این شهرستان با در دست گرفتن پلاکاردهایی نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات شهروندی آنها از قبیل تامین اجتماعی, محرومیت گسترده جوانان از شغل مناسب را خواستار شدند. 

مضمون پلاکاردها بیشتر مربوط به وضعیت نیرو های شرکتی، وضعیت آب برای کشت زمین‌های کشاورزانی و وضعیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و گلایه‌مندی از دولت برای گرانی بود.

این شهروندان معترض در بخشی شعارهایی خود حل معضلات اقتصادی نظیر گرانی را از دیگر مطالبات خود از رئیس جمهور عنوان کردند.

تجمع اعتراضی کامیونداران شهرداری مشهد

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸, تجمع اعتراضی کامیونداران ماشین های شهرداری و باربری در مشهد در اعتراض به مجوز تردد زمان مکانی شهرداری و سوخت اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. 

صدها کامیون و ماشین‌آلات، خودروهای فاضلاب درون شهری، خودروهای خدماتی و کامیون‌های حمل سیمان در داخل شهر مشهد، با پارک کردن کامیون‌های خود در کنار جاده دست به اعتصاب زدند.

کامیونداران به دلیل عدم صدور مجوز برای تردد درون شهر و ممانعت شهرداری از تردد آنها در شهر و همچنین کمبود سوخت دست از کار کشیدند.

رانندگان در پلاکارد نصب شده بر روی یکی از کامیون‌ها نوشته بودند: «مشکلات: نداشتن سوخت کافی، جریمه شدن به خاطر تردد داخل شهر بدون دستور توقف، فشار بیش از حد شهرداری به خاطر مجوز تردد شهری و تعیین ساعت کاری»

نیروی انتظامی به منظور شکستن اعتصاب و متفرق کردن کامیونداران معترض در نقاط مختلف در بین صفوف رانندگان اعتصابی مستقر شدند.

لازم به ذکر است که در سال ۱۳۹۷ کامیونداران و خودروهای سنگین در پنجمین دور اعتصاب سراسری خود در بیش از ۶۰ شهر ایران در ۲۶ استان کشور به مدت ۱۰ روز دست به اعتصاب زده بودند. 
در آن تاریخ اتحادیه تشکل‌های کامیونداران و رانندگان سراسر ایران با صدور بیانه‌ای ضمن تقدیر از اعتصاب یکپارچه کـامیونداران در رابطه با وعده‌ها دروغ و تهدیداتی که متوجه کامیونداران شده بود نوشت: «همزمان با این وعده‌ها، پیام‌های تهدیدآمیز و تهدید کم کردن سهمیه سوخت برای تعدادی از همکاران ارسال شد. همکاران غیور ما فریب وعده‌های دروغ را نخوردند و از تهدیدهای توخالی بیمی به دل راه ندادند و با سرفرازی اعتصاب ده روزه خود را ادامه دادند.»

این اتحادیه در بخش پایانی بیانیه خود، ضمن اعلام پایان موفقیت‌آمیز پنجمین دور اعتصاب کـامیونداران و رانندگان سنگین، اعلام کرده بود: “ما تا رسیدن به خواسته‌هایمان همراه و همگام با سایر اقشار ستمدیده ایران از پا نخواهیم نشست”.

تجمع اعتراضی دانشجویان در استان یزد

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸, جمعی از دانشجویان استان یزد در اعتراض به سفر حسن روحانی به شهر یزد با برگزاری تجمع اعتراضی شبانه در مقابل درب ورودی استانداری این شهرستان نارضایتی خود را از وضعیت موجود که منجر به نقض حقوق شهروندی این افراد شده ابراز کردند. 

تجمع اعتراضی شهروندان ترکمانچای

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸, جمعی از شهروندان ترکمانچای, با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل بخشداری این شهر در اعتراض به عدم وجود چادر برای اسکان شهروندان زلزله زده تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

تجمع اعتراضی بازنشستگان در مقابل ساختمان مجلس در تهران

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸, جمعی از بازنشستگان طبق فراخوان قبلی و با وجود حضور مأموران  انتظامی و لباس شخصی مقابل ساختمان مجلس تجمع اعتراضی برگزار کردند.
در جریان برگزاری این تجمع اعتراضی ماموران امنیتی ۵تن از شهروندان معترض  از جمله ۱ زن را بازداشت کردند، آنها موبایلها را گرفته و تلاش می‌کردند مانع تجمع شوند ولی بازنشستگان مقاومت کردند و به تجمع خود ادامه دادند.

این شهروندان هدف خود از برگزاری این تجمع اعتراضی را رسیدگی به وضع معیشتی و زندگی بازنشسته‌ها اعم از کشوری و لشکری و تامین اجتماعی و سایر صندوق‌ها، به حدی وخیم شده است که خود دولت و قانون گذاران نیز به آن معترف هستند. وقتی خط فقر بالای 5 میلیون تومان و سبد معیشت به بالای ۷ میلیون تومان رسیده است، کدام کارگر و کارمند و بازنشسته‌ای می‌تواند از عهده مخارج سرسام‌آور چنین زندگی برآید؟

آنها خواسته‌های خود را اجرای همسان‌سازی، بالا رفتن مستمری‌ها، برقراری خدمات درمانی رایگان و باکیفیت و اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری دانستند.

تجمع اعتراضی کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از سراسر کشور به تهران آمدند. این کارگزاران ابتدا مقابلِ ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام و پس از آن، مقابل ساختمان اصلی بانک کشاورزی تجمع اعتراض برگزار کردند.

خواسته اصلی برگزارکنندگان تجمع، تصویب و اجرای هرچه سریع‌ترِ «طرح جذب کارگزاران در بدنه‌ی دولت» است؛ آنها می‌گویند: طرح جذب ما سه بار از مجلس به شورای نگهبان رفته و بازگشته، دو بار هم در مجمع تشخیص مصلحت نظام طرح شده اما متاسفانه هنوز به تصویب نرسیده است.

این بیمه‌ گذاران که خودشان از بیمه و مزایای شغلی بی‌بهره‌ هستند و تعدادشان در سراسر کشور چند هزار نفر است، می‌گویند: چرا طرح جذب این همه نیروی مخلص که برای کشاورزی و سازندگی ایران تلاش می‌کنند، تصویب نمی‌شود؛ ما از مجمع تشخیص مصلحت می‌خواهیم با اقتدار و مسئولیت، به مساله ورود کرده و مشکلِ بلاتکلیفی شغلیِ ما را حل کند.

تجمع اعتراضی سها مرتضائی دانشجوی محروم از تحصیل

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۹آبان ماه ۱۳۹۸، سها مرتضایی, دانشجوی محروم از تحصیل که با رتبه ۱۰ کنکور سراسری به دلیل فعالیتهای صنفی دانشجویی ستاره‌دار شد هجدهمین روز از تحصن اعتراضی خود را در مقابل دانشگاه تهران برگزار کرد. 

این فعال دانشجوئی در اواخر شهریورماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ماشالله احمدزاده” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد و در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸، از ادامه تحصیل وی در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل ممانعت بعمل آمد.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند شوش

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران کارخانه قند شوش واقع در استان خوزستان به وضعیت شغلی خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارگران عنوان کردند: به دنبال اعتراض امروز و روزهای گذشته کارگران این کارخانه، نشستی با حضور چند تن از مسئولان شهرستانی شامل نمایندگانی از فرمانداری، اداره کار و تامین اجتماعی با حضور کارفرما در محل فرمانداری برگزار شد.

در جریان این تجمع اعتراضی در پی وعده مسئولان مقرر شد کارفرما حداکثر تا ۱۰ روز آینده با تامین چغندر قند، کارگران را به محل کار خود بازگرداند در غیر این صورت تعداد محدودی برای تعمیرات کارخانه باقی بمانند و سایر کارگران همراه با کارگران فصلی تا رفع مشکل تامین مواد اولیه از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

به گفته کارگران؛ در جریان بارندگی‌های فرودین امسال به محصول چغندر قند مناطقی از استان کرمانشاه و خوزستان خسارت وارد شد که این موضوع فعالیت کارخانه‌های قند ازجمله کارخانه شوش را تحت تاثیر قرار داد.

کارگران افزودند: با افزایش مشکلات این کارخانه در نتیجه کمبود مواد اولیه چغندر قند، کارفرما اخیرا با متوقف کردن بخشی از تولید گروهی از کارگران این واحد تولیدی را به مرخصی اجباری فرستاده است و مشخص نیست این تعطیلات تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

تجمع اعتراضی کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران شاغل در بخش کشاورزی مجتمع صنعتی کشاورزی نیشکر هفت تپه در مقابل ساختمان مدیریت این مجتمع برای وصول مطالبات صنفی خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

خواسته کارگران در این تجمعات اعتراضی در یافت ۲ ماه حقوق معوقه آنها می‌باشد. بخشی از اعتراض کارگران کشاورزی نیز مربوط به مطالباتی است که مجموع کارگران هفت تپه در اعتراضات ۳۳ روزه آذر ماه سال ۱۳۹۷ دنبال می‌کردند میباشد.

کارگران هدف خود را از برگزاری این تجمع اعتراضی برای رفع مبحث سنوات بازنشستگی کارگران بازنشسته و پرداخت هزینه بازنشستگی شماری از کارگران مشمول، موضوع پرداخت نشدن برخی مزایای عرفی و قانونی کارگران، بحث همسان‌سازی حقوق و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای برخی کارگران، پرداخت مطالبات بیمه تامین اجتماعی و از همه مهمتر تامین امنیت شغلی کارگران و بازگشت به کار تعدادی از کارگران تعدیلی، ازجمله مطالبات کارگران مجتمع هفت تپه است که در هر دوره از اعتراضات آنها را مطالبه و دنبال می‌کنند.

او در خصوص پیگیری مطالبات کارگران از سوی نمایندگان کارگری و هیات سه نفره اداره کار در هفت تپه گفت: فعالیت هیات سه نفره‌ای که از ابتدای آبان ماه سال جاری به دستور مدیرکل کار خوزستان برای پیگیری مطالبات کارگران هفت تپه در مجتمع مستقر شده بود، بعد از یک هفته فعالیت متوقف شده و اعضای شورای اسلامی کار کارگران مجتمع هفت تپه نیز غیرفعال هستند.

این کارگر در پایان گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه در فصل برداشت نیشکر قرار داریم، ادامه روند اعتراضی کارگران بخش کشاورزی مانع از فعالیت حدود ۲ هزار کارگر فصلی نی بر شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.