•                  
چهارشنبه , ۰۷ آبان , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 28

برگزاری دستکم ۷ تجمع اعتراضی

0
109

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۲۰ و امروز یکشنبه ۲۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد جمعی از مالباختگان مجتمع مسکونی ری واقع در محله سر تخت, کارگران معدن زغال سنگ کرمان, کارگران معدن کرومیت امین یار فاریاب, جمعی از کارگران پیمانکاری معدن گل گهر سیرجان, کارکنان دفاتر سهام عدالت و جمعی از زلزله زدگان سرپل ذهاب در اعتراض به نقض حقوق شهروندیشان و عدم وصول مطالبات معوقه مزدیشان تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹، جمعی از شهروندان ساکن مناطق غربی کشور که بر اثر زلزله در کرمانشاه و سرپل ذهاب منازل مسکونی آنها تخریب شد به دلیل نداشتن سر پناه در مقابل استانداری ایلام تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در آبان سال ۱۳۹۶ زلزله‌ای در استان‌ های غربی(کرمانشاه و ایلام) به وقوع پیوست که موجب رانش زمین در بخش چوار از توابع استان ایلام نیز شد. و ۶ واحد مسکونی به طور کامل تخریب شدند و شدت رانش به قدری زیاد بود که حتی زمین‌های مسکونی این واحدها نیز صددرصد از بین رفتند.

بعد از مدتی مصوب شد، ۶ قطعه زمین مسکونی به زلزله زدگان داده شود که هنگام ساخت و ساز، زمین ها معارضانی داشتند که آنها در مراجع قضایی پیروز شدند.

از آبان ۱۳۹۶ تا به امروز در این زمینه هیچ اقدامی از سوی دولت صورت نگرفته و حتی کانکس هایی که به آنها داده شد بود را پس گرفتند.

تجمع اعتراضی کارکنان سهام عدالت 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارکنان دفاتر سهام عدالت، در مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض که از استان‌ها و شهرستان‌های مختلف برای پیگیری وضعیت شغلی خود عازم تهران شدند در جریان این تجمع هدفشان این از این اعتراض را بلاتکلیفی وضعیت شغلی آنها که از ۱۴ سال پیش تا به امروز در قالب فعالیت در۳۵۳ دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در اقصی نقاط کشور بوده اعلام کردند.

 این شهروندان در ادامه همچنین گفتند: “مطالبات مزدی مه که شامل بیمه و سنوات خدمت سال ۱۳۹۷، می شود هنوز به ما پرداخت نشده است.

یکی از این شهروندان همچنین گفت: “اصلی‌ترین خواسته کارکنان سهام عدالت در اجتماع امروز، حفظ اشتغالمان بعد از ۱۴ سال خدمت و پرداخت حق بیمه است.متاسفانه چندین سال است از سوی متولیان سهام عدالت که در راس آنها وزارت اقتصاد داری و سازمان خصوصی سازی قرار دارد توجه ای به ما نمی شود وبه حال خود رها شدیم”.

تجمع اعتراضی کارگران معدن گل گهر سیرجان 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, امروز شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران پیمانکاری معدن گل گهر سیرجان نسبت به تبعیض در پرداخت حقوق و عدم پرداخت بخشی از مطالباتشان دست به اعتراض زدند.

این شهروندان معترض در جریان این تجمع اعتراضی گفتند: “معادن سنگ گلگهر سیرجان شامل چندین معدن است که حدوداً ۱۶هزار نفر را استخدام کرده است. ما در آزمون ورودی استخدامی معدن گلگهر شرکت کردیم و در این منطقه معدنی شاغل شدیم اما با اینکه همگی در یک آزمون شرکت کرده بودیم، برخی به استخدام مستقیم شرکت گلگهر و برخی به استخدام پیمانکاران درآمدیم”.

آنها افزودند: “برخی از پیمانکاران معادن گلگهر مزایای مزدی ازجمله مزایای خارج از مرکز را که نزدیک به ۷۰ درصد حداقل دستمزد است را پرداخت نمی‌کنند و فقط این مزایا به قرارداد رسمی‌هایی که به استخدام شرکت گلگهر درآمده‌اند، پرداخت می‌شود”.

تجمع اعتراضی معدن کرومیت امین یار فاریاب

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران معدن کرومیت امین یار فاریاب در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق و مزایای آنها دست از کار کشیدند و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع اعتراضی این شهروندان معترض که روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه آغاز شده همچنان ادامه دارد و نزدیک به ۲۰۰ تن از کارگران در این تجمع اعتراضی حاضر شدند.

لازم به ذکر است, بدنبال وعده پرداخت یک ماه از حقوق معوقه طی ۱۰ روز آینده قرار است فردا کارگران کارشان را از سر بگیرند و کارگران خواهان بقیه معوقات مزدیشان شدند .

تجمع اعتراضی کارگران معدن زغال سنگ کرمان

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران معدن زغال سنگ کرمان در اعتراض به ورود این شرکت به بورس که باعث از بین رفتن امنیت شغلی آنها می شود و همچنین محرومیت آنها از دسترسی به اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده تجمع اعتراضی را در مقابل ساختمان این شرکت در شهر کرمان برگزار کردند.

این کارگران مخالف ورود شرکت زغال سنگ کرمان به بورس به واسطه شرکت سرمایه‌گذاری دالاهو هستند و می‌گویند ورود زغال سنگ کرمان به بازار بورس، امنیت شغلی حدود 3 هزار کارگر این شرکت را به خطر می‌اندازد.

آنها خواسته‌های دیگری هم دارند از جمله: افزایش ضریب محاسبه سختی شغل، اعمال دقیق‌تر طرح طبقه‌بندی مشاغل و دائمی شدن قراردادهای کار.

 دیگر نگرانی کارگران تاثیر کرونا بر سلامتی خود و خانواده‌هایشان است به همین دلیل از مسئولان استان می‌خواهند هرچه سریعتر پیگیری‌های صنفی آنها را به نتیجه مشخصی برسانند.

تجمع اعتراضی مالباختگان مجتمع مسکونی ری

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از مالباختگان مجتمع مسکونی ری واقع در محله سر تخت در اعتراض به عدم تعیین تکلیف وضعیت این پروژه و کلاه برداری سازنده پروژه و بی توجهی مسئولان مربوطه برای توجه به درخواست این شهروندان معترض تجمع اعتراضی برگزار کردند.

حاضران در این تجمع اعتراضی گفتند: “از سال ۱۳۹۶مبالغی را برای بعنوان پیش خرید واحدهای مسکونی پروژه ساختمانی مجتمع آفتاب به سازنده این واحدهای مسکونی پرداخت کردند اما پس از متواری شدن صاحب پروژه ما در وضعیت بلاتکلیفی هستیم و هیچ مسئولی هم پاسخگوی ما نیست”.

تجمع اعتراضی باشگاه داران استان سیستان و بلوچستان 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از عصر هامون, امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جمعی از باشگاه داران استان سیستان و بلوچستان در اعتراض به شرایط این روزهایشان و وضعیت دخل و خرج و عدم حمایت های مالی از آنها در مقابل استانداری سیستان و بلوچستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

یکی از باشگاه داران گفت: سه ماه است که در پی شیوع کرونا باشگاه های ورزشی تعطیل شده اند، اما طی این مدت هیچ اقدامی برای باشگاه های ورزشی که در پی این تعطیلی متضرر شده اند انجام نشده است.

وی ادامه داد: در این مدت هر زمانی که مشکلمان را از مسئولان ورزش و جوانان پیگیری کردیم، تنها جوابی که دادند این بود برای انجام هر اقدامی باید از تهران دستور بگیرند و بعد از دستور متولیان کشوری برای بازگشایی باشگاه ها اقدام می کنند.

این باشگاه دار اضافه کرد: این در حالی است که بیشتر باشگاه داران در مکان اجاره ای فعالیت دارند و صاحب ملک هم اجاره اش را در زمان معین طلب می کند، چراکه مخارج زندگی آن ها هم از همین راه تامین می شود.

وی گفت: اداره کل ورزش و جوانان در پی پیگیری های ما و جمعی از باشگاه داران خواسته است که لیستی را جهت دریافت کمک هزینه تکمیل کنیم و از طرفی هم قرار شد تسهیلاتی به ما تعلق بگیرد که در این خصوص هم اقدام نشده است.

این فعال ورزشی تصریح کرد: طبق گفته مسئولان قرار است وام ۱۲ درصدی به باشگاه داران پرداخت شود که در جریان جزییات آن نیستیم.

به گفته وی، بیش از ۱۰۰ باشگاه در استان فعال است و در هر باشگاه چند مربی، منشی و نیروی خدماتی فعالیت دارند که در این مدت بیکار بودند، اما مجبور به پرداخت هزینه منشی، اجاره و قبوض آن هم بدون هیچ درآمدی شدیم.

این باشگاه دار اذعان کرد: مسئولان به این موضوع فکر کنند که اگر یک ماه حقوقشان پرداخت نشود زندگی شان را چگونه می گذرانند، آن وقت شاید قدمی برای ما بردارند.

یکی دیگر از باشگاه داران بیان کرد: دومین بار است که به خاطر تعطیلی باشگاه مقابل استانداری تجمع می کنیم، اما هنوز هیچ جوابی نگرفتیم، برای بازگشایی باشگاه ها با رعایت پروتکل های بهداشتی با مسئولان امر مکاتبه کردیم اما هنوز هیچ کس جوابگو نیست.

وی ادامه داد: قرار بود به باشگاه ها وام بدهند، اما زمان پرداخت و جزییات آن مشخص نیست، معیشت خیلی از خانواده ها در تحت تاثیر قرار گرفته است، چراکه همه فعالان این عرصه بیکار شده اند.

این باشگاه دار اضافه کرد: با وجود این مشکلات، هیچ کس جوابگوی ما نیست و تکلیفمان را مشخص نمی کنند.

وی با بیان این که کمترین اجاره بهای هر باشگاه سه میلیون تومان است، افزود: حدود سه ماه از تعطیلی باشگاه ها می گذرد، در حالی که هیچ درآمدی نداشتیم نه تنها اجاره هایمان بخشیده نشده بلکه صاحبان املاک خیلی از باشگاه ها که قراردادشان تمام شده، نسبت به افزایش اجاره اقدام کرده اند.

این باشگاه دار گفت: این درحالی است که خیلی ها در منازل استیجاری زندگی می کنند و اقساط تجهیزات و دیگر هزینه ها نیز بر دوششان است.

وی گفت: هر زمانی که موضوع را پیگیری می کنیم تنها حرف متولیان این است که موضوع کشوری بوده و ستاد بحران باید در این خصوص تصمیم بگیرد.

این فعال ورزشی تصریح کرد: این در حالی است که همه اصناف به جز باشگاه ها فعال هستند، حتی چهارراه رسولی که پرخطرترین نقطه شهر و شلوغ است نیز بازگشایی شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: