•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

برگزاری دستکم ۸ تجمع اعتراضی

0
574

حقوق بشردر ایران – طی روزهای دوشنبه و سه شنبه، در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, جمعی از کارگران کارخانه کنتورسازی در قزوین مقابل ورودی این کارخانه، جمعی از خانواده های قربانیان حادثه تصادف محور جهرم به لار, تعدادی از کارکنان عوارضی های اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین مقابل ساختمان سازمان حمل و نقل جاده‌ای تهران، شماری از معلمان حق التدریس اصفهان مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، جمعی از اهالی منطقه مزدک در شهرستان بویراحمد مقابل فرمانداری این شهر، جمعی از کارکنان دانشگاه آزاد واحد پرند مقابل دفتر ریاست دانشگاه، تعدادی از کارکنان بیمارستان آریا در شهر رشت و جمعی از سپرده گذاران موسسه کاسپین در تهران، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸، با توجه به گسترش نارضایتی شهروندان در شهرهای مختلف ایران از موارد مختلف نقض حقوق شهروندی در بسیاری از زمینه های اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی که در راستای مطالبات به حق این شهروندان, جمعی از کارگران کارخانه کنتور سازی قزوین، در اعتراض به عدم حضور خود در کارخانه، مقابل ورودی این کارخانه، تجمع کردند.

صبح امروز حدود ۲۰۰ کارگر کارخانه کنتورسازی در قزوین، در اعتراض به عدم حضور خود در کارخانه، مقابل ورودی این کارخانه تجمع کردند.

یکی از کارگران معترض شرکت کنتورسازی ایران گفت: از صبح امروز ۱ مرداد ۱۳۹۸, مدیر داخلی کارخانه که روز گذشته منصوب شده است، به دلیل اتمام قرارداد کاری کارگران از ورود حدود ۲۰۰ کارگر کارخانه به محل کارشان خودداری می‌کند.

او با بیان اینکه سوابق فعالیت بعضی از کارگران این کارخانه به بیش از ۲۵ سال می‌رسد، اظهار کرد: روز گذشته فردی از سوی کارفرمای اصلی به عنوان مدیر جدید مجموعه کنتورسازی معرفی شد. امروز ما کارگران که به محل کار همیشگی خود رفتیم و انتظار داشتیم با تغییر مدیریت وضعیت شغلی‌مان بهبود پیدا کند ناگهان برخلاف تصور ما با درهای بسته کارخانه مواجه شدیم و ماموران حراست از ورودمان به کارخانه جلوگیری کردند.

این کارگر همچنین گفت: چندین سال است کارفرمای اصلی کارخانه به دلایلی که ما کارگران از آن بی‌اطلاعیم در زندان است و بدین ترتیب کارخانه و کارگران بلاتکلیف رها شده‌اند.

کارگران کنتورسازی ایران با بیان اینکه در این واحد هیچ مسئولی نیست که پاسخگوی کارگران باشد، افزود: پیش از این کارخانه کنتورسازی که در شهر صنعتی قزوین واقع شده است، حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ کارگر داشت که طی دو تا سه سال گذشته تعداد کارگران به حداکثر ۲۰۰ کارگر تقلیل یافت.

به گفته یکی دیگر از کارگران، تیر ماه سال ۹۷ حدود یک سال پیش یکی از اعضای شورای اسلامی کارگران کارخانه که مطالبات کارگران را پیگیری می‌کرد بعد از سال‌ها تلاش صنفی با ۲۲ سال سابق کار به بهانه اتمام قرارداد کار از سوی کارفرما تعدیل شد و از آن زمان تاکنون کارگران نماینده واقعی برای پیگیری مطالبات صنفی خود نداشته‌اند.

این کارگر با بیان اینکه بخش اصلی مشکلاتمان مربوط به پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای می‌شود، افزود: از سال ۹۵ تاکنون حدود ۲۵ ماه مزد معوقه از کارفرما طلبکاریم و پرداخت حق بیمه‌هایمان با مشکل جدی مواجه است.

به گفته وی، هر یک از کارگران کنتورسازی دست‌کم دارای سه سر عائله هستند و نگرانی آنها با سیاست‌های جدید مدیریتی بستن درهای کارخانه برای همیشه است.

تجمع اعتراضی خانواده های قربانیان حادثه تصادف محور جهرم به لار

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ خانواده های قربانیان حادثه تصادف در محور جهرم به لار در مقابل اداره راه و شهرسازی در شهر لارستان واقع در استان فارس دست به تجمع اعتراضی زدند. در دوماه اخیر نزدیک به ۱۶ نفر در محور جهرم به لار کشته شدند.

تجمع کارگران قراردادی گیت‌های اخذ عوارض آزادراه قزوین
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، امروز سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از کارگران قراردادی گیت‌های اخذ عوارض آزادراه قزوین، در اعتراض به بلاتکلیفی ۱۳۵ نفر از همکارانشان در نتیجه اجرای طرح الکترونیکی شدن اخذ عوارض، مقابل ساختمان سازمان حمل و نقل جاده‌ای تهران، تجمع کردند.

جمعی از کارگران قراردادی گیت‌های اخذ عوارض آزادراه قزوین، صبح امروز (سه‌شنبه یکم مرداد ماه) با سفر به تهران در اعتراض به بلاتکلیفی ۱۳۵ نفر از همکارانشان در نتیجه اجرای طرح الکترونیکی شدن اخذ عوارض، مقابل ساختمان سازمان حمل و نقل جاده‌ای تهران تجمع کردند.

یکی از کارگران گفت: مشکلات کارگران گیت‌های اخذ عوارض آزادراه قزوین در ماه‌های پایانی سال گذشته از زمانی آغاز شد که با اجرای طرح الکترونیکی شدن اخذ عوارض آزادراهی، آنها کنار گذاشته شدند.

به گفته وی؛ کارگران روز شنبه هفته جاری برای تحقق خواسته‌هایشان مقابل ساختمان استانداری قزوین تجمع کرده بودند که با وعده مسئولان خاتمه یافت.

این کارگر با بیان اینکه بدون شک همه کارگران گیت‌های اخذ عوارض که از صبح امروز در تهران حضور دارند، منتظر پاسخ موافق مسئولان هستند، گفت: کارگران گیت‌های اخذ عوارض آزادراه قزوین پیش از سفر به تهران پیگیری‌های زیادی ازسوی نهادهای مرتبط با مطالباتشان انجام داده‌اند اما در نتیجه بی‌تفاوتی مسئولان استانی ناچار شدیم اعتراض صنفی خود را به تهران انتقال دهیم.

او گفت: سالها تحت مسئولیت اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان مشغول کار بوده‌ایم اما اخیرا که طرح الکترونیکی شدن اخذ عوارض آزادراهی در حال اجراست، بدون مشخص شدن وضعیت شغلی و دریافت همه مطالباتمان کنار گذاشته شده‌ایم.

تجمع معلمان حق التدریس اصفهان
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تابناک، امروز سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از معلمان حق التدریسی اصفهان در اعتراض به وضعیت استخدامی و بلاتکلیفی در این حوزه، دست به تجمع اعتراضی زدند.
جمعی از معلمان حق التدریس اصفهان روز سه شنبه با اجتماع در مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان اجرای مصوبات و طرح های مربوطه به خودشان را از سوی مسوولان این نهاد خواستار شدند.
چندی است که معلمان حق التدریس نسبت به وضعیت استخدامی و بلاتکلیفی در این حوزه اعتراض داشتند این در حالی است که امروز سه شنبه اول مرداد ماه تعدادی از این معلمان به صورت آرام در تجمعی اعتراضی خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند.
شمار معلمان که به وضعیت استخدامی خود اعتراض داشتند حدود ۴۰ نفر بود.معلمان حق التدریس اصفهان خواهان اجرای فوری مصوبه به حق و قانونی خود تا مهرماه ۹۸ شدند.

آنها اعلام کردند، با وجود قانون و بودجه مصوب برای ۳۲ هزار حق التدریس ، معطلی و اجرایی نشدن مصوبات مربوط دیگر جایز نیست و مسوولان امر باید برای کاهش دغدغه این گروه از معلمان هر چه زودتر اقدام کنند. قانون و بودجه ای که به گفته آنها بیش از ۲ سال اجرایی نشده است.

تجمع اهالی منطقه مزدک در شهرستان بویر احمد
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کبنا نیوز، امروز سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از اهالی منطقه مزدک در شهرستان بویر احمد، در اعتراض به قطع مکرر آب شرب، در ساختمان فرمانداری این شهرستان، تجمع کردند.

اهالی روستاهای مزدک در ۷ کیلومتری یاسوج مرکز استان، روزانه شاهد قطع مکرر آب هستند و برخی روزها نیز باید ساعتهای متوالی بی آبی را در این گرمای عجیب و کم سابقه تحمل کنند.

این مشکلات که به گفته اهالی بارها به اداره آب و فاضلاب شهرستان و استان و همچنین فرمانداری منعکس شده بود تا کنون حل نشده و آنها مجبور به اعتراض و تجمع در فرمانداری بویراحمد شدند تا بلکه فرجی شود.

مراد آقاپور از اهالی این روستاها گفت: روستاهای مزدک شامل هفت پاره ده هستند که شش حلقه چاه در زمینهای کشاورزی که به صورت مجانی در اختیار آب و فاضلاب قرار گرفته احداث شده ضمن آنکه یک لوله از آب کوه دنا که از روستای گنجه‌ای می‌گذرد برای مصرف آب شرب روستا وجود دارد. وی ادامه داد: از چهار سال پیش مشکلات کم آبی و قطع مکرر آب برای روستاهای مزدک به وجود آمده و در جلسه‌ای که در مسجد روستا با حضور مسئولان شهرستانی و استانی برگزار شد قول مساعد برای حل این مشکل داده شد. آقاپور اظهار داشت: علیرغم بارندگی‌های مطلوب در سال گذشته ولی مشکلات آب شرب روستا حل نشده و مردم از حل مشکل توسط مسئولان آب و فاضلاب ناامید شدند.

وی به جمعیت این روستاها اشاره کرد و گفت: بیش از ۶ هزار نفر در این روستاها زندگی می‌کنند و روزانه شاهد افزایش جمعیت مهاجر در این روستاها هستیم.

امتیازهای کنتور آب و فاضلاب خریداری شده اما مسئولان مربوطه نسبت به حل مشکل مردم اهتمام جدی ندارند و حتی به دنبال پرونده سازی و پاپوش درست کردن برای مردم هستند، به نحوی که هر شورا یا دهیاری اعتراضی به وضعیت آب شرب دارد سریعاً پاپوش درست کرده و پرونده‌ای در دادگاه برایش درست می‌کنند.

آقاپور گفت: مسئولان آب و فاضلاب ابتدا نبود تجهیزات آبرسانی از چاههای آب را بهانه می‌کردند ولی برای این موضوع هم تأمین اعتبار صورت گرفت و تجهیزاتی از جمله پمپ آب برای یکی از ۵ چاه موجود خریداری شد اما مشخص نیست در کجا مورد استفاده قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در بالادست از لوله آب شرب این روستا که از کوه دنا می‌آید، در روستای گنجه‌ای انشعاب‌های غیرمجازی گرفته شده و با آن باغ و زمین کشاورزی برخی از کسانی که رانت و یا نفوذی یا از برخی نهادهای خاص هستند آبیاری می‌شود و علیرغم گزارش این موضوع، هیچ کار موثری برای برخورد با خاطیان انجام نشده و فقط انشعابی برای سرپوش گذاشتن به این کار غیرقانونی، خریداری شده است.

آقاپور از جلسه نمایندگان روستا با معاون فرماندار و اتمام حجت با آنها گفت و ادامه داد: همه حرفهایی که لازم بود به معاون فرماندار بویراحمد انتقال داده شد و عنوان شد که تبعات هر گونه ناهنجاری در این خصوص به عهده مسئولان آب و فاضلاب است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص شائبه‌های سیاسی در عدم ارائه خدمات مطلوب به مردم این روستا گفت: بیش از ۹۰ درصد مردم روستای مزدک به نماینده کنونی بویراحمد و دنا در مجلس رأی ندادند و ممکن است مسائل سیاسی هم در این موضوع دخیل باشد.

آقاپور در پایان گفت: مشکل اصلی این روستا قطعی مکرر آب است و خواسته ما حل این مشکل است.

تجمع کارکنان دانشگاه آزاد واحد پرند
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از دانشجو نیوز، روز دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸، جمعی از کارکنان دانشگاه آزاد واحد پرند، در اعتراض به حقوق معوقه خود، مقابل دفتر ریاست دانشگاه تجمع کردند.

در پی این تجمع اعتراضی، رئیس دانشگاه وعده کرده است حقوق معوقه کارکنان را پرداخت کند.

بر اساس این گزارش، در این تجمع که حدود ۳۰ نفراز کارکنان حضور داشتند، پس از اعتراض رئیس دانشگاه در پاسخ به آن‌ها قول رفع مشکل و واریز حقوق را به معترضین داد.
دانشگاه آزاد واحد پرند در شهر پرند در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی قرار دارد.

تجمع کارکنان بیمارستان آریا در شهر رشت
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رادیو زمانه، امروز سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از کارکنان بیمارستان آریا در شهر رشت، در اعتراض به مطالبات معوقه و کسری حقوق خود، دست به تجمع اعتراضی زدند.

بیش از یک سال است که کارانه و سایر مزایای کارکنان قطع شده است. فراتر از این، در در ماه‌های اخیر حقوق پرسنل بدون دلیل کسر می‌شود. به گفته‌ی یکی از اعتصاب‌کنندگان: «در این ماه حقوق تمامی پرسنل بیمارستان بدون دلیل بین مبلغ ۵۰۰ الی ۷۰۰ هزار تومان کسر شده است و هیچ نظارتی بر این وضعیت وجود ندارد.» بیمارستان آریای شهر رشت ۲۵۰ نفر پرسنل دارد.

تجمع سپرده گذاران موسسه کاسپین در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از سپرده گذاران موسسه کاسپین در تهران در اعتراض به عدم پرداخت سپرده هایشان، مقابل دفتر مرکزی کاسپین، دست به تجمع زدند.
اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از حدود سه سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانکهای دولتی و خصوصی را متعهد شدند.
بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: