•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

احضار توران حمل زهی, فعال مدنی ساکن ایرانشهر به اداره اطلاعات سپاه

0
600

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, اداره اطلاعات سپاه در شهرستان زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان, توران حمل زهی, فعال مدنی ساکنان ایرانشهر را به صورت تلفنی احضار کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز شنبه ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, توران حمل زهی, فعال مدنی ساکن ایرانشهر بصورت تلفنی توسط اداره اطلاعات سپاه شهرستان زاهدان احضار شد.

براساس اعلام این ارگان امنیتی به توران حمل زهی, وی باید روز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, خود را به این ارگان امنیتی در شهرستان زاهدان معرفی کند. 

از دلایل این احضار و نوع اتهامات این فعال مدنی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

توران حمل زهی از فعالان مدنی ساکن ایرانشهر است که در امورات خیریه فعال هست و تاکنون کمک های بسیاری به اقشار مختلف جامعه در استان سیستان و بلوچستان انجام داده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

سرکوب شهروندان, پرونده سازی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان و عقیده و همچنین ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: