•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

آزادی ۲ نفر از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی در مقابل سفارت ترکیه با تودیع قرار وثیقه

0
539

حقوق بشر در ایران – عصر امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۸,  سبحان محمدی فر و ناصر محمدیان, دو تن از ۳شهروندی که در جریان تجمع اعتراضی در مقابل سفارت ترکیه که در اعتراض به بازداشت امیرحسین مقصودلو « امیر تتلو », در تهران بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از تیپ ۵ زندان تهران بزرگ آزاد شدند. علیرغم آزادی این ۲ نفر از وضعیت الناز پاکروان اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, ناصر محمدیان با نام مستعار « علی تتو » و سبحان محمدی فر  با نام مستعار « سبحان ابی », دو تن از ۳ شهروند بازداشت شده در جریان تجمع اعتراضی اخیر در مقابل سفارت ترکیه که در اعتراض به بازداشت امیرحسین مقصودلو « امیر تتلو » از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی بازجویی به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شدند. 

بنقل از یک منبع آگاه در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت : “ناصر محمدیان و سبحان محمدی که  در حین تظاهرات اعتراضی در مقابل درب سفارت ترکیه در تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند با تمام شدن بازجوئی و تفهیم اتهام پس از معرفی وثیقه بطور موقت از تیپ ۵ زندان تهران بزرگ آزاد شدند و باید منظر دریافت ابلاغیه دادگاه باشند”. 

علیرغم آزادی ناصر محمدیان و سبحان محمدی از آزادی و یا عدم آزادی الناز پاکروان, تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است؛ در ساعات پایانی جمعه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, الناز پاکروان, سبحان محمدی فر با نام مستعار « سبحان ابی », ناصر محمدیان با نام مستعار « علی تتو », به همراه ۴۰ نفر دیگر در اعتراض به بازداشت امیرحسین مقصودلو « امیر تتلو », تجمع اعتراضی را در مقابل سفارت ترکیه در تهران برگزار کرده بودند که این ۳ نفر بعنوان لیدر این تجمعات پس از بازداشت از سوی ماموران اطلاعات سپاه و تکمیل بازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف واقع در زندان اوین, ناصر محمدیان و سبحان محمدی فر به زندان تهران بزرگ و الناز پاکروان به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شده بودند. 

بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: