•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 28

توقیف هفته نامه صدا در دادسرای فرهنگ و رسانه

0
506

 دادسرای فرهنگ و رسانه توقیف هفته نامه “صدا” را به مدیران این نشریه اعلام کرد و این هفته نامه از این هفته اجازه انتشار ندارد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، طی تماسی با مدیران هفته نامه صدا از شعبه ۴ دادسرای فرهنگ و رسانه توقیف این هفته نامه اصلاح طلب ابلاغ شد.

دلیل توقیف این نشریه از سوی مقامهای قضائی ایران اعلام نشده اما روی جلد تازه‌ترین شماره این نشریه که با تیتر «دو راهی جنگ و صلح» و همراه با عکس یک ناو آمریکائی درباره تنش‌های ایران و آمریکا منتشر شد، انتقاد گسترده محافظه‌کاران ایران را در پی داشته است. 

هفته‌نامه «صدا» در فروردین ۱۳۹۳ و با حمایت حزب «کارگزاران سازندگی» در ایران آغاز به کار کرد اما از سال ۱۳۹۷ سردبیری این نشریه را محمدجواد روح، عضو حزب «اتحاد ملت ایران اسلامی»، عهده دار شده است. 

این هفته نامه پیش از این و در سال ۱۳۹۶ به دلیل انتشار مطالب طنز که با قلم آیدین سیار سریع در این هفته نامه فعالیت میکرد موجب انتقاد و سپس توقیف ان را در پی داشت و سردبیر وقت محمدقوچانی اعلام کرده بود که بصورت داوطلب تا اطلاع ثنوی این نشریه را منتشر نخواهد کرد. 

اما دادگاغه مطبوعات در سال ۱۳۹۶ با مجرم شناختن این هفته نامه به اتهام “توهین به مقامات کشور” به لحاظ حقوقی هم این نشریه را توقیف کرده بود. 

 سرکوب مطبوعات و تفسیرهای ناروا بر علیه مطبوعات و گسترش محدودیت بر مطبوعات در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز برممنوعیت آن تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: