•                  
دوشنبه , ۲۹ شهریور , ۱۴۰۰
دوشنبه, سپتامبر 20

محکومیت توحید قریشی, شهروند اهل سنت به تحمل حبس تعزیری

0
387

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر با صدور و ابلاغ دادنامه ای توحید قریشی, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج را به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲ تیر ماه ۱۳۹۹, توحید قریشی, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر پس از تبرئه از ۲ اتهام از بابت اتهام هواداری از گروههای مخالف نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “توحید قریشی, اهل شهرستان تالش , فعال مذهبی اهل سنت که تا پیش از بازداشت بعنوان امام جمعه مسجد شافعی شهرستان تالش فعالیت می کرد از بابت اتهام هواداری از گروههای معاند نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند اهل سنت از بابت ۲ اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور نیز تبرئه شد”. 

در تاریخ ۳ مهرماه ۱۳۹۸, توحید قریشی, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری, اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “هواداری از گروههای معاند نظام” نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. وکالت این پرونده بر عهده محمد مقیمی, وکیل دادگستری و کارشناس ارشد حقوق بشر بود. 

طی جلسه دادرسی بر پرونده توحید قریشی در تاریخ ۱۷مردادماه ۱۳۹۷ و در زمانی که توحید قریشی دفاعیات خود را از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی از طریق همکاری با گروههای معارض نظام” و ” تبلیغ علیه نظام” ارائه می کرد محمد مقیسه با قطع کردن صحبتهای وی اقدام به تهدید این زندانی سنی مذهب می کرد و مانع تمرکز توحید قریشی بر متن دفاعیاتش می شد!

توحید قریشی زندانی عقیدتی سنی مذهب در تاریخ ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۸ دقیقا آخرین روزی بود که محکومیت وی از بابت پرونده اول خو به اتمام میرسید اما با توجه به ممانعت مسئولان زندان رجائی شهر از آزادی وی این زندانی عقیدتی متوجه شد که از بابت پرونده ای دیگر که پیش از این از بابت اتهامات؛ “اجتماع و تبانی از طریق همکاری با گروههای معارض نظام” و ” تبلیغ علیه نظام”  تفهیم اتهام شده بود باید محاکمه شود. 

ممانعت از آزادی توحید قریشی از بابت اتمام دوران محکومیت حبس در پرونده اول در حالی است که این زندانی عقیدتی بیش از ۳ ماه را بصورت بلاتکلیف در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج سپری کرد. 

 توحید قریشی, در تاریخ ۱۷ مردادماه ۱۳۹۷ از زندان رجایی شهر به بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین موسوم به بند ۲۰۹ منتقل شده بود. خانواده توحید قریشی در آذرماه همان سال پس از ۴ ماه بی خبری از وضعیت این زندانی و پیگیری‌ها و مراجعات فراوان به دادسرای اوین، بدون پاسخ و با رفتارهای توهین‌آمیز مواجه شده و موفق به ملاقات با وی نشدند. وی در آن زمان در حالی از تماس با خانواده خود محروم بود که مسئولان قضایی مدعی می‌شدند توحید قریشی ممنوع‌الملاقات است.

این زندانی در حالی با گشایش پرونده جدید روبرو شد که ماه‌های پایانی محکومیت خود را پشت سر می‌گذاشت. وی در اواسط دی ماه سال گذشته پس از حدود ۵ ماه از بند ۲۰۹ زندان اوین مجددا به زندان رجایی شهر منتقل شد.

لازم به یادآوری است در پی حمله خشونت آمیز روز ۱۷ بهمن ماه سال گذشته نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر و ضرب و شتم  زندانیان سنی مذهب توحید قریشی نیز جز افرادی بود که بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. 

این اقدام به بهانه امتناع توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه و حمایت سایر زندانیان از تصمیم او صورت گرفته بود. این زندانی عقیدتی پس از ضرب و شتم شدید به همراه حمزه درویش دیگر زندانی سنی مذهب به سلول‌های انفرادی منتقل شد  و دست به اعتصاب غذا زده بود. این اقدام به بهانه امتناع توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه و حمایت سایر زندانیان از تصمیم او صورت گرفته بود. این دو زندانی در تاریخ ۱ اسفندماه از سلول‌های انفرادی به سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهب بازگردانده شده و پس از ۱۵ روز به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

حقوق بشر در ایران در تاریخ  ۱۷ بهمن ماه سال ۱۳۹۷,  با انتشار گزارشی با مضمون افزایش فشارهای امنیتی بر زندانیان سنی مذهب محبوس در زندان رجائی شهر, از احتمال هجوم گارد امنیتی زندان رجائی شهر به زندانیان عقیدتی سنی مذهب در سالن۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان اطلاع رسانی کرده بود.

توحید قریشی پس از انتقال به زندان رجایی شهر و صدور کیفرخواست جهت اتهامات جدید از محمد مقیمی وکیل دادگستری  درخواست اعلام وکالت کرده بود که پس از مراجعه این وکیل دادگستری به دادسرای زندان اوین جهت اخذ وکالت به ایشان گفته شده بود که پرونده را به زودی به دادگاه انقلاب خواهند فرستاد و پس از تعیین شعبه رسیدگی می‌توانید برای برعهده گرفتن وکالت اقدام کنید.

در کیفرخواست صادره،برای پرونده دوم توحید قریشی اتهامات مطروحه علیه وی؛ “اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری از گروه‌های مخالف نظام” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” عنوان شده است. 

لازم به ذکر است سرکوب پیروان سایر ادیان و اعمال محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر محرومیت آنها از حق برخورداری از انتخاب وکیل اشاره کرد تنها جزئی از موارد گسترده سرکوب  بر شهروندان اهل سنت در ایران می باشد. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هاقاضی احمد زرگرمحرومیت از حقوق شهروندی اهل تسنن در ایراننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت ایرانپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایراناقلیت اهل تسنن در ایراناهل تسن در ایارناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراناهل سنت ایراناهل سنت در ایراناهل سنت در جمهوری اسلامیاهل سنت در زندانااهل سنت ایراناحمد زرگربازداشت شهروندان اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانتوحید قریشیتوحید قریشی اهل سنتتوحید قریشی زندانی سنی مذهبتوحید قریشی زندانی عقیدتیحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانزندان رجایی شهر کرجزندانی اهل سنتزندانی رجائی شهر کرجزندانی سنی مذهب توحید قریشیزندانی عقیدتیزندانی عقیدتی اهل تسننزندانی عقیدتی اهل سنتزندانی عقیدتی توحید قریشیزندانی عقیدتی سنی مذهبزندانی عقیدتی سنی مذهبیزندانیان اهل تسنن در ایرانزندانیان اهل سنتزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان اهل سنت در جمهوری اسلامیزندانیان عقیدتی اهل تسننزندانیان عقیدتی اهل سنتزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب زندانیان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان ایرانشهروندان اهل تسننشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلابشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهرانشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابشعبه ۲۸ دادگاه تجدید نظر استان مازندرانشعبه ۳۶ دادگاه انقلابشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: