یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

جلسه دادگاه روح الله نخعی، روزنامه نگار برگزار خواهد شد

0
99

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳۰بهمن ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات روح الله نخعی، روزنامه نگار در دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، روح الله نخعی، روزنامه‌نگار و فعال رسانه ای، ساکن تهران، توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران محاکمه خواهد شد. این روزنامه نگار در تاریخ ۳۱ شهریور ماه بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی در تاریخ ۲۶ دی ماه با قید وثیقه آزاد شد.

سعید خلیلی، وکیل دادگستری در تشریح این خبر در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”در حالیکه اتهامات آقای ‎روح‌الله نخعی (اجتماع و تبانی) و (تبلیغ علیه نظام) اعلام شده است و در شمول عفو نسبت به وی تردیدی نیست اما امروز اعلام کردند جلسه دادگاه وی فردا برگزار می‌شود.”

لازم به اشاره است، روح الله نخعی، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به یکی از بتدهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجوئی سپس به زندان تهران بزرگ منتقل و در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.