چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

جلسه دادرسی به پرونده علی اسدالهی در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۹اسفند ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده علی اسدالهی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، علی اسدالهی، دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران و فعال ادبی، محبوس در زندان تهران بزرگ، پس از اعزام به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی محاکمه شد.

آنیشا اسدالهی، فعال مدنی و خواهر علی اسدالهی، ضمن‌ اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”طی تماسی که صبح دوشنبه ۸ اسفند ماه از زندان تهران بزرگ گرفته شده است، علی اسدالهی، بدون اطلاع قبلی خانواده و کیل به دادگاه انقلاب تهران فرستاده شده است.”

لازم به اشاره است، سمین چراغی، وکیل مدافع علی اسدالهی، در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، از ارجاع پرونده موکل خود به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و انتظار وی برای تعیین‌ تاریخ دادرسی خبر داده بود.  

علی اسدالهی، در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران موسوم به بند ۲ الف واقع در زندان اوین منتقل و پس از اتمام مراحل بازجویی، بازپرسی و تفهیم اتهام سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.