سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

جلسه محاکمه عباس کورکوری در دادگاه انقلاب اهواز برگزار شد

0
40

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عباس (مجاهد) کورکوری،‌ از متهمان پرونده حمله مسلحانه در شهرستان ایذه توسط دادگاه انقلاب اهواز برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از میزان، امروز یکشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، عباس (مجاهد) کورکوری،‌ فرزند: ابوالقاسم، متهم به (مشارکت در قتل ۷ نفر از جمله یک نوجوان ۱۰ ساله به نام کیان پیر فلک)، در شعبه دادگاه انقلاب اهواز محاکمه شد. 

براساس کیفرخواست صادره توسط دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ایذه،‌ عباس (مجاهد) کورکوری،‌ در این پرونده متهم است به:”(محاربه از طریق کشیدن سلاح به قصد جان مردم و ارعاب)، (افساد فی‌الارض از طریق ارتکاب جنایت به وسیله تیراندازی با سلاح جنگی)، (اخلال در نظم عمومی) و (ایراد خسارت عمده به تمامیت جسمانی منتج به جان باختن هفت نفر از جمله کیان پیرفلک)، (ایراد خسارت عمده به اموال عمومی و خصوصی)، (تشکیل گروه باغی و عضویت در آن از طریق قیام مسلحانه علیه نظام جمهوری اسلامی).” 

همچنین، گفته می شود در این جلسه دادرسی، عباس (مجاهد) کورکوری،‌ به همراه وکیل مدافع (وکیل تسخیری) خود، دفاعیات خود را از بابت اتهامات مذکور به قاضی دادگاه ارائه کرد. 

عباس (مجاهد) کورکوری،‌ در بخشی از اظهارات خود اعلام کرد:”علت اصلی ارتکاب من به این جنایات، تحت تاثیر قرار گرفتن از فضای مجازی بوده که در آن شرایط با توجه به تبلیغات وسیع مجازی، به قصد انجام اقدامات خرابکارانه اسلحه تهیه کردم و در تاریخ های ۲۴ و ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱ وارد (اغتشاشات) شدم و اقدام به تیراندازی به همراه همدستان خود کردم.”

پس از اتمام ارائه دفاعیات عباس (مجاهد) کورکوری که حدود ۴ ساعت به طول انجامید آخرین دفاعیات متهم اخذ و قاضی پرونده، ضمن ختم رسیدگی اعلام کرد دادگاه در فرجه قانونی اقدام به صدور رای خواهد کرد. 

لازم به اشاره است، در ساعات پایانی،‌۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱،‌ همزمان با گسترش اعتراضات سراسری در شهرستان ایذه از توابع استان خوزستان، در پی یک حمله مسلحانه، دستکم ۷ نفر از جمله کیان پیرفلک، کودک ۱۰ ساله بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست دادند و برخی دیگر از شهروندان از جمله پدر کیان پیرفلک به شدت مجروح شدند. 

رسانه های وابسته به حکومت ایران، انجام این اقدامات به افراد و گروههای مسلح مخالف حکومت جمهوری اسلامی نسبت دادند و در تاریخ ۲۹ آذر ماه ۱۴۰۱، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات با همراهی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، ۴ نفر را به اتهام ارتکاب آن اقدام مسلحانه بازداشت کردند که عباس (مجاهد) کورکوری،‌ یکی از متهمان این پرونده است. 

هرچند اقدامات تروریستی و مسلحانه، از منظر حقوق بشر بطور کامل مردود است اما با توجه به عدم شفافیت قضایی در حکومت جمهوری اسلامی و گسترش فضای ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان، پرونده هایی از این قبیل همواره با ابهامات و گمانه زنی های بسیاری در جامعه از طرف شهروندان مواجه شده است.  

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.