•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

تفهیم اتهام و ارجاع پرونده کیوان امام وردی به دادگاه انقلاب و کیفری ۱ تهران

0
388

حقوق بشر در ایرانامروز دوشنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین با کیفرخواست تنظیمی بر علیه کیوان امام وردی را با اتهام « افساد فی الارض » تنظیم و پرونده وی را به دادگاه ارجاع کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از همشهری، امروز دوشنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹، کیوان امام وردی، شهروند متهم به چندین فقره تجاوز به عنف پس از اتمام مراحل بازجوئی در مراحل بازپرسی با اتهام « افساد فی الارض » در شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین اوین مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و کیفرخواست صادره بر علیه وی جهت تعیین تاریخ دادرسی و شعبه به دادگاه انقلاب تهران و در بخش دوم از همین پرونده هم با اتهام « تجاوز به عنف » پرونده وی جهت تعیین تاریخ دادرسی به شعبه دادگاه کیفری ۱ تهران ارجاع شده است. 

براساس این گزارش، با توجه به تفهیم اتهام « افساد فی الارض از طریق اشاعه فحشا » گانه زنی ها از صدور حکم اعدام بر علیه این شهروند افزایش پیدا کرده و در خطر جانی قرار دارد. 

لازم به ذکر است، در آخرین بازپرسی و ارائه دفاعیات کیوان امام وردی در دادسرا، او اتهام افساد فی الارض از طریق اشاعه گسترده فحشا، خوراندن نوشیدنی مسموم به دختران، بی هوش و نیمه بی هوش کردن آنها و در نهایت تجاوز به آنها به متهم تفهیم شد.

در ادامه این جلسه بازپرسی، امام وردی، این اتهام و تجاوز به عنف به دختران را رد کرد و گفت: “همه آنها با رضایت خودشان به خانه ام آمدند. با رضایت خودشان مشروبات الکلی مصرف کردند. وقتی به خاطر خوردن مشروب زیاد به خواب رفتند، با آنها رابطه جنسی برقرار کردم.”

لازم به ذکر است، کیوان امام وردی، پیش از این و طی هفته های اخیر در حالی که به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شده بود توسط تنی چند از زندانیان سیاسی محبوس در این زندان مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود و علت آن هم توهین های رکیک صورت گرفته به وی و همچنین کیوان امام وردی به خانواده برخی از این افراد بوده است. 

کیوان امام وردی، در شهریور ماه ۱۳۹۹، در حالی که بیش از ۲۰ تن از زنان و دختران از وی شکایت کرده بودند توسط ماموران پلیس امنیت تهران بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه نیروهای امنیتی منتقل شد. وی در حال حاضر در اندرزگاه ۴ زندان اوین بسر می برد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت، عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هامحرومیت از حق دادرسی عادلانهمحرومیت زندانیان سیاسی از حق دادرسی عادلانهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانکیوان امامکیوان امام وردیافساد فی الارضافساد فی‌الارضاتهام افساد فی الارضاخبار نقض حقوق بشر در ایرانارجاع به دادگاهتفهیم اتهامتفهیم اتهام و بازجوئیتفهیم اتهام کیوان امام وردیتفهیم اتهام در دادگاهتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانتجاوز به عنفجلسه بازپرسیحق دادرسیحق دادرسی عالانهحق دادرسی عادلانهحق دادرسی عادلانه در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایراندادگاه کیفر یک تهراندادگاه کیفریدادگاه کیفری یکدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادسرای عمومی و انقلابشعبه بازپرسی دادسرای امنیتشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه دو بازپرسی دادسرای امنیتشعبه دو بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه دو بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبد کاووسشعبه دادگاه کیفری دو تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: