پنج شنبه , ۱۰ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 31

جبار دستباز، روزنامه نگار توسط دادگاه انقلاب سنندج محاکمه شد

0
1340

حقوق بشر در ایران‌ – امروز شنبه ۳ دی ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده جبار دستباز، روزنامه‌نگار و فعال رسانه ای  اهل شهرستان دیواندره برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از موکریان، طی روزهای اخیر، جبار دستباز، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، اهل شهرستان دیواندره از توابع استان کردستان، توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب شهر سنندج محاکمه شد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع مصادیق حقوقی اتهامات جبار دستباز (اقدام علیە امنیت ملی)، (تبلیغ علیە نظام) و (اخلال در نظم عمومی)، عنوان شده است.

با توجه به اتهامات مطروجه و نظر به اینکه رسیدگی به اتهام (اخلال در نظم عمومی) در صلاحیت دادگاه کیفری هر استان است احتمال اینکه پرونده جبار دستباز در ۲ بخش دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری بررسی شود دور از ذهن نیست.

لازم به ذکر است، جبار دستباز، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهر سنندج و طی مراحل بازجوئی و سپس بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب این شهر در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری تجمعات و تظاهرات اعتراضی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال رسانه ایفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانفعالان رسانه ای،محاکمهمحاکمه فعالان رسانه ایمحاکمه روزنامه نگارانمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان کوردمحاکمه شهروندان کردمحاکمه شهروندان در ایرانمحاکمه شهروندان در دادگاهمحاکمه شروندانمحرومیت از حق دادرسی عادلانهمحرومیت زندانیان سیاسی از حق دادرسی عادلانهنقض حقوق فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق بشر،همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب کرد مخالف نظاماتهام اخلال در نظم عمومیاحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحضار و محاکمه شهرونداناحضاروبازجوئی از فعالان رسانه ایاخلال در نظماخلال در نظم و آسایشاخلال در نظم و آسایش عمومیاخلال در نظم عمومیبازداشت محاکمهبازداشت و سرکوب آزادی بیانجبار دست بازجبار دستبازجباردست بازجباردستبارجباردستبازحق دادرسیحق دادرسی عادلانهحق دادرسی عادلانه در ایرانحقوق بشر دررایران،دیواندرهدادگاه انقلاب سنندجدادگاه انقلاب شهر سنندجدادگاهیروزنامه نگارروزنامه نگاریروزنامه نگارانسرکوب آزادی اندیشهسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی اندیشه،سرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانشهرستان دیواندرهشهرستان دیواندره در استان کردستانشعبه 2 دادگاه انقلاب سنندجشعبه 2دادگاه انقلاب سنندجشعبه دو دادگاه انقلاب سنندجشعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.