•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

بازداشت پیمان میرزازاده و جبار دستباز توسط نیروهای امنیتی

0
84

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۵مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در منطقه صومای برادوست از توابع استان آذربایجان غربی و شهر سنندج مرکز استان کردستان، دو تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جبار دستباز، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌

همچنین، روز دوشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، پیمان میرزازاده، خواننده، فعال فرهنگی و زندانی سیاسی پیشین، اهل روستای گنگچین از توابع منطقه صومای برادوست، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، ماموران امنیتی پس از بازداشت پیمان میرزازاده و جبار دستباز، این افراد را به مکان نامعلومی منتقل کردند‌

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات و ارگان بازداشت کننده این افراد اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸، پیمان میرزازاده، در حالی که بیش از یک سوم مجموع حبس خود ۱ سال ۸ ماهه خود را سپری کرده بود در اعتراض به مخالفت مسئولان قضائی با درخواست آزادی مشروط وی اعلام اعتصاب غذا کرده بود و در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس با توجه به وعده مساعدت از سوی مسئولان برای پیگری درخواست آزادی مشروط وی به اعتصاب خود پایان داد و در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، بطور مشروط آزهد شده بود.

پیمان میرزازاده، در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۸، پس از اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق که پیش از این توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه برای وی صادر شده بود دست به اعتصاب غذا زده بود و پس از گذشت ۶ روز در تاریخ ۱۲ مرداد ماه سالجاری به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات پیمان میرزازاده، در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷، توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه از بابت اتهامات (توهین به مقدسات) و (شرب خمر) برگزار و براساس دادنامه صادره توسط شعبه مذکور از بابت ۲ اتهام (توهین به مقدسات) به ۸۰ ضربه شلاق و (شرب خمر) هم به ۲۰ ضربه شلاق و تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

پیمان میرزازاده، در پرونده اول خود نیز توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه و از بابت اتهام (همکاری با گروه‌های مخالف نظام) به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این فعال فرهنگی، در تاریخ ۲ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

 میرزازاده، در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۹۶ نیز توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، اواسط دیماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام (تبلیغ علیه نظام از طریق سرودن ترانه‌هایی در حمایت از احزاب کرد مخالف نظام) بدون حق انتخاب وکیل مورد محاکمه قرار گرفته بود و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد و در تاریخ ۱۸ خردادماه ۱۳۹۷، پس از سپری کردن دوران محکومیت خود آزاد شده بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.