•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

فرشته چراغی، فعال مدنی اهل سرپل ذهاب تبرئه شد

0
357

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه انقلاب استان کرمانشاه با صدور دادنامه ای فرشته چراغی، فعال مدنی ساکن سرپل ذهاب را تبرئه و قرار منع تعقیب وی را صادر کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، فرشته چراغی، فعال مدنی اهل شهرستان سرپل ذهاب واقع در استان کرمانشاه ار اتهام مطروحه بر علیه وی از سوی اداره اطلاعات این شهرستان در مراحل دادرسی توسط شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. 

دلیل تبرئه این فعال مدنی از سوی دادگاه عدم وجود مستندات کافی برای متهم کردن فرشته چراغی به اتهام مندرج در پرونده عنوان شد. 

براساس این گزارش، فرشته چراغی، در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸، در تجمعات اعتراضی که با هدف وضعیت نامناسب اقتصادی کشور برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تحمل ۳ روز بازداشت با سپردن تعهد آزاد شد و در تاریخ ۸ آذر ماه ۱۳۹۸، برای دومین بار طی ۱ سال بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع قرار وثیقه از بازداشتگاهی در کرمانشاه آزاد شد. 

این فعال مدنی، پیش از این هم در آبان ماه سال ۱۳۹۶، چندین مقاله و گزارش در خصوص وضعیت زلزله زدگان منتشر کرد و متعاقب آن پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان مورد بازجویی قرار گرفته بود. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافرشته چراغیفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانکرمانشاهکردستانآتش سوزی در شهرستان سرپل ذهاباحضاراحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحضارو بازجوییاحضاروبازجوییاحضاروبازجوئیاحضاریهاداره اطلاعات کرمانشاهاستان کرمانشاهبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان در کرمانشاهبازداشت شهروندان در استان کرمانشاهتبرئهتبرئه از اتهامتبرئه در دادگاهحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایراندیزل آباد کرمانشاهدادگاه انقلابدادگاه انقلاب کرمانشاهدادگاه انقلاب سرپل ذهابزلزله کرمانشاهزندان مرکزی کرمانشاهزندان کرمانشاهزندان دیزل آباد کرمانشاهسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهرستان سرپل ذهابصدور حکم تبرئه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: