سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام رضا اسدآبادی برگزار شد

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۰اسفند ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام رضا اسد آبادی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای در شعبه ۱ دادسرای ناحیه ۳۳ تهران برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، رضا اسدآبادی، روزنامه‌نگار حوزه کارگری، شاغل در خبرگزاری ایلنا، پس از احضار به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین پس از طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

براساس این گزارش، اتهامات تفهیم شده رضا اسدآبادی در جلسه بازپرسی (توهین به رهبری)، (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) عنوان و در خصوص اتهامات مذکور از خود دفاع و در نهایت با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

لازم به اشاره است، رضا اسدآبادی، در تاریخ ۲ آذرماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در منزل شخصی خود، بازداشت و پس از انتقال به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجوئی، در تاریخ ۵ دی ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.