•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

کوکب بداغی، معلم ساکن اهواز تفهیم اتهام شد

0
80

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۳آبان ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام کوکب(پگاه)بداغی، فرهنگی ساکن اهواز مرکز استان خوزستان برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، روز چهارشنبه ۱۸آبان ماه ۱۴۰۱، کوکب(پگاه)بداغی، ساکن اهواز مرکز استان خوزستان، در پی احضار به شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز و طی مراحل بازپرسی سپس با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

براساس این گزارش، از اتهام تفهیم شده به کوکب(پگاه)بداغی در این جلسه بازپرسی اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، کوکب(پگاه)بداغی، چندی پیش با دریافت ابلاغیه ای کتبی به این جلسه بازپرسی احضار شده بود.

این فرهنگی ساکن اهواز پیشتر هم به سبب فعالیتهای صنفی خود با پرونده سازی، احضار و محاکمه مواجه شده بود.

کوکب(پگاه)بداغی، معلم ورزش، در مقطع دبیرستان در یکی از مدارس استان خوزستان، خواستار توجه مسئولان به وضعیت و مطالبات صنفی جامعه فرهنگیان است.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی فرهنگیان ایران در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایران و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.