•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

نعیم وحیدیان و عنایت الله نعیمی با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
80

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۳آبان ماه ۱۴۰۱، دو تن از شهروندان بهایی بازداشت شده در تهران و اصفهان پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر یکشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱، عنایت الله نعیمی – شهروند بهایی ساکن اصفهان و نعیم وحیدیان – شهروند بهایی ساکن تهران، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام هر یک با تودیع قرارهای وثیقه بطور جداگانه از زندانهای تهران بزرگ و دستگرد اصفهان تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند.

براساس این گزارش، آزادی نعیم وحیدیان و عنایت الله نعیمی، با تودیع وثیقه صورت گرفته و این شهروندان بهایی باید در انتظار دریافت‌ ابلاغیه دادرسی خود باشند.

لازم به ذکر است، حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی به تفصیل در خصوص بازداشت و بلاتکلیفی ۲۱ تن از شهروندان بهایی از جمله نعیم وحیدیان و عنایت الله نعیمی را منتشر کرده بود.

عنایت الله نعیمی، در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت در منزل شخصی خود در استان اصفهان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در این استان و طی مراحل بازجویی سپس به زندان دستگرد اصفهان منتقل و مدتی را بطور بلاتکلیف بسر برده بود.

لازم به ذکر است، عنایت الله نعیمی، پیشتر هم در سال ۱۳۹۶، توسط نیروهای امنیتی به همراه چند تن دیگر از شهروندان بهایی بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بود.‌

از سوی دیگر، نعیم وحیدیان، دیگر شهروند بهایی، در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود.

این شهروند بهایی، پس از انتقال به زندان تهران بزرگ، مدتی را در بلاتکلیفی بسر برده بود.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال حقوق بشر در ایرانفعالیت بهائیانفعالیت بهائیان ایرانفعالیت بهائیان در ایرانممانعت از تودیع وثیقهمنشور حقوق شهروندیموسسه آموزشی بهائیانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیمدیران جامعه بهاییمطالبات بهاییاننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقضی حقوق بهاییان در ایراننمایندگان جامعه بهایی ایراننعیم وحیدیانپیروان سایر ادیانپیروان‌سایرادیانآزادی با تودیع وثیقهاقلیتهای مذهبیبهاییانبهاییان ایرانبهاییان اصفهانبهائیان ایرانبهائیان اصفهانبازداشت بلاتکلیفبازداشت بهاییانبازداشت بهاییان در ایرانبازداشت بهائیانبازداشت بهائیان در ایرانبازداشت بیخبری،جامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهایی،جامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانحق تحصیل جامعه بهاییان در ایرانحقوق بهاییانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانزندان اصفهانزندان تهران بزرگسرکوب جامعه بهاییان در ایرانعنایت نعیمیعنایت نعیمی شهروند بهاییعنایت نعیمی شهروند بهائیعنایت الله نعیمیعنایت اله نعیمی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.