•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

عدم پرداخت بیمه بیکاری کارگران همزمان با روند صعودی نرخ بیکاری در اصفهان

0
129

حقوق بشر در ایران –  امروز دوشنبه ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, علیرغم افزایش نرخ بیکاری در استان اصفهان به نسبت متوسط این رقم در کل کشور از سوی دیگر مطالبات بیمه بیکاری دستکم ۵۰ هزار کارگر که بر اثر شیوع ویروس کرونا باید تحت پوشش بیمه حقوق بیکاری دریافت می کردند به آنها پرداخت نشده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز دوشنبه ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, اصغر برشان, عضو هیئت رئیسه شورای شهر اصفهان و دبیر خانه کارگر این استان از افزایش نرخ بیکاری در اصفهان خبر داد و در ادامه پرداخت نشدن ۳ ماه بیمه بیکاری ۵۰ هزار کارگر بیکار شده از زمان شیوع ویروس کرونا در این استان را تائید کرد. 

عضو هیئت رئیسه شورای شهر و دبیر خانه کارگر اصفهان در جلسه این شورا گفت: “بسیاری از افراد به ‌واسطه شیوع کرونا مشاغل خود را از دست دادند که قرار بود ۳ ماه بیمه بیکاری اسفندماه ۱۳۹۸ تا اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ به آنان پرداخت شود اما مطالبات ۵۰ هزار کارگر بیکار شده اصفهان بر اثر کرونا هنوز تعیین تکلیف نشده است. همچنین نرخ بیکاری اصفهان از متوسط کشوری بالاتر است که یقیناً این میزان زیبنده اصفهان نیست”.

این مقام مسئول در شورای شهر و دبیرخانه کارگری اصفهان در ادامه افزود: “بی‌توجهی به این قشر علاوه بر آنکه سبب ایجاد معضل معیشتی می‌شود، اعتماد و اعتبار دستورات دولتی در جریان شیوع این بیماری را نزد کارگران از بین خواهد برد”.

برشان در مورد وضعیت حاکم بر اقتصاد و بازار و تورم جاری کشور اضافه کرد: ” عدم حمایت از کارفرمایان توسط سازمان صمت و تأمین اجتماعی باعث شده امروز بازار وضعیت نابسامانی پیدا کند و نهادهای مربوط در رابطه با قیمت‌گذاری و تأمین کالاهای اساسی به وظایف خود عمل نکردند.  اگر به طور مثال برنج و مرغ را ارزیابی کنیم، می‌بینیم که در روزهای اخیر به یکباره نایاب می‌شود، پس از چند روز قیمت آن ۱/۵ برابر شد و اکنون همان مبلغ توسط نهادهای دولتی تأیید شده است”.

برخورداری افراد از تامین اجتماعی مناسب از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد در برخورداری از؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگر نیز تاکید شده است. اما تفاسیری غلطی که حاکمان جمهوری اسلامی از حقوق شهروندی در ایران دارند و همیشه قوانین را آنگونه تفسیر کردند که حکومت را صاحب حق می دانند و حقوق شهروندان پایمال شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: