•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

تاخیر در روند بررسی پرونده های تائید سختی کار کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی

0
290

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, کارگران بازنشسته شده از معدن زغال سنگ البرز شرقی واقع در استان سمنان در پی طولانی شدن بررسی عناوین سختی کار آنها از سوی اداره کار خواستار تسریع در این روند بررسی هستند و ادامه این شرایط باعث بروز مشکلاتی برای آنها است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, اداره کار استان سمنان نسبت به بررسی پرونده های بازنشستگی کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی کوتاهی می کند و این مساله موجی از نارضایتی را در میان کارگران این واحد صنعتی که بعد از سالها چشم انتظار تائید سختی کار آنها از سوی اداره کار هستند بوجود آورده است. این کارگران در صورت تائید سخت و زیان آور بودن کار با دارا بودن ۲۰ سال سابقه کار می توانند بازنشسته شوند. 

براساس اعلام یکی از این کارگران که اخیراً بازنشسته شده در تشریح این خبر گفت: “در حال حاضر ۵ تا ۶ماه است که پرونده من و شماری دیگر از کارگران مشمول بازنشستگی پیش از موعد تحت قانون مشاغل سخت و زیان‌آور برای بررسی و تایید سختی عنوان شغلی در اداره کار سمنان در دست بررسی است. این درحالیست که اداره کار نیز در پاسخ به این وقفه بوجود آمده به کارگران می‌گوید به خاطر شیوع ویروس کرونا جلسات کمیته بدوی برای تایید عناوین شغلی در اسفند ماه سال گذشته برگزار نشده است”.

این منبع کارگری در ادامه گفت: “با وجود موافقت کارفرما برای پرداخت هزینه بازنشستگی کارگرانی که به مرور در این واحد با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته می‌شوند، در حال حاضر ما کارگران این واحد معدنی با مشکل طولانی بودن سیر اداری بررسی سختی عناوین شغلی خود در اداره کار سمنان مواجه هستیم”.

این کارگر بازنشسته شده از معدن زغال سنگ البرز شرقی در استان سمنان در ادامه افزود: “اداره کار برای بررسی پرونده کارگران مشمول قانون سخت و زیان‌آور باید سریع‌تر عمل کند و بعد از بررسی عناوین شغلی کارگران، جوابیه را به آدرس پستی محل سکونت هر یک از کارگران ارسال می‌کند. در این صورت ما کارگران بعد از ۶ ماه انتظار تازه متوجه می‌شویم سختی کار ما تایید شده یا نه؟ اگر تایید شده بود که روند کار طبق روال پیگیری می‌شود و در صورت تایید نشدن سختی کار، دوباره باید فرم درخواست بازنشستگی را پُر کنیم و ۶ ماه دیگر منتظر بمانیم”.

این شهروند در خاتمه تاکید کرد: ” بهتر است اداره کار حین بررسی سختی کار عناوین شغلی، ما کارگران را در جریان کار قرار دهد تا مشکل مرتفع شود و جدا از این موضوع ایرادات نابجای تامین اجتماعی به بهانه‌های متعدد همانند درج عناوین شغلی غیرمرتبط برخی کارگران در آستانه بازنشستگی را با مشکلاتی روبرو کرده است”.

وی خطاب به اداره تامین اجتماعی سمنان گفت: درخواست ما این است که به بررسی پرونده کارگرانی که مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور هستند، سرعت ببخشند نه اینکه ماه‌ها منتظر بمانیم تا فقط عناوین شغلی ما که ۲۰ سال در بخش استخراج معدن کار کرده‌ایم، تایید شود.

بر طبق اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر به این نکته تاکید دارد که هر کس حق دارد کار کند، کار خود را آزادانه انتخاب نماید، شرایط منصفانه و رضایت بخشی برای کار خواستار باشد و در مقابل بیکاری حمایت شود. 

برچسب هامشاغل زیان آورمطالبات مزدی کارگرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمطالبات کارگران ایرانمطالبات کارگران در ایرانمطالبات کارگران شهرداریمطالبات شهروندی کارگران در ایرانمعدنمعدن زغال سنگمعدن زغال سنگ البرز شرقی استان سمنانمعدنکاراننقض حقوق کارگران ایراننقض حقوق کارگران در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی کارگراننقض حقوق شهروندی کارگران در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانکارگران معدن البرز شرقیکارگران معدن در ایرانکارگران معدن زغال سنگکارگران معدن زغال سنگ البرز شرقیکارگران ایرانکارگران ایرانیکارگران اخراجیکارگران بازنشستهپرونده بازنشستگیالبرزشرقیاخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناداره کار استان سمناناستان سمنانبیمه تامین اجتماعیبازنشستگان معدنبازنشستگان معدن زغال سنگ البرز شرقیبررسی پرونده بازنشستگیحقوق کارگرانحقوق کارگران در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی کارگران ایرانحقوق شهروندی کارگران در ایرانسختی کارسختی کار کارگرانعناوین سختی کار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: