•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 23

محکومیت ابوالفضل نژاد فتح, فعال دانشجوئی به تحمل حبس تعزیری

0
567

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۷خرداد ماه ۱۳۹۹, دادگاه تجدیدنظر استان تهران, با صدور و ابلاغ دادنامه ای ابوالفضل نژادفتح, دانشجوی رشته انسان‌شناسی دانشگاه تهران و فعال صنفی دانشجویان را در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, امروز سه شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, ابوالفضل نژادفتح, دانشجوی رشته انسان‌شناسی دانشگاه تهران و فعال صنفی دانشجویان, توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت اتهامات اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر با حضور متهم و وکیل مدافع وی تاکید می کند صادر شد. این فعال دانشجوئی در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و در حقیقت این حکم عیناً توسط دادگاه تجدیدنظر تائید شد. 

براساس دادنامه صادره از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران ابوالفضل نژادفتح از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم », اجرای ۵ سال از مجموع این مدت اجرائی خواهد شد. 

در تاریخ ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, ابوالفضل فتح نژاد, توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات ابوالفضل فتح نژاد توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود و ادامه جلسه دادرسی بر پرونده این فعال دانشجویی به زمان دیگری موکول شده بود. 

در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸, “ابوالفضل نژاد فتح”, دانشجوی رشته انسان شناسی و فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۸؛ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

در توضیحات بیشتر پیرامون تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 

برچسب هاحقوق بشر در ایرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانتبلیغ علیه نظامدادگاه انقلاب تهراناجتماع و تبانینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراجتماع و تبانی علیه امنیت ملیدانشجویان در ایراندانشگاه تهراندانشجویان بازداشتیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب فعالان دانشجوئیشورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان ایرانفعالان دانشجوئیدانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهراناجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیفعال صنفی دانشجویانسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجوئی در ایراناجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیدانشجوی دانشگاه تهرانتبلیغ علیه نظام به نفع گروههای مخالففعالان دانشجوییسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب فعالان دانشجویی در ایراندانشجویاندانشجویان دانشگاه تهرانفعالان صنفی دانشجویانابوالفضل نژاد فتحبازداشت ابوالفضل نژادفتحبازداشت فعالان دانشجویی در ایرانفعالان دانشجویی در ایراناجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیبازداشت دانشجویان دانشگاه تهراناجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های معاندتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایاجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیابوالفضل نژاد فتح فعال دانشجوییاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونیفعال دانشجوئی ابوالفضل نژاد فتحفعال دانشجویی ابوالفضل نژاد فتحرشته انسان شناسیشعبه۲۹دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و نه دادگاه انقلاب تهرانفعالان دانشجوئی در جمهوری اسلامیشعبه 29 دادگاه انقلاب تهرانشعبه26دادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب تهران ابوالقاسم صلواتیشعبه بیست وشششعبه 36دادگاه تجدیدنظر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: