•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

کارگران شهرداری لوشان, از ۵ ماه معوقه مزدی تا محرومیت از دسترسی به ماسک و مواد ضدعفونی کننده

0
179

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, ؛کارگران شهرداری لوشان واقع در بخش مرکزی شهرستان رودبار از توابع استان گیلان علیرغم گذشت ۱ ماه از آغاز سال نو موفق به دریافت معوقات مزدیشان که مربوط به ۵ ماهه منتهی به پایان سال ۱۳۹۸ بوده نشدند. این کارگران همچنین از عدم پرداخت بیمه فرودین ماه این شهروندان به حساب تامین اجتماعی خبر دادند. چندی پیش نیز شهردار شهرستان لوشان به همراه برخی دیگر از مدیران آن به دلیل اختلاس و تخلفات مالی از کار خود تعلیق شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, کارگران شاغل در واحد پاکبانی شهرداری لوشان ۳ ماه معوقه مزدی  از آبان تا آخر اسفند ماه سال ۱۳۹۸ خود را دریافت نکردند. این شهروندان همچنین از عدم واریز بیمه آنها به حساب سازمان تامین اجتماعی خبر دادند. این شهروندان برای پیگیری وصول مطالبات مزدیشان به هر مسئولی که مراجعه می کنند پاسخگوی اعتراضات آنان نیست و در وضعیتی بلاتکلیف قرار دارند. این شهروندان همچنین با توجه به شیوع ویروس کرونا از دسترسی به ماسک, دستکش و مواد ضدعفونی کننده محیط محروم هستند. 

یکی از کارگران شهرداری لوشان در ارتباط با وضعیت شهرداری لوشان و کارگرانش گفت: “از ابتدای مهر ماه سال گذشته شهرداری لوشان از طریق سرپرست مدیریت می‌شود. شهریور ماه سال گذشته شهردار به همراه ۳ نفر از اعضای شورای شهر به دلیل تخلفات مالی از سمت شغلی خود برکنار شد. آخرین حقوقی که دریافت کردیم مربوط به مهر ماه سال ۱۳۹۸ بود که در اسفند ماه همان سال به همراه عیدی و پاداش پایان سال به حساب کارگران واریز شد. حقوق و بیمه، تعداد ۱۸ نفر از همکارانمان که از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷ به مرور با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته شدند هنوز سنوات خدمت آنها به طور کامل پرداخت نشده حتی بخشی از مطالبات مزدی آنها نیز در زمان اشتغالشان پرداخت نشد”.

این کارگر معترض همچنین گفت: “ما روی رفتن به خانه را نداریم چرا که جیبمان خالی است و پیش خانواده های خود شرمسار شدیم. همچنین در روزهای آغازین سال هم  دغدغه همه ما این بود که در ایام نوروز فرزندانمان را خوشحال ببینیم، اما در حال حاضر تنها دغدغه ما سیر کردن شکم آنهاست”. 

این کارگر شاغل که در واحد جمع آوری زباله در شهرداری لوشان فعالیت می کند پیرامن وضعیت دسترسی و امکانات محیا شده برای کارگران برای مقابله با ویروس کرونا گفت: ” ما کارگران جمع‌آوری زباله و سایر همکارانمان که در بخش فضای سبز مشغول کاریم در این روزهای پرخطر ناشی از کرونا که همه به رعایت بهداشت فردی تاکید می‌کنند، بدون ماسک، دستکش و هرگونه محافظ دیگری در نقاط مختلف شهر فعالیت می‌کنیم، و در شرایط فعلی که پرداخت حقوق فروردین ماه ما هنوز مشخص نیست با چندین ماه مزد معوقه ما توانائی مالی برای خرید ماسک، دستکش و سایر موادشوینده و ضدعفونی‌کننده را نداریم”. 

فقر و محرومیت از تامین اجتماعی کارگران در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود را مورد تاکید قرار داده اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هاحقوق بشر در ایرانمطالبات کارگریمعوقات مزدیتامین اجتماعیمطالبات مزدی کارگریمطالبات مزدیخدمات شهری شهرداریخدمات شهریحقوق شهروندی در ایرانمطالبات شهروندان در ایرانجامعه کارگریخدمات پزشکیسرکوب کارگران در ایرانمطالبات شهروندانحقوق ماهیانهشهرداری لوشانمطالبات شهروندیمطالبات کارگران در ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانحقوق و معوقات مزدیمعوقات مزدی در ایرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمعوقات مزدی شهروندان در ایرانمطالبات شهروندی در ایرانجامعه کارگری در ایرانسرکوب جامعه کارگری در ایرانکارگران پاکبانیحقوق معوقه کارگران در ایرانکارگران خدمات شهریکارگر پاکبانیجامعه کارگری ایرانمطالبات مزدی کارگرانمطالبات کارگران ایرانمطالبات شهروندان ایرانمعوقات مزدی کارگرانحقوق ماهیانه کارگران در ایرانکارگران بخش خدمات شرکتیمطالبات شهروندی کارگران در ایرانکارگران شهرداری لوشانکارگران پاکبانی در ایرانتخلفات ملی شهرداری لوشاناختلاس در شهرداری لوشانتامین اجتماعی کارگران در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: