•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

معوقات مزدی کارگران آب معدنی داماش پرداخت نشده است

0
376

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، دو ماه معوقات مزدی کارگران شاغل در کارخانه آب معدنی داماش پرداخت نشده است. این کارگران همچنین از امنیت شغلی محروم و به دلیل نبود سرمایه و تولید در این واحد صنعتی در خطر اخراج قرار دارند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، امروز دوشنبه ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، کارگران شاغل در کارخانه آب معدنی داماش که جمعیتی در حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر هستند از ۲ ماه گذشته معوقات مزدی این کارگران پرداخت نشده و این کارگران در وضعیت بلاتکلیف برای دریافت این معوقات مزدی قرار دارند. کارگران آب معدنی داماش همچنین از حق امنیت شغلی محروم هستند. 

کارگران شاغل در کارخانه آب معدنی داماش در تشریح مشکلات خود گفتند: “نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ کارگر در کارخانه آب معدنی داماش در بخش تولید مشغول کارند که در سال جاری دو ماه حقوق معوقه طلبکارند.”

این کارگران در ادامه همچنین افزودند: “از ۲ماه پیش فعالیت تولیدی کارخانه به دلیل تامین نشدن مواد اولیه متوقف شده و این موضوع نگرانی ما کار گران را که در خطر اخراج قرار گرفتیم دو چندان کرده است”. 

کارگران آب معدنی داماش با بیان اینکه شرکت آب معدنی داماش در حال حاضر متعلق به هلدینگ گروه ملی است، در ادامه با اشاره به اینکه در ماه‌های گذشته کارگران در اعتراض به معوقات مزدی خود دست به اعتراض صنفی چند روزه زدند که در نتیجه آن اعضای هلدینگ گروه ملی به همراه مدیرعامل و چند تن از مسئولان شهرستان رودبار برای بررسی وضعیت کارخانه آب معدنی داماش به منطقه خوش آب و هوا و ییلاقی داماش آمدند، افزود: “آنها برای جلوگیری از اعتراض کارگران؛ وعده راه‌اندازی خطوط جدید تولید و به‌روز کردن مطالبات کارگران را تا چند ماه آینده دادند که با وجود راه‌اندازی خطوط جدید اما معوقات هنوز به روز نشده است.”

این کارگران معترض در ادامه با اشاره به وضعیت نامناسب معیشتی کارگران این کارخانه در نتیجه دریافت نکردن چندین ماه حقوق افزودند: “در گذشته کارخانه آب معدنی داماش حدود ۱۴۰ کارگر داشت که به مرور با افزایش مشکلات؛ تعداد آنها به حداقل ۳۰ تا ۴۰ نفر کاهش یافته است و ما در روزهای گذشته به نهادهای مسئول مراجعه کرده و خواستار پرداخت مطالبات مزدی خود شدیم چراکه در منطقه محل زندگی ما فرصت شغلی دیگری وجود ندارد.”

کارگران در ادامه تاکید کردند: “از دیگر مشکلات کارگران آب معدنی داماش پرداخت نشدن حق بیمه تامین اجتماعی است که از اردیبهشت ماه به تاخیر افتاده است. همچنین کارگرانی که در آستانه بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور هستند نگران پرداخت هزینه بازنشستگی خود شدند.”

برخورداری افراد از تامین اجتماعی مناسب از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد در برخورداری از؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگر نیز تاکید شده است. اما تفاسیری غلطی که حاکمان جمهوری اسلامی از حقوق شهروندی در ایران دارند و همیشه قوانین را آنگونه تفسیر کردند که حکومت را صاحب حق می دانند و حقوق شهروندان پایمال شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: