•                  
شنبه , ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
شنبه, ژوئن 19

یغما فشخامی: تفتیش منزل و ضبط وسائل توسط ماموران امنیتی

0
329

حقوق بشر در ایران – صبح روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی با مراجعه به منزل شخصی یغما فشخامی, روزنامه نگار, خبرنگار و فعال رسانه ای پس از تفتیش منزل برخی اقلام شخصی وی را ضبط کرده و سپس به وی اعلام کردند طی روزهای آتی احضار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از امتداد, صبح روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی پس از مراجعه به منزل شخصی یغما فشخامی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای پس از تفتیش منزل اقلام شخصی وی از قبیل کامپیوتر, تبلت, و گوشی تلفن همراه وی را ضبط کرده و به همراه خود بردند. 

براساس این گزارش؛ ماموران امنیتی سپس به یغما فشخامی اعلام کردند که در زمان معین جهت پاره ای از توضیحات به مکانی که به وی اعلام خواهد شد جهت بازجوئی حاضر شود. 

تفتیش منزل و ضبط وسائل یغما فشخامی, روزنامه نگار درحالی صورت گرفته که وی در تاریخ ۳۰ مردادماه ۱۳۹۶ توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۶, پس از تبدیل قرار از وثیقه به کفالت از بازداشت آزاد شد. 

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت می‌گیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: