•                    
  •                  
شنبه , ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

محکومیت مژگان کشاورز, یاسمن آریانی و منیره عربشاهی در مجموع به ۳۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری

0
1289

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران با صدور احکامی بر علیه یاسمن آریانی و منیره عربشاهی هر یک را به تحمل ۹ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. همچنین مژگان کشاورز, دیگر فعال حقوق زنان محبوس در بند زنان زندان اوین از سوی شعبه مذکور در مجموع به تحمل ۱۲ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی برای هر یک از این افراد ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام « تشویق به فساد و فحشا » لازم به اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, یاسمن آریانی و منیره عربشاهی, مادر و فرزند محبوس در بند زنان زندان اوین توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران هر یک به تحمل ۹ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین مژگان کشاورز, فعال حقوق زنان محبوس در زندان اوین هم به تحمل ۱۲ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام « تشویق به فساد و فحشا » برعلیه این فعالان مدنی اجرایی شد. این حکم با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که “برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر با حضور متهم و وکیل مدافع وی تاکید می کند” نیز مورد بررسی و تائید دادگاه تجدید نظر قرار گرفت. 

امیر رئیسیان, وکیل دادگستری که وکالت پرونده یاسمن آریانی, مژگان کشاورز و منیره عربشاهی را بر عهده دارد با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود اعلام کرد: “شعبه۵۴ دادگاه تجدیدنظر، حکم حبسِ قابل اجرا(مجازات اشد) یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز را به ۵ سال و ۶ ماه کاهش داد(به اتهام تشویق به فساد و فحشا). ضمنا مجموع حکم حبس ‌یاسمن آریانی و منیره عربشاهی از ۱۶ سال به ۹ سال و ۷ ماه حبس تعزیری و مژگان کشاورز هم  از ۲۳ سال و نیم به ۱۲ سال و ۷ماه کاهش پیدا کرد”.

این وکیل دادگستری همچنین در ادامه اعلام کرد: “ما کماکان به این حکم اعتراض داریم و تقاضای اعاده دادرسی را تنظیم خواهیم کرد. قرار بود جلسه رسیدگی دادگاه تجدیدنظر برگزار شود که به علت مصادف شدن با تعطیلی مربوط به مراسم تشییع، برگزار نشد و بدون جلسه حکم صادر شد! حتی بدون اینکه به ما «عدول از تشکیل جلسه»ابلاغ شود!”

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۹ مردادماه ۱۳۹۸, “یاسمن آریانی”, “منیره عربشاهی” و “مژگان کشاورز”, سه تن از فعالان مدنی و حقوق زنان و معترضان به حجاب اجباری, از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی”, تبلیغ علیه نظام, “تشویش و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا” در مجموع به تحمل ۵۵ سال حبس تعزیری محکم کرد. همچنین مژگان کشاورز, علاوه بر اتهامات فوق از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند

یاسمن آریانی در تاریخ ۳۰ فروردین ماه سالجاری از بازداشتگاه به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. این فعال مدنی در دوران بازجوئی به بازداشت دوستان و اعضای خانواده خود تهدید شده است. منیره عربشاهی، مادر یاسمن آریانی نیز که در پی بازداشت دخترش بازداشت شد نیز پس از تفهیم اتهام به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

یک روز پس از بازداشت یاسمن آریانی، در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, منیره عربشاهی، مادر این فعال مدنی نیز پس از مراجعه جهت پیگیری وضعیت فرزندش به بازداشتگاه وزرا بازداشت شد.

یاسمن آریانی، فعال مدنی و بازیگر تئاتر که در حال آماده شدن برای بازی در نمایش “اکتورز استدیو” در تماشاخانه ملک بود، پیشتر از توقیف نقش خود در این تئاتر و کنار گذاشته شدن توسط وزارت ارشاد خبر داده بود.

جلوگیری از اجرای یاسمن آریانی در پی جوسازی برخی رسانه های مجازی منتسب به نهادهای امنیتی در ارتباط با حرفه بازیگری او و تفتیش عقاید وی صورت گرفته است.

منیره عربشاهی در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۸ از سوی دادگاه عمومی و انقلاب ناحیه ۲۱ تهران (دادسرای ارشاد) با عناوین اتهامی “تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد از طریق تبلیغ و کشف حجاب، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

همچنین با توجه  صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی منیره عربشاهی کماکان در بازداشت و در بند زنان زندان قرچک ورامین به صورت بلاتکلیف به سر می‌برد.

پیرامون مژگان کشاورز لازم به ذکر است, وی در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ و در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی بازداشت شد. بازداشت مژگان کشاورز توسط نیروهای وزارت اطلاعات در حالی صورت گرفت که وی در برابر چشمان دختر نه ساله‌اش مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی که برای بازداشت وی به منزل این فعال مدنی مراجعه کرده بودند قرار گرفت و سپس بازداشت شد. 

مژگان کشاورز در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات است با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان قرچک ورامین منتقل شد و در همان تاریخ از قرنطینه این زندان به بند ۷ زنان در این زندان منتقل شد. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست که به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. این سازمان طی این بیانیه ضمن اشاره به حکم صادره علیه نسرین ستوده، محکومیت ویدا موحد و بازداشت اخیر یاسمن آریانی و منیره عربشاهی به نقش جامعه بین‌الملل از جمله اتحادیه اروپا در واداشتن مقامات ایرانی به لغو حجاب اجباری اشاره کرده بود.

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

این سازمان مدافع حقوق بشرهمچنین تاکید کرده که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهایی برسد، «آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸,  با انتشار بیانیه ای خواستاری آزادی بی قید و شرط منیره عربشاهی, یاسمن آریانی, فرشته دیدنی, مژگان کشاورز, صبا کردافشاری شد. این سازمان مدافع حقوق بشر به طور مستقیم با اشاره بر مبنی بازداشت هر ۵ نفر این فعالان مدنی اتهامات وارده را غیرقانونی دانست و تلاش این فعالان حقوق زنان را فقط با هدف احقاق حقوق شهروندی و برابری زنان در جامعه ایران دانست. این سازمان بین المللی حقوق بشر همچنین با انتشار نامه ای خطاب به “ابراهیم رئیسی”, نسبت به محرومیت منیره عربشاهی, یاسمن آریانی و مژگان کشاورز از حق دادرسی عادلانه و بیطرف تاکید کرد و تلاشهای این ۳ فعال حقوق زنان را احقاق حقوق زنان در جامعه ایران ذکر کرد. 

برچسب هافعال حقوق بشردادگاه تجدید نظرصدور حکم حبسامیر رئیسیانسرکوب زنان در ایارنیاسمن آریانی فعال حقوق زنانفعال حقوق زنان مژگان کشاورززندانیان سیاسی و عقیدتیمحاکمهنقض حقوق شهروندی در ایرانمعترضیاسمن اریانیمعترضان به حجاب اجباریحبس تعزیری زندانیان سیاسیشعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظرحقوق بشر در ایرانزنان در ایرانحقوق شهروندی در ایراننه به حجاب اجباریمنیره عربشاهیبازداشت مژگان کشاورزدادگاه تجدید نظر استان تهراناستیسانحبس تعزیرینقض حقوق بشرسرکوب زنان در ایرانمژگان کشاورزتشویق به فساد و فحشازندانیان سیاسی زنسرکوب زنان در جمهوری اسلامیدادگاه انقلابحجاب اجباریشهروندان معترضیاسمن آریانیفعال حقوق زنان در ایرانسرکوب معترضان به حجاب اجباری در ایرانبند زنان در زندان قرچکاجرای حکم حبسزندانیان سیاسیاعتراض به حجاب اجباریزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب زنانمحمدمقیسه دادگاه انقلاببند زنان در اوینحقوق شهروندیشعبه ۲۸ دادگاه انقلاببند زنان زندان اوینبند زنان در زندان اوینصدور حکم حبس تعزیریاجرای حکم حبس تعزیریزندانیان سیاسی زندان اوینفعال حقوق زنانوکیل دادگستریشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابحجاب اجباری در ایرانسرکوب زنان ایرانبند زنان در زندان قرچک ورامین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.