•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

گزارشی از آخرین وضعیت یلدا فیروزیان, شهروند بهائی محبوس در زندان سمنان

0
1417

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته و امروز, “یلدا فیروزیان”, شهروند بهائی ساکن سمنان, علیرغم گذشت بیش از ۵ ماه از زمان بازداشت کماکان در سلول انفرادی این زندان این شهرستان نگهداری می شود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۸ مهرماه ۱۳۹۸, “یلدا فیروزیان”, شهروند بهائی ساکن سمنان که از تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه سالجاری پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی در سلول انفرادی زندان این شهرستان بسر می برد با محدودیتهای بسیاری از قبیل عدم ارتباط با سایر زندانیان مواجه شده است. 

بنقل  از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “یلدا فیروزیان”, به صور موقت به مدت ۱ ماه با ۱ نفر دیگر هم سلولی بوده و در پی دخالت مسئولان زندان سمنان از هرگونه ارتباط با فرد مذکور منع شد و در حال حاضر مجددا به تنهایی در سلول انفرادی بصورت بلاتکلیف بسر می برد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ زندان سمنان با توجه به اینکه کاربرد قبلی اش کاروانسرا بوده به لحاظ برخورداری از امکانات بهداشتی و سایر امکانات اقامتی دارای مشکلات بسیاری است. از جمله این موارد می توان به محرومیت زندانیان از دسترسی به لوازم بهداشتی و همچنین وجود بسیار زیاد حشراتی از قبیل مگس, پشه و یا حتی سوسک را می توان در این زندان تائید کرد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به پیگیریهای مستمر خانواده یلدا فیروزیان, رضایت قاضی و بازپرس پرونده تماس تلفنی این شهروند بهائی به همراه یک نفر بعنوان محافظ صورت گرفته اما به این تماسها به لحاظ کیفیت بسیار بد بوده بعنوان مثال به دفعات در حین مکالمات تلفنی تماسها قطع شد و همین امر باعث بروز نگرانی در خانواده وی شده است. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, از وضعیت “یلدا فیروزیان” به همراه “اردشیر فنائیان” و”بهنام اسکندرانی”, از ارجاع پرونده این ۳ شهروند بهائی با توجه به اتمام مراحل بازجوئی به دادگاه انقلاب سمنان و در عین حال تداوم محرومیت هر ۳ نفر این افراد از حق دسترسی به وکیل انتخابی شان از زمام بازداشت تا تاریخ مذکور را اطلاع رسانی کرده بود. 

“یلدا فیروزیان”, “اردشیر فنائیان” و”بهنام اسکندرانی”, سه تن از شهروندان بهائی ساکن سمنان در ساعات اولیه صبح روز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفتیش منازل و ضبط برخی وسائل شخصی, جملگی هر سه نفر به بازداشتگاه اداره اطلاعات سمنان منتقل شدند.

یک منبع نزدیک به این شهروندان بهائی در تاریخ ۶ تیرماه ۱۳۹۸, گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ “بهنام اسکندرانی”, “اردشیر فنائیان” و “یلدا فیروزیان” شهروندان بهائی اهل سمنان همچنان در بازداشت و تحت بازجوئی اداره اطلاعات سمنان به سر می بردند و در طی این مدت از حق دسترسی به وکیل محروم بودند.

همچنین در تاریخ ۱۱ خردادماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی مبنی بر تداوم بازداشت و بیخبری از وضعیت این ۳ شهروند بهائی ساکن سمنان, بنقل از یک منبع نزدیک به این افراد از تفهیم اتهام هر یک از این افراد به اتهاماتی از قبیل ” تبلیغ علیه نظام” و “اخلال در نظم و امنیت عمومی” اطلاع رسانی کرده بود.

اردشیر فنائیان، یکی از بازداشت شده ها، مادرش را پیش از بازداشت بر اثر تصادف از دست داده و پدرش نیز در روز پنجشنبه ۱۶ خردادماه ۱۳۹۸, به دلیل بیماری کلیوی در بیمارستان درگذشت.

در بین افراد بازداشت شده اردشیر فنائیان در سال۱۳۹۲ به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و در تاریخ ۱۸ دی ماه همان سال جهت تحمل دوران حبس بازداشت شده بود. علیرغم لغو قانون دستگیری مشمولین نظام وظیفه، در دوران حبس به حکم قضائی از وی تعهد گرفته شده بود که پس از پایان محکومیت جهت انجام خدمت نظام وظیفه خود را معرفی کند.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هامحرومیت از تحصیل شهروندان بهائینقض حقوق شهروندان بهائیپیروان آئین بهائی در ایراناقلیت بهائیبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهائیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبازداشت و بلاتکلیفیجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق بهاییان ایرانحقوق بهائیانحقوق بهائیان در ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندی بهائیانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانحقوق شهروندی بهائیات در ایرانحقوق شهروندان بهائیحقوق شهروندان بهائی در ایرانزندان مرکزی سمنانسلول انفرادیسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانشهروند بهاییشهروند بهائیشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشکنجه روحی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.