•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

بازداشت محمدرضا صالح زاده از پیروان جریان یمانی توسط ماموران وزارت اطلاعات

0
74

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۲دی ماه ۱۴۰۱، ماموران وزارت اطلاعات در استان قم، محمدرضا صالح زاده، از پیروان جریان یمانی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران،‌ روز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، محمدرضا صالح زاده، اهل شهرستان ابرکوه از توابع استان یزد و از پیروان جریان یمانی، ساکن استان قم، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به سلول انفرادی در بازداشتگاه آن ارگان امنیتی منتقل شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”با توجه به اینکه آقای صالح زاده، در وضعیت جسمانی نامناسبی بسر می برد و نگهداری وی در محیط بازداشتگاه و زندان منجر به تشدید بیماری اش می شود اما ماموران وزارت اطلاعات بدون توجه به این مورد و برای اعتراف گیری اجباری وی را به سلول انفرادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات استان قم منتقل کردند.” 

جریان یمانی, نوعی از باروهای مذهبی مسلمانان شیعه است که به بارو آنها سید یمانی شخصیتی در آخر زمان است و به همراه سید خراسانی و سفیانی هر ۳ در ۱ سال و ۱ ماه و ۱ روز پشت سرهم خروج خواهند کرد و زمان خروج این ۳ تن ۶ ماه پیش از ظهور مهدی امام ۱۲ شیعیان خواهد بود. آنها همچنین اعتقاد دارند هم ‌زمان با شورش و خروج سفیانی در شام، او هم خروج کرده و مردم را به عقیده شیعه به حق و حقیقت دعوت می‌کند. این دسته از باورمندان معتقدند که سید یمانی از فرزندان زید پسر علی است.

احمد الحسن, رهبر جمعیت مذهبی بنام انصار المهدی مدعی است نسبت وی به (حضرت مهدی) که امام ۱۲ شیعیان است باز می‌گردد. او همچنین مدعی است که از علم امام ۱۲ شیعیان بهره برده و در پایان سال ۱۹۹۹ میلادی و با دستور او دعوت یمانی را آغاز کرده است.

سرکوب دگراندیشان مذهبی، ناقض ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ است که بر حق افراد بر دگراندیشی مذهبی و انجام مناسک مذهبی بدون ترس را محفوظ دانسته است. 

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هابازداشتاخبار نقض حقوق پیروان ادیان در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانفعال مذهبی جریان یمانیمحاکمه دگراندیشان مذهبیپیروان سایر ادیان در ایراناستان قمنقض حقوق دگراندیشان مذهبیپیروان جریان یمانی در ایرانجامعه دگراندیشان مذهبیحقوق بشر در ایرانمامورین وزارت اطلاعاتجریان یمانیهجریان یمانی در ایرانبازداشت بازجویینقض حقوق ادیان در ایرانپیروان جریان یمانی در مشهدماموران وزارت اطلاعاتنقض حقوق پیروان ادیان در ایرانبازداشت بیخبرینقض حقوق شهروندی ادیان در ایرانسرکوب پیروان جریان یمانی در ایرانمحمدرضاصالح زادهنقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبیبازداشت دگراندیشان مذهبیسرکوب جریان یمانی در ایرانمحمدرضا صالح زادهوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایراندگراندیشان مذهبیسرکوب گسترده دگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در جمهوری اسلامیپیروان جریان یمانی در قم،حقوق بشردگراندیشان مذهبی در ایرانجریان یمانیپیروان ساید ادیان در ایراننقض حقوق شهروندی دگراندیشان مذهبیبازداشت محمدرضا صالح زاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.