•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

احکام اعدام دستکم ۲ زندانی در اراک اجرا شد

0
114

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۲دی ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم دو زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان مرکزی اراک اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز پنجشنبه ۲۲ دی ماه ۱۴۰۱، کیوان امینی – متولد؛ ۱۳۵۹ – اهل شهرستان بانه از توابع استان کردستان و آزاد دادوند – متولد: ۱۳۶۰ – اهل شهرستان سردشت، دو زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان مرکزی اراک اعدام شدند.

براساس این گزارش، کیوان امینی توکل و آزاد دادوند، در آبان ماه ۱۳۹۹، به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر دستگیر و از بابت یک پرونده مشترک محکوم به اعدام شده بودند.

همچنین، سه زندانی دیگر، با هویت نامشخص، به همراه آزاد دادوند و کیوان امینی توکل، در زندان مرکزی اراک به سلول انفرادی منتقل شده بودند که از وضعیت آنها اطلاعی در دسترس نیست. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هاقوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانموارد نقض حقوق بشرموارد نقض حقوق بشر در ایرانمجازات اعداممجازات اعدام در ایرانمحمد نقض حقوق بشرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر ایراننقض حقوق بشر د ر ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران،نقض حکم اعدام در ایرانکیوان امینیکیوان امینی توکلکردستان،گزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایرانآزاد دادوندآزاددادونداجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعدام در ایراناراکاراک مرکزیاراک استان مرکزیاستان مرکزیاعداماعدام مواداعدام مواد مخدراعدام مواد مخدر در ایراناعدام مواد مخدزاعدام موادمخدراعدام موادمخدر در ایراناعدام موادمخدزاعدام موادیاعدام کیوان امینیاعدام کیوان امینی توکلاعدام آزاد دادونداعدام در ایراناعدام در زندان مرکزی اراکاعدام در زندان اراکاعدام سلب حیاتبانهحکم اعدام در ایرانزندان مرکزی اراکزندان اراکسلب حیاتسلب حیات،صدور حکم اعدام در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.