•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

خیرالله حق جویان، زندانی عقیدتی پس از اتمام حبس آزاد شد

0
115

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷آذر ماه ۱۴۰۱، خیرالله جویان، زندانی عقیدتی و از پیروان آئین یارسان پس از اتمام دوران حبس خود آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر یکشنبه ۶ آذر ماه ۱۴۰۱، خیرالله حق جویان، از اعضای مجمع مشورتی فعالان مدنی آئین یارسان، پس از سپری کردن حبس خود از زندان دیزل آباد کرمانشاه آزاد شد.

مجمع مشورتی یارسان، ضمن اعلام این خبر تشریح کرد:”خیرالله حق جویان، در حالی که چهاردهمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر می گذاشت عصر یکشنبه ۶ آذر ماه از زندان دیزل آباد استان کرمانشاه آزاد شد.”

لازم به ذکر است، خیرالله حق جویان، در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شد.

این شهروند پیرو آئین یارسان، در تاریخ ۳۱ خردادماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۵ دادگاه انقلاب شهرستان صحنه از توابع استان کرمانشاه از بابت اتهامات(توهین به مقدسات) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه و به تحمل ۱۱ ماه حبس تعلیقی با طول مدت تعلیق ۵ ساله و ۱ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات خیرالله حق جویان در تاریخ ۳۰ خردادماه ۱۴۰۱ در شعبه ۵ دادگاه انقلاب شهرستان صحنه برگزار شده بود.‌

خیرالله حق جویان، در تاریخ ۷ تیرماه ۱۴۰۰، پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای شهرستان صحنه و تفهیم اتهام بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با صدور وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به زندان دیزل آباد استان کرمانشاه منتقل و در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شده بود.

سرکوب پیروان سایر ادیان، ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.