•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

بازداشت یاسمن آریانی, فعال مدنی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی

0
1728

امروز چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸, یاسمن آریانی، فعال مدنی در منزل شخصی خود توسط ماموران انتظامی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، یاسمن آریانی, فعال مدنی و از زندانیان سیاسی سابق امروز چهارشنبه ۲۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ همزمان با یورش نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه وزرا در تهران منتقل شده است. ماموران امنیتی  با به همراه داشتن حکم جلب و حکم ورود به منزل در زمان بازداشت، منزل پدری وی را نیز مورد تفتیش قرار داده‌ و تعدادی از لوازم شخصی از جمله تلفن همراه او را ضبط کردند. خانم آریانی پیشتر در مردادماه سال گذشته بازداشت و در بهمن ماه همان سال همزمان با موج آزادی زودهنگام زندانیان از زندان اوین آزاد شده بود.

صبح امروز همچنین ماموران نیروی انتظامی، با در دست داشتن حکم جلب خانم آریانی و حکم ورود و تفتیش منزل از دادسرای کرج، به منزل وی وارد شده و پیش از بازداشت، منزل پدری او را نیز مورد تفتیش قرار داده و ضمن اینکه رفتار نامناسبی با پدر خانم آریانی داشتند تعدادی از لوازم شخصی ازجمله تلفن همراه او را ضبط کردند.
یاسمن آریانی پس از بازداشت در تماس کوتاهی با خانواده خود از انتقال خود به بازداشتگاه وزرا در تهران و با شکایت دادسرای ارشاد خبر داده است.

روز دوشنبه این فعال مدنی و بازیگر تئاتر که در حال آماده شدن برای بازی در نمایش “اکتورز استدیو” در تماشاخانه ملک بود از توقیف نقش خود در این تئاتر و کنار گذاشته شدن توسط وزارت ارشاد خبر داده بود.

جلوگیری از اجرای یاسمن آریانی با توجه فرافکنی برخی رسانه های مجازی منتسب به نهادهای امنیتی در ارتباط با حرفه بازیگری او و تفتیش عقاید وی صورت گرفته است.

لازم به یادآوری است یاسمن آریانی در تاریخ ۱۱ مردادماه ۹۷، در جریان “اعتراضات سراسری مردادماه در تهران، در اعتراض به شرایط رو به افول اقتصادی و فساد” همراه با حدود ۵۰ تن دیگر از معترضین توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان‌های تهران بزرگ و قرچک ورامین منتقل شده بودند.

وی به همراه سایر زنان بازداشت شده در این پرونده اواخر مهرماه سال گذشته به بند زنان زندان اوین منتقل شده و توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام “اخلال در نظم عمومی” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

یاسمن آریانی نهایتا در تاریخ ۲۵ بهمن ماه سال گذشته همزمان با موج آزادی زودهنگام زندانیان از زندان اوین آزاد شد.

بازداشت بدون تفهیم اتهام از جمله موارد ناقض حقوق بشر است که در اسناد بین المللی حقوق بشر همچنین ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت بازداشت بدون تفهیم اتهام افراد در زمان بازداشت تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: