•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

یاسر امینی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان با قرار وثیقه آزاد شد

0
535

یاسر امینی‌آذر, معلم و فعال صنفی فرهنگیان اهل شهرستان مهاباد ساعتی پیش با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸, یاسر امینی آذر, معلم و فعال صنفی فرهنگیان ساکن شهرستان مهاباد با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه آزاد شده است.

این فعال صنفی در تاریخ ۱۷اردیبهشت ماه سالجاری به هنگام خروج از مدرسه توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهر منتقل شده بود.

روز چهارشنبه بیش از ۲۰۰ تن از معلمان شهرهای مختلف کشور با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به استاندار آذربایجان غربی، خواهان آزادی آقای امینی آذر و کلیه فعالان صنفی محبوس شده بودند.

تجمع اعتراضی با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ مقارن با روز معلم، که در آن معلمان ایران در ادارات آموزش و پرورش دست به تجمع زدند.

فرهنگیان بازنشسته در استان‌های یزد ، تهران ، همدان ، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان ، فارس و .سایر شهرها و استانهای کشور دست به تجمع زدند. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: