•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

سیاوش رضائیان, فعال رسانه ای جهت تحمل حبس بازداشت شد

0
680

“سیاوش رضائیان”, فعال رسانه ای و از فعالان سابق دانشجوئی, ساکن آمل واقع در استان مازندران, جهت تحمل ۳ماه حبس تعزیری که پیش از این از سوی شعبه  دادگاه تجدیدنظر استان مازندران تائید شده بود, امروز دوشنبه جهت دوران حبس بازداشت و به زندان آمل منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸, “سیاوش رضائیان”, فعال رسانه ای و از فعالان سابق دانشجوئی ساکن آمل از توابع استان مازندران, پس از مراجعه به دایره اجرای احکام دادگاه عمومی و انقلاب این شهر بازداشت و جهت تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری به زندان آمل منتقل شده است. حکم قطعی این فعال رسانه ای  از سوی شعبه ۲۸ دادگاه تجدیدنظر استان مازندران تائید شده بود. 

سیاوش رضاییان روز دوشنبه ۳ دی‌ماه ۱۳۹۷ در دادگاه انقلاب آمل, به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و به دلیل انتشار توئیتهائی در حمایت از فعالان سیاسی، دختران خیابان انقلاب و دراویش زندانی و همینطور حمایت از اعتراضات مردمی در شهرهای ایران مورد محاکمه قرار گرفته بود. 

حکم ۳ ماه و ۱روز حبس تعزیری “سیاوش رضائیان”، فعال رسانه ای که از سوی دادگاه انقلاب آمل به ریاست “قاضی مهدوی” صادر شده‌ بود که با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر عین حکم صادره در دادگاه بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه تجدیدنظر استان مازندران تائید شده بود. 

پیش از این نیز یک منبع نزدیک به “سیاوش رضائیان” در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: با توجه تایید حکم صادره توسط دادگاه بدوی در دادگاه تجدیدنظر این فعال سابق دانشجوئی دانشگاه مازندران طی روزهای آتی برای اجرای حکم به زندان آمل منتقل می‌شود.»

وی پیش از این به دفعات به دلیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و انتشار مطالب انتقادی در توییتر بارها به پلیس فتا، دادسرا و دادگاه انقلاب آمل احضار شده‌بود.

مجموعه اتهامات منتسبه بر سیاوش رضائیان, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

سرکوب آزادی بیان در ایران در حالی رو به گسترش است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که پرونده محمد نجفی و سایر فعالان مدنی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.           

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: