•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
چهارشنبه, سپتامبر 22

یوسف فرهادی بابادی, فعال محیط زیست ساکن شهرکرد محاکمه شد

0
416

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, جلسه دادرسی بر پرونده یوسف فرهادی بابادی, فعال محیط زیست ساکن شهرکرد توسط شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, یوسف فرهادی بابادی, فعال محیط زیست ساکن شهرکرد توسط شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان با اتهامات توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار انقلاب، اقدام علیه امنیت ملی و تحریک مردم به کشتار، توهین به سران قوا، نشر اکاذیب از طریق سیاه نمایی و تخریب چهره مسئولین و ترغیب مردم به اعتراض به طرح‌های دولت در انتقال آب محاکمه و دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کرد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت:”یوسف فرهادی بابادی به همراه وکیل مدافع خود در جلسه دادرسی حاضر شد و دفاعیات خود را از بابت اتهامات مذکور به قاضی شعبه ارائه کردند و مقرر شد در صورت عدم جود ابهام و نیاز به جلسه دادرسی حکم طی روزهای آتی صادر خواهد شد”. 

در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، یوسف فرهادی بابادی, عضو کمپین محیط زیستی صدای پای آب, در پرونده ای با شکایت سازمان اطلاعات سپاه و اداره اطلاعات شهرکرد بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرکرد منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدتی در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۷, با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد. 

این فعال محیط زیست همچنین در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷, با شکایت اعضای مجمع نمایندگان اصفهان با اتهام انتشار مطالبی در کانال صدای پای آب که عمدتاً پیرامون مخالفت با انتقال آب و انتقاد از شیوه حکمرانی آب در کشور فعالیت می کند با شکایت دادستان استان چهارمحال و بختیاری احضار و پس از بازداشت و بازجوئی در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷, با تودیع وثیقه آزاد شد. 

بابادی, در پرونده ای دیگر در تابستان ۱۳۹۷, با شکایت عابدی, نماینده وقت اصفهان در مجلس به شعبه ۱۱۸ دادگاه کیفری ۲ اصفهان احضار و پس از تفهیم اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

یوسف فرهادی بابادی، فعال محیط زیست، عضو کمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان و از شهروندان فعال در مخالفت با انتقال آب کارون و زاینده رود بوده است.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

 

برچسب هافعال محیط محیط زیستفعال محیط زیستفعال محیط زیست یوسف فرهادیفعال محیط زیست یوسف فرهادی بابادیفعال محیط زیست در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانیوسف فرهادییوسف فرهادی فعال محیط زیستیوسف فرهادی بابادیکمپین محیط زیستی صدای پای ابکمپین زاگرس مهربانکمپین صدای پای آبانتقال آب از شهرکرد به اصفهانانتقال آب به اصفهانانتقال آب زاینده روداتهام توهین به رهبریاخبار نقض حقوق بشر در ایرانبابادی فعال محیط زیستبازداشت و سرکوب آزادی بیانتوهین به رهبریتوهین به روح الله خمینیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایراندادگاه انقلاب شهرکرددادرسی ناعادلانهدادرسی عادلانهدادرسی عادلانه در ایرانسرکوب فعالان محیط زیستسرکوب فعالان محیط زیست در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانصدای پای آب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: